Tyto dny si vždy připomínejme…

vyvadil jiří nový
12.10.2019 15:38
Nebudu již komentovat to, co jsem si myslel o Karlu Gottovi. Napsal jsem dva zásadní články: „Karel Gott se zasloužil o stát“ a „Podpis Charty není důvod pro pohřeb se státními poctami, pane Rychetský“ které stále ještě jako nejčtenější visí na portálu Vaše věc.

Jinými slovy: Pokládám Karla Gotta za nejvýznamnějšího Čecha od 60. let minulého století do minulých dnů. Nejen tedy jako zpěváka. Nikdo se s ním nemůže srovnávat. I například Václav Havel. Zatímco velikost Karla Gotta byla nadčasová a on spojoval a propojoval potencionálně prakticky celý národ po dobu tak rozličnou světově i národně, Havel spojoval pouze menšinu a byl politicky pomíjivý, jakkoliv v určité fázi dominoval celé politické scéně a prosadil i své představy, které chtě nechtě nás stále provázejí. To ovšem Klement Gottwald v určité fázi také. A kde je mu v historii konec.

Když zemřel Karel Gott, nastartovala klasická mainstreamová propaganda, že sice jako zpěvák dobrý, ale ta spolupráce s režimem … a potom ten projev k Antichartě. No fuj … to je přece třeba odsoudit. Do toho se přidaly nevkusné urážky ze strany osob spojených s Chartou 77 Karlem Schwarzenbergem, Pavlem Rychetským či Tomášem Halíkem, kteří  se za každou cenu snažili nahodit téma jeho společenského selhání a prosadit tváří jedině správné adeptky na státní pohřeb společensky uvědomělé bojovnice za novou společnost, která je morálně pevná a uměla se vypořádat s tím, že čistě z prospěchu (jak sama v pamětech uvádí) podepsala vázací akt StB, vstoupila do KSČ, aby následně jako členka poraženého křídla po vysočanském sjezdu KSČ, našla novou politickou ideu a podepsala jako první Chartu 77.

Přiznávám, že se uprostřed oněch nestydatých řečí chartistů Rychetského, Halíka i Schwarzenberga, mně, který nepochybně jako dvacetiletý kluk měl hrozný vztek na režim, vybavila slova Jiřiny Švorcové, která pronášela na televizní obrazovce: Z nestoudné pýchy a za mrzký peníz … tito zaprodanci….a dále bla bla bla… Nikdy bych si před 40 lety nemyslel, že se Švorcovou budu souhlasit…  Jak to, že mohla mít pravdu?

No a pak přišel zázrak…

Chartističtí zaprodanci zmkli, protože viděli, jak jde národ za Gottem. Redaktory vyměnili a noví režimní nervózně rychle polykali své už zažité mantry o době nesvobody a selhání a bla bla bla.

A potom už přišly dva nádherné dny.

Už dokonale organizovaný Žofín, s lidmi čekajícími třebas i hodiny…

Turisté z Japonska udivení, že takhle by se u nich stála fronta, jenom kdyby to byl pohřeb císaře, či z Německa, že Gott má u Čechů status královny Alžběty II.

Jsem nevěřící. Zcela jistě jsem kdysi nesledoval státní pohřeb Václava Havla. Mým prezidentem nikdy nebyl.  

A tak jsem dnes zažil svou životní premiéru…

Zádušní mše v Chrámu sv. Víta byla gigantická, moudrá a dokonale i režijně připravená… Upřímně jsem uvítal, že tam vystoupila jako herečka Havlová i Bartoška, jinak to známí havlisté, a že i chóru se culil chvilkař Dyk…

Duka měl neskutečně skvělý projev a jeho slova by se asi nejen obrazně měla tesat do kamene.  Tento krásný pocit jsem tady od 17. listopadu 1989, celých třicet let  nezažil. Pocit opravovosti, souznění a vzájemné úcty…

Kdyby se v tom okamžiku se najednou někde objevil chvilkař Minář a pronesl : „Omlouváme se národu za všechnu tu zlobu a nenávist, kterou jsme půl roku tady rozsévali.  Toto pokládejte za smíření národa a vyvrcholení oslav 17., listopadu“„ brečel celý národ…

Jo asi tak.

Zase přijdou nové Letné, zase přijdou Chvilky, zase přijdou odpudivé urážky…

Ale i v té chvíli, si každý bude moci vypnout telku vzpomenout si na historický pohřeb Mistra Karla Gotta konaného ve dnech 11. a 12. října L.P. 2019 a říci si:

„To, co tam zase řádí na Letné to není celý národ, jen zaprodanci, kteří v naduté pýše za mrzký peníz… a dál už to známe…

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Názory na úlohu jednotlivých osobností v dějinách lidstva se pochopitelně různí. Zabrousíme-li tedy do oblasti zvané pop music, nabízí se k zodpovězení otázka, proč vlastně neměli polostátní pohřeb další naši rovněž vynikající zesnulí zpěváci pop music, kteří nyní zbožšťovaného mistra na cestě do ráje předešli. Bylo by zajímavé vědecky ozřejmit důvody této aktuální vpravdě národní fascinace.

Lubodoc

Duševní trpajzlík nikdy nedosáhne velikána.Zmůže se pouze kopat do podrážek jeho bot a na prskání jedovatých slin na všechny strany.Což ovšem vypovídá jen o jeho malosti a ubohosti.Ti různí Švácové,Halíkové a jim podobní Jen ukázali co v nich je.nestojí to za nic.