Tragická účast 15%!

vyvadil jiří nový
10.10.2020 16:08
Ve svém celku Češi ve volbách do jednotlivých zastupitelských těles naprosto pragmaticky rozlišují mírou své účasti jaký význam té které instituci dávají.

Zatímco účast ve volbách do Poslanecké sněmovny osciluje kolem 60%, účast do krajských zastupitelstev 30 %, pak o Senát se perou v podstatě jen opoziční strany a potom podivuhodná uskupení, kdy účast 15% ve 2. kole v podstatě naznačuje, že Senát se stal předraženým ventilem pro frustrované opoziční strany, které si hrají jako na písečku.

Nemá ani smysl příliš zdůrazňovat, že vládní strany opět neuspěly. Zatímco Andreji Babišovi to zjevně bylo od počátku jasné a nic od senátních voleb neočekával, Milan Štěch, ostrý kritik prezidenta Zemana a Babiše se jen marně domníval, že mu kritika pomůže. Nepomohla.

A tak ČSSD nebude mít už vlastní klub.

Jediné, co může být zajímavé, že ideologická protičínská politika ODS a Tchajwanece Vystrčila byla zjevně přepísklá i na vkus ostatních pravicových voličů mimo ODS. Bylo by proto žertovné, kdyby současný předseda Senátu, který nám v dalekém Tchajwanu narovnával páteř svůj post neobhájil. Docela bych mu to jako člověk přál.

Vliv na chod země budou tyto volby v zásadě stejné jako doposud, tedy prakticky nulové. Senát bude zákony vracet a Poslanecká sněmovna je podle své úvahy či dokonce rozmaru buď bude schvalovat v původním znění a nebo cosi upraví. Ne vážně, směšná to komora.

Shrňme to. Ty nevýznamné volby máme za sebou. Ty příští rok do Poslanecké sněmovny naopak mohou být zásadní. A tam nám může jí tlak nahoru…

Tak se těšme.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Očekávat od českých médií, že zareagují na již roky trvající nezájem veřejnosti o Senát, který se projevuje doslova směšnou volební účastí, je samozřejmě liché. Vždyť v něm zasedají jejich favorité, tedy neúprosní kritici Babiše, potažmo celé vlády a především prezidenta Zemana. Proto se v médiích nedočkáme komentářů, píšících o tom, že za neúčastí voličů u uren při těchto volbách je v podstatě nesouhlas nejen s touto zbytečnou komorou Parlamentu, ale i s názory mnoha (většiny) senátorů! Média ani nereflektují nabízející se skutečnost, že ti, co k senátním volbám nedorazili za rok ke sněmovním volbám přijdou a je docela možné, že to budou voliči jiných stran, než těch současných opozičních. 

opatovice328
pokud si správně pamatuji, tak existenci senátu tenkrát prosadil Havel s ODS a KDÚ-ČSL, tudíž je to orgán těchto stran a měly by si to také platit tyto strany ze svých stranických peněz.
Jiří Volný st.

Účast v druhém kole právě skončených senátních voleb byla tragická, 16,74%. Voliči ANO-ČSSD-KSČM-SPD dali jasně najevo, co si o Senátu myslí. Už nejméně od roku 2012 voliči svou neúčastí žádají o řešení otázky existence Senátu. Každé dva roky se opakuje neformální referendum o Senátu, vždy se stejným výsledkem, ale politici nevidí a neslyší. Podobně redaktor Michal Kubal a jeho hosté  na ČT24 absolutně ignorovali zjevné voličské poselství a ani slovem se nezmínili o smyslu existence Senátu Parlamentu ČR ve světle tragické účasti.

Zejména občané Karviné, volební účast 7,72% a celých 3 412hlasů pro vítěze voleb, tuto "bohulibou" instituci naprosto zesměšnili. Podobně se zachovali i občané Chebu a k druhému kolu se dostavilo 10 467občanů, tedy 10,77%.

Osobně mne tato neúčast, jinými slovy angažovaná neúčast, potěšila a radost mi udělali svým klopýtnutím i Anna Šabatová nebo Michael Žantovský. Nebrečím ani nad neúspěchy Milana Štěcha, Michala Šmardy, přeběhlíka Miroslava Antla nebo Petra Bendla.{#emotions_dlg.sealed}