Užasnyj úžin

petříček cssd
7.1.2019 19:33
V diplomatických kruzích se traduje (ale možná, že je to jen nehezká pomluva), že prezident Klaus kdysi v závěru své návštěvy Kazachstánu sdělil, po skončení večeře v jedné restauraci v Alma Ati, šéfkuchaři restaurace, ve které povečeřel před odjezdem na letiště při zhodnocení večere: „Užásnyj úžin“. V ruštině slovo užásnyj ovšem je opakem českého slova úžasný. Poté, co český velvyslanec V. Klause odbavil na letišti, pozdravil odlétající letadlo, pospíchal do restaurace, kde seděl zmožen mocným pitím vodky zdrcený šéfkuchař, aby uvedl věci na pravou míru.

V sobotních Lidových novinách jsem si s úžasem přečetl komentář někdejšího skvělého komentátora Práva a předtím Lidových novin Jiřího Hanáka. Jako vždy komentář nepostrádal vtip a ducha. Jen jsem nepochopil podivná Hanákova spojení o ruských a čínských švábech. Pokud je snad pan redaktor v obavách z hemžení ruských a čínských špionů v naší zemi, je mi ho trochu líto, ale máme demokracii a tak ať si každý věří, čemu chce. Mnohem horší je, že J. Hanák a předním v týdnu například jiný bystrý glosátor J. Šídlo v Českém rozhlase, vynášejí do nebes ministra zahraničí Petříčka.

Ministr zahraničí Petříček má ve svém životopisu jako nejzajímavější moment to, že byl asistentem europoslance Pocheho, takto hlavní osoby pražské sociální demokracie. Tedy té organizace, která se zřítila v nedávných volbách do bažiny nevolitelnosti. To, že Petříček nebyl na Praze 7, kde byl lídrem kandidátky ČSSD, zvolen do zastupitelstva, nepovažuji za relevantní. Na zničení věrohodnosti ČSSD v Praze se totiž podílel jen minimálně. Ale říci jako svou hlavní přednost při svém úsilí stát se místopředsedou ČSSD na březnovém sjezdu této strany, že bude podporován pražskou organizací ČSSD, je tak trochu opovážlivé.

Myslím, že výsledek pražské organizace ve volbách by si vyžadoval jistou skromnost v nominacích do vedení ČSSD. Strana a její představitelé by měli ještě před sjezdem velmi silně hovořit o tom, jaké bude vlastně zaměření strany v těch příštích měsících i letech. Zatím to, bohužel, vypadá tak, že kandidáti strany vůbec nemusí projít při jarních volbách do Evropského parlamentu. Strana se dostává z fáze kritické do fáze zápasu o svou další holou existenci. A k tomu potřebuje opravdu vyzrálé politiky.

Mohu mít výhrady k předsedovi Hamáčkovi či ministryni práce Maláčové, ale tito dva lidé alespoň v základu splňují mou představu o politických lídrech. Ale vedle nich musí být lidé ve vedení, kteří nebudou zátěží. Pokud se Hanák a spol., kteří nikdy sociální demokracii nevolili a volit ani nebudou, vyjadřují ve prospěch Petříčků, Netolických a Bernardů proto, že tu a tam šlápli na kuří oko prezidentu Zemanovi, je to špatná metoda výběru kádrů. Petříček by měl českou veřejnost a nejen pány Hanáka a Šídla a další antizemanovské influencéry přesvědčit, že na funkci ministra zahraničí skutečně má. Já o tom pochybuji, ale můžu se mýlit. Co ale bude, když Petříček udělá jednu či dvě fatální chyby, po kterých jej duo Zeman – Babiš, z vlády vyeliminuje? U politicky nezkušeného člověka by se nebylo co divit, kdyby k takovým chybám, třeba i fatálním, došlo. Spíš by do vedení strany měli přijít lidé, kteří se straně budou moci věnovat na plný úvazek a ne jen na sjezdu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Mezi legionáři na Rusi se tradoval výrok v obdivuhodné ruštině, který zněl: "U vas krasnyj život". Podle mého otce to pronesl jistý, asi vysoký legionářský důstojník, jako kompliment ruské hraběnce. Pro nezasvěcené dodám, že volný překlad je pokud spojíme české život s ruským živut: "Máte červené břicho". To je taková malá asociace s "Úžasným úžinem". Pokud by pan vyslanec byl muž na svém místě, tak by okamžitě prezidentův výrok opravil a pokud by byl alespoň průměrně pohotový, tak by vše převedl na vtip s podobně znějícími slovy s různým významem.

Bez větší znalosti situace uvnitř ČSSD jsem pochopil, že se jedná o boj Staročechů a Mladočechů. Mladočeši za podpory médií a Bruselu jsou stále vlivní, ale jejich pokrokovost, tedy hlavně inkluzi a muslimské obohacení, skoro nikdo nesdílí.   

antoninsebek

Já bych pouze zdůraznil fakt, který je všeobercně známý, ale v poslední době se na to nepoukazovalo.

Ministr zahraničních věcí je mezi ostatními ministry v "trochu" jiné pozici. Jeho slova a postoje posuzují nejen čelní představitelé okolních zemí. Proto je nutné, aby se (ať se mu to líbí nebo ne) řídil dohodnutými stanovisky vyšších představitelů naší společnosti než je on - tedy předsedou vlády a prezidentem republiky.

Poslat pana Petříčka například do Státu Izrael (a řady dalších, Ukrajinu nevyjímaje), musí být pro pány Zemana a Babiše spojeno s nervozitou v krajině břišní. "Co tam ten samorost zase prohlásí?!"

Sociální demokracie bohužel dále hyne na úbytek kádrů a vnitropartajní nejednotnost. Nechápu, proč to jde tak daleko, že na post ZAMINI neboli MZV opět nedelegovala pana Zaorálka.  Vlastním jednu z knih pana prezidenta Zemana, kde  autor zrovna pana Zaorálka moc nešetří. Ale jsem přesvědčen, že i v tomto případě se řídí svojí zásadou: "Jen blbec nemění své názory". Vycházím z několika vystoupení pana Zaorálka v poslední době. Takže když vidím a slyším pana Petříčka, tak si hned řeknu: Zlatej Zaorálek.