Úvěry zmraženy. A co nájmy?

kolonial
30.3.2020 17:47
Ministerstvo financí spolu s ČNB došly k rozumnému závěru, předložit parlamentu návrh zákona, podle kterého by české banky zmrazily splácení úvěrů, ať již hypotéčních, spotřebitelských nebo podnikatelských na půl roku. To je jistě dobrý návrh. Konec konců banky vykázaly za minulý rok zisk 90 mld. Kč, při 9% meziročním nárůstu, tak mohou něco unést. Samozřejmě, že se již teď ozývají hlasy, jak je to vlastně špatné a že banky nebudou moci poskytovat nové úvěry. To jsou úplné nesmysly. Banky si mohou, za velmi výhodnou úrokovou míru kolem 1% půjčit peníze od ČNB, která jich má dost. Na účtech ČNB se válí v přepočtu v eurech nejméně 2 biliony korun, které ČNB vydala v době, kdy se snažila v letech 2013 – 2017 snažila udržovat uměle slabý kurz české koruny.

Je dobře, že součástí tohoto zákona bude také rozhodnutí, že nesplácené úvěry nebudou bankám započítávány jako chybná aktiva do jejich bilancí. Za další, by mělo být zájmem ČNB zajistit, aby do zahraničí zatím neodplývaly zisky, které vytvořily české banky v minulém roce.

Vláda by se ovšem také měla zabývat v zájmu podnikatelů i v zájmu běžných občanů – nájemníků přechodným  zmražením placení nájemného. Mělo by to i určitou  logiku. Pokud jde o byty, ty bývají často pořizovány na hypoteční úvěry a ty přechodně  nebudou spláceny. Pokud jde o nájmy podnikatelským subjektům, často se jedná o nájmy v nových objektech, pořízených v rámci dlouhodobého úvěrování. Pochopitelně, velká část nájmů je přímo v rukou obcí. Ty by měly jít příkladem.

I toto je velmi důležitá věc, která by řadě rodin, zejména tam, kde lidé musí zůstávat doma s částečnou náhradou mzdy anebo dokonce zaměstnání ztrácejí, velmi pomohla. I řada podnikatelských subjektů, které musí mít své provozy uzavřeny v důsledku epidemie koronaviru, by se dostala částo do neřešitelných situací, které by vedly k jejich zadlužení a často k likvidaci podnikatelské činnosti a vyhlášení bankrotu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Bigo2

Úvěry a třeba nájmy a co ještě? Já myslím, že je to diskriminace všech ostatních. Proč nenařídí obchodům plošné pozastavení placení za zboží, případně další opatření? Buď budou mít výhody všichni nebo nikdo!
Kritizuju diskriminační nesystémovost zásahu. Člověku, který na sebe uvalil půjčku bude pomoženo daleko víc než ostatním, kteří tak neučinili. Instituce, která půjčila, bude poškozená daleko víc, než jiné subjekty trhu. Podle mě to prostě v demokratické tržní ekonomice není možné dělat. Tím nechci říct, že miluju tuhle tržní ekonomiku – právě naopak, ale všichni, co jsou u válu, včetně paní ministryně, tohle chtěli a vytvořili, tak ať se sakra snaží držet svých zásad, kterých jinak mají planou hubu!