Stáhne Šlechtová vojáky z misí?

šlechtová ateo
10.5.2018 11:55
Na včerejším zasedání branného výboru poslanecké sněmovny se snažila ministryně obrany Šlechtová prosadit navýšení počtů vojáků v zahraničních misích armády ČR v Afganistánu, v Iráku a v Mali o dalších dvě stě sedmdesát vojáků. Ministryně včera prý pohrozila, že pokud sněmovna rychle mise neschválí, dojde dříve nebo později ke stažení vojáků z nich. Za sebe říkám, už aby to bylo.

Osm set šest českých vojáků je toho času na štacích v Afghánistánu, Mali a Iráku a také na Golanských výšinách, Sinaji a v Kosovu. Podle návrhu vlády v demisi by se měl počet vojáků v misích letos zvýšit na necelých jedenáct set, a v příštím roce by to mělo být už téměř dvanáct set vojáků. Výdaje státního rozpočtu na zahraniční vojenské mise by se měly pohybovat přes dvě miliardy korun. Není to možná moc, ale vůbec to není málo. A hlavně je to zbytečné. Zejména je zbytečné, pokud se mají tyto výdaje v příštích letech zvyšovat.

V Afganistánu je naše mise už celkem zcela zbytečná, především poté, co z této země odešli nejvěrnější spojenci Američanů: Britové. Celkem by mě zajímalo, za co a pro co naši vojáci v Afganistánu ještě bojují a kromě značných peněz, které to stojí, si to občas vyžádá i nějaký, zbytečně ztracený, lidský život.

Mise české armády v Mali je zcela skandální od samého počátku. Naši největší a nejvýznamnější evropští spojenci z Aliance, Francouzi a Britové, se v roce 2011 rozhodli v Libyi zničit režim M. Kaddáfího. To se jim, za spoluvinictví Spojených států skutečně podařilo dokonale, což ovšem, po vcelku pomalu se zmírňující diktatuře Kaddáfího, znamenalo propad této země do naprostého chaosu a bezuzdného násilí. Islamisté, kteří byli z Libye vytlačeni, se přesunuli zčásti do Mali a dá se tedy říci, že armáda ČR tak vytahuje horké kaštany z ohně v Mali v zastoupení Francouzů a Britů. Stejně jako Afganistán i Mali jsou zbytečně vyhozené peníze českých daňových poplatníků.

Ve všech průzkumech veřejného mínění, které znám, levicoví voliči dávali vždy v Česku najevo, že jim je proti mysli nejen navyšování vojenských výdajů na zahraniční mise, ale i vojenské mise jako takové. ČSSD však nechává výhrady vůči zahraničním misím na komunistech a na Okamurově SPD. To je z mého hlediska politická chyba. Tedy, vzdávat se jednoho z možných velkých levicových témat ve prospěch politických soupeřů.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Já jen doufám, že ze všeho nejdříve bude z postu ministra stažena sama Šlechtová! Jinak souhlasím s autorem, že ČSSD by měla téma zahraničních misí zvednout. Na druhé straně je dobře, že to nedělá. Takoví pánové Hamáčkové, Zaorálkové a další by si se záměry ministryně nezadali!

Jiří Volný st.

Škoda, že paní Šlechtová jenom mizerně blafuje. Ani na okamžik to nemyslela se stažením vážně.