Tak Tomio, s kým do vlády?

vyvadil jiří nový
27.7.2021 11:22
Tomio Okamura se právem může chlubit, že uprostřed rozdrobené politické scény, kdy s výjimkou ANO, které opět stouplo někam mezi 25-27%, je v podstatě, pokud jde o jednotlivé strany na stejné úrovni, nebo i lepší než strany typu Pirátů či ODS, které, ovšem jen díky koalicím sní o budoucí vládě. Stranám jako KSČM či ČSSD by se o 9-12%, kterými SPD vládne mohlo jen snít.

Přesto zůstává jedno velké ALE…

Tomio Okamura nedávno prohlásil, že SPD chce rozhodně vstoupit do příští vlády. Trochu  to překvapilo, protože politika SPD je tak trochu namířena proti všem, ovšem nejvíce proti Babišovi a ČSSD.

Jistě SPD vždy hlasovala spolu s demoblokem na vyvolání nedůvěry vládě a její pád a po vzoru tzv. vlasteneckých stran Svobodných v Rakousku či AfD v Německu byla  doslova nesmiřitelným a agresivním protivníkem vlády.

Což o to, ten protikovidový a protivládní  cca 20% volební proud nepochybně tomu fandí, ale je  otázka, zda Pirátostan a koalice Spolu, pokud by tvořili vládu, je vezmou do party. Piráti + Starostové jsou až fanaticky probruselští, vyznávají extrémně vypointované a ve své podstatě netolerantní liberální hodnoty, takže to rozhodně nevypadá na to, že by si s SPD padly do náručí. Ale i koalice SPOLU s svým fanatickým euroatlantickým viděním by nevypadala o moc nadšeněji. Navíc obě tyto formace by se obávaly, co by tomu řekl jejich milovaný Západ, když by se spojili s protisystémovou stranou.

Na ANO + ČSSD SPD útočila a útočí tak mohutně, že to na koalici také vypadá bledě.

Asi takový je dnešní stav.

Je to dilema. Když SPD změní svou agresivní protikovidovou a tím i protivládní rétoriku, ztratí část protestních hlasů, ale může získat ty, kteří bojovníky proti očkování pokládají za magory. V každém případě zmenší riziko, že se nakonec domluví s Babišem a její hlasy jako celek nepropadnou.

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.