Tenký Zaorálkův led

zaorálek auto
21.6.2017 11:50
Již profesor Jičínský, stylizující se do pozice doyena sociální demokracie, v tomto týdnu celkem správně upozornil Luboše Zaorálka v souvislosti s jeho vystupováním na programové konferenci ČSSD, aby projevoval větší smysl pro míru. Já bych dodal, že by bylo také velmi moudré, aby v Lidovém domě mezi poradci existoval někdo, kdo by Lubošovi přátelsky poradil, jak má vystupování lídra vypadat.

Když jsem sledoval jeho vystoupení na zmíněné konferenci, překvapilo mě, kolikrát nechal vcelku směšným způsobem padnout brýle z čela na svůj nos. U tak zkušeného řečníka, jako L. Zaorálek bezpochyby je, to bylo překvapivé a zároveň vrcholně směšné. Faktem je, že i mě tento zvláštní jev tak trošku odváděl od toho, co volební lídr ČSSD vlastně říká.

Nyní L. Zaorálek tvrdí, že chce byty OKD získat pro lidi. kteří v nich bydlí. Někdejší předseda ČSSD S. Gross, který byl v době privatizace bytů OKD a celého OKD v roce 2004 jako premiér u toho, je podle Zaorálka vlastně za privatizaci minoritního podílu OKD, která se příliš nezdařila, odpovědný. S. Gross se už bránit ze známých důvodů nemůže. L. Zaorálek si celou věc ovšem poněkud zjednodušuje.

Je přeci známo, že celou věc připravoval na straně kupců a tedy již v podstatě na straně Bakaly Radek Pokorný, alter ego B. Sobotky. Sobotka byl, coby osobní přítel Pokorného, v té době ministrem financí. A rezort financí odpovídal za předklad privatizace minoritního podílu OKD do vlády. Tedy jmenovitě Sobotka odpovídal, jako šéf rezortu a nese tak politickou a morální odpovědnost za tuto nepovedenou věc dodnes.

L. Zaorálek říká, že pokud zvítězí ČSSD ve volbách, je rozhodnut se vrátit ke kauze bytů OKD, neboť se může v jednání s Bruselem ukázat, že byla poskytnuta v této věci nepovolená veřejná podpora. Pokud by k tomu Brusel přivolil, znamenalo by to zrušení prodejní smlouvy, a tedy byty OKD by byly vlastně řešitelné jinak. Znamenalo by to jistě seriál žalob na stát, ale to už L. Zaorálek neřeší. Jaká je pravděpodobnost takového rozhodnutí, také neřeší. Zkrátka celá věc vypadá příliš účelově, čistě predvolebně a Andrej Babiš ji jistě ve volbách použije proti ČSSD.

Jiří Paroubek

 

Karikatura z produkce ateo.cz

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.