Tvrdý nástup vlády při řešení pandemie

Jiri-Paroubek-1403-05
22.9.2020 10:35
Když jsem zhruba před čtrnácti dny napsal článek Největší chyba Babišovy politické kariéry, doufal jsem, že A. Babiš během velmi krátké doby dojde k podobným závěrům, pokud jde o potenciál pandemie a možností jejího řešení, k jakým jsem došel já.

Měl jistě k dispozici podobné nebo dokonce stejně alarmující informace o možnosti exponenciálního růstu počtu nemocných na COVID-19, jaké jsem měl já. Musím ale říci, že jsem přesto měl jistou obavu, že se politické manévry, které je nutné v této souvislosti provést, A. Babišovi podaří uskutečnit až s delší časovou prodlevou a hlavně až po volbách. To by  znamenalo velkou komplikaci při řešení druhé vlny pandemie. Premiér možná týden, možná deset dní zbytečně váhal, ale pak s plnou silou zasáhl. Vyměnil v čele ministerstva zdravotnictví svého oblíbeného ministra  Vojtěcha, který prostě není krizovým manažerem, za krizového manažera Prymulu. Tak úspěšného při potírání pandemie na jaře.

Do čela krizového štábu postavil Babiš podle očekávání ministra vnitra J.Hamáčka, tak úspěšného v řízení tohoto štábu a zajišťování ochranných zdravotních pomůcek na jaře. J. Hamáček je jinak povahově vybaven nežli A. Babiš, je klidnější a empatičtéjší  a má všechny předpoklady, aby zvládl komunikaci vlády s kraji a také s různými profesnímí a zájmovými skupinami. Prostě je to dobré personalní řešení, které je i marketingově pro obě vládní strany dobré.

Nechci dělat žádné unáhlené závěry z poklesu preferencí hnutí ANO v posledním průzkumu agentury Kantar CZ. Ale po jistých zmatcích, které provázely některá rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví, negovaná v poslední době samotným premiérem, není pokles preferencí největší hlavní strany tak nepochopitelný.

Teď je ale vše jinak. Babiš udělal rázný krok. Hamáček a Prymula, tedy osvědčení krizoví manažeři, jsou již na svých místech. A jejich zadání je jasné: zkrotit druhou vlnu pandémie.

A všeobecně se očekává, že toto nové nadechnutí oběma vládním stranám může přinést body ve volbách za necelé dva týdny.

 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Riziko nákazy voličů a komisařů ve volební místnosti je srovnatelné s rizikem kupujících a prodavačů v supermarketu, spíše nižší, protože volební místností jenom proletíme. Daleko větší riziko nám hrozí v zdravotnických zařízeních. Lékaři a sestřičky, kteří se nakazili, tak byli většinou, podle mého názoru, infikováni v práci. O počtu pacientů, kteří se nakazili v nemocnicích a ambulancích se cudně mlčí. Výzvy k návštěvám lékařů jsou dosti nezodpovědné. Ostatně první půlrok ukázal, že i díky omezení návštěv v nemocnicích nás zemřelo o 700 méně než v roce 2019 a o 2000 méně než v roce 2018.{#emotions_dlg.sealed}

klokan

   Rázně tedy bojováním proti pandemii ( stejně údajné ), získá hnutí ANO i jejich koaliční partner ČSSD další politické body nutné ka zajistění dobrého umístění v nastávajících volbách. Dá se odpovědět ve smyslu, že snad jo. Velký otazník však může viset nad samou regulerností těchto voleb, které se evidentně neodehrají v souladu s platnou Ústavou ČR. Kde vlastně v naší Ústavě jest zakotvena povinnost dostavit se k volbám a těmto se podrobit se příslušnému aktu státu s hadrem na obličeji eufemistcky nazývaném jakou rouška, popřípadě jako ústenka. Současní právníci, služební nynější vládnoucí moci, nám samozřejmě odůvodnění legálnost takovýchto drakonických opatření předpokládaným stavem nouze, podobně jako zcela účelově odůvodňují (neodůvodňují ) další jiná dosavadní drakonická opatření při nynější údajné padnemii z rozhodnutí světově majetkově nejvyšších. Jak se nyní čím dál více jeví celá tato coronavirově covidní aféra jako nanejvýš podivná, tak se stejně podivné jeví i pořádání jakoby demokratických voleb. Nelze se tedy divit, že rozumní lidé se těchto pofiderních voleb nezúčastní. Tedy nelze nelitovat stranu,, Rozumných" s jinak velmi podnětným předvolebním programem, která se rozhodla přes tyto okolnosti se těchto voleb zúčastnit.

Jiří Volný st.

Oficiálně ministr Vojtěch odstoupil na vlastní žádost, po prodělané nemoci, nárůstu počtu nakažených a velmi kritickém dopisu od libereckého hygienika Valenty. Nešťastné vyjádření ministra Prymuly ohledně semaforu a ústup poslanci Hniličkovi ve věci počtu diváků na fotbalové a hokejové lize, osobně s tím souhlasím,  budou jistě předmětem kritiky politiků a médií. 

Aktivaci krizového štábu bez krizového stavu a výměnu ministra zdravotnictví chápe většina občanů jako předvolební tahy vládních stran. Už příští sobotu budeme vědět, zda se povedly.{#emotions_dlg.sealed}