Vážně nevážně o budoucí vládě

belobradek 18
11.4.2018 14:29
Předseda lidovců Bělobrádek je racionální politik a v naprosté většině případů přichází s návrhy, které dávají smysl. Ten ze včerejška je ovšem výjimkou.

Předseda Bělobrádek navrhnul, aby spolu začaly jednat neextrémní a nepopulistické strany – tedy ODS, Piráti, TOP 09, Starostové, lidovci a sociální demokraté – o ustavení menšinové vlády. Menšinové vlády s podporou koho jiného, nežli – hnutí ANO.

No, představit si, že by hnutí ANO odpískalo svůj zájem řídit za dané situace vládu, si prostě neumím. Ještě jiná věc je, že oněch zmíněných šest stran nedisponuje ani parlamentní většinou. A za třetí, programy těchto stran jsou často naprosto heterogenní, neslučitelné. Tato „vláda“ bez možnosti získání většiny poslanecké sněmovny, by měla jedinou společnou věc: odpor k Andreji Babišovi a jeho vládě. Podporu komunistů ani Okamury by si ovšem tato „vláda“ také nepřála. A protože by ji nepodpořilo ani hnutí ANO, byla by to zbytečná práce se dohadovat na programu takové "vlády" a o jejím složení.

V demokracii je potřeba hledat vznik vlády vždy v parlamentní většině mezi stranami se společnými zájmy, které mohou jejich zástupci ve vládě hájit. V tomto případě by ovšem nic takového neexistovalo.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Bělobrádkův návrh sklidil kupu posměchu, ale určité racionální jádro to má. Pochopitelně to měl být výstup z jednání šestky, pokud by se zainteresované strany dokázaly dohodnout. Společných pětaosmdesát mandátů, plus případných šestnáct odpadlíků z ostatních tří stran, to je jedna z mála variant, která opozici zbývá. Bude zajímavé sledovat, zda tváří v tvář rodící se oficiální vládní koalici ANO-KSČM-SPD, neztratí lidovci, ČSSD a STAN nervy a nezametou svůj blud o trestně stíhaném premiérovi pod koberec.