Volby do Senátu vyhrál STAN

Jiri-Paroubek-1403-05
12.10.2020 13:43
Horní sněmovna českého Parlamentu se těší stále stejnému, tedy nízkému zájmu voličů při volbách. Přichází spíše aktivní část občanů, kteří mají pocit, že je potřeba něco zásadně změnit. Tentokrát přišli především pravicoví voliči. Také proto, že jak premiér Babiš, tak prezident Zeman, dávají úplně zbytečně najevo své opovržení Senátem. Senát tu je a bude, protože samotní senátoři si ho nehodlají zrušit. Proč by to dělali?

 

Možná, že právě tento přístup premiéra a prezidenta přispěl k tomu, že např. senátor Štěch neobhájil svůj mandát. Samozřejmě v jeho případě mohlo zapůsobit i to, že tu a tam dával najevo svou rezervovanost k politice vlády, respektive A. Babiše a prezidenta. Přitom jeho potenciální voliči jsou z velké části potenciálními voliči premiéra a podporovateli M. Zemana. Prostě tato politika jakési třetí síly mezi pravicí a tandemem Zeman-Babiš nemá šanci na úspěch. Upřímně ale,  dvacet čtyři let v horní komoře, které tam Štěch strávil, jsou celou érou, která teď skončila. Štěch byl čtyřikrát zvolen do Senátu a to je vynikající úspěch, si tak dlouho udržet podporu voličů. Vlastně to chtělo jen jediné, aby to vyšlo i v těchto volbách. V týdnu před druhým kolem voleb, mobilizovat své voliče z prvního kola k opakované účasti. Ne všichni voliči Štěchovi ale přišli. Na tom se podepsaly faktory, které výše popisuji.

Svůj mandát ztratil i další soc. dem senátor Sušil, který měl ve dvojích volbách do Senátu vynikající volební výsledky. Upřímně, na tyto dva dosavadní senátory jsem sázel, že by se do Senátu mohli znovu dostat.

Sociální demokracii nezbývá než začít budovat své pozice v Senátu od začátku. Postavit v příštích volbách do Senátu na kandidátky především úspěšné komunální politiky, pokud straně ještě nějací zbyli.

Volby do Senátu vyhrál STAN, který se stává nejsilnější politickou stranou, respektive klubem senátorů v horní komoře. Má dvacet devět členů, ale z toho jsou čtyři členové TOP 09, takže se může stát, že v krátké době zjistíme, že STAN těch dvacet devět hlasů v Senátu nemá. A že dojde k přesunům některých senátorů do klubu ODS.

 Klub ODS je druhým nejsilnějším klubem s dvaadvaceti senátory. ODS je stranou, která umí „přestupy“ z jiných politických klubů zařídit....

Třetím nejsilnějším klubem jsou lidovci s dvanácti senátory. Za nimi následuje klub Senátor 21 a klub hnutí ANO, každý se sedmi senátory.

A nezařazených senátorů je pět, z toho tři jsou sociální demokraté, kteří tak nemohou, podle jednacího řádů Senátu, vytvořit vlastní senátorský klub (potřebovali by k tomu ještě alespoň dva senátory).

Prostě se jedná o velké vítězství pravice a je jen otázka, kdo bude předsedou Senátu. Pokud se podaří STANu uhájit pozici nejsilnějšího politického klubu v Senátu, bude to nejspíš představitel STANu.

Tak, jak jsem před lety poznal senátora Linharta ze Severních Čech, který tentokrát zvítězil již v prvním kole, byl by vhodnou osobností do čela horní komory právě on. Byl vynikajícím starostou Krásné Lípy, s mimořádně úspěšnými výsledky této kdysi velmi zanedbané obce a nyní v hezkém a fungujícím městě. Linhart není ideologem tak, jako je Vystrčil, ale v rámci klubu senátorů STAN není jediný, kdo má tuto ambici.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Pokud autor sám v sobě nenosí tajnou touhu vrátit se do politiky cestou Senátu, potom nechápu jeho podporu této zbytečné horní komory Parlamentu. Označit letošní voliče za tu část aktivních občanů, kteří mají pocit, že je třeba cosi zásadního změnit, je naprosto směšné. Co tak asi Senát se svými pravomocemi změnit může? Snad jen ještě úpornější okopávání kotníků prezidentovi a vládě a ač Senátu z Ústavy vůbec nepřísluší, škodit zemi opoziční zahraniční politikou?! Když byl Senát ustanoven, mělo jít o skupinu zkušených a ctěných autorit. Nic proti kvantu komunálních politiků, starostů, kantorů a lékařů, jimiž je současný Senát tvořen. Jistě v místě svého působení mohou být ctěnými občany a mnozí jimi skutečně jsou, ale to z nich ještě nedělá autoritu pro celou společnost! A co už vůbec nechápu je to jak mohou být senáítoři zvolení směšným počtem hlasů onou proklamovanou demokratickou pojistkou? Prostě platit by mělo a to i pro ČSSD, že místo hledání nových kandidátů do Senátu v oranžovém kabátku, by jedním z bodů volebních programů měla být snaha po zrušení Senátu, anebo jeho transformaci!

pavlovsky

Určitě senát si senátoři nezruší. Takže nechápu nezájem o výsledek voleb do senátu u p. Babiše, a také neschopnost ČSSD navrhnout vhodné a volitelné kandidáty. ČSSD je pro mne nevolitelnou stranou. To jsem zde psal již v loňském roce, když nepodpořila p. Staňka, který odvolal ředitele NG pro trestný čin. Vedení soc. demokracie jej nahradilo p. Zaorálkem, jaké má kvality předvedl včera na ČT 24, když okopával kotníky vládě, na útoky p. Kubala o tom, že vláda nemá v šuplíku plán jak bojovat  s koronavirem....a jak to v USA mají, p. Zaorálek nereagoval. Zřejmě má své lepší časy za sebou. Ale zpět k senátním volbáb. Přetiskuji komentář, který jsem napsal v r. 2011. Hodnotil jsem práci p. Štěcha, nic na něm nemusím měnit.

Souhlasím s konstatováním, že p.Štěch byl ne dobrým sluhou odborářů. Odborářem jsem byl až do mého odchodu do důchodu, ač jsem pracoval v manažerské pozici (takže příspěvky svazu byly víc než malé). Nyní již odborářem nejsem. Jako odměnu jsem dostal při odchodu neoprávněné krácení stimulační složky...požadoval jsem po odborech právní zastoupení v pracovně-právním sporu. Krajská metodická centra jsou přeplněna právníky, leč o rozhodnutí zastoupení rozhoduje předsednictvo odborovcého svazu. Pan Středula v té době řešil problém stávky v Auto Škoda...tam byl více vidět, p.Štěch mi sdělil, že si se zájmem přečetl moji žádost, leč není kompetentní...proboha, kdo jiný by měl být kompetentní. Takže se vůbec nedivím, že p.Štěch vyzývá jak vyzývá. Když budu parafrázovat jednoho klasika...."člověk vše co potřebuje k životu si osvojí do věku odchodu z mateřské školky", ještě můžeme očekávat od p.Štěcha různé postoje.
Fagan

Mandát senátorů v průměru 8% každého je unikum. Jak takoví lidé které podprují jednotky tisíců voličů mohou zastupovat stát a dokonce se pokoušet  "dělat" zahraniční politiku.  Dle toho by měli mít senátoři i přiměřené platy. Vždyť starostové malých měst, odpovídající mandátu senátora ma velkou odpovědnost a přiměřený plat, který je zlomkem platu senátora, který nemá prakticky žádnou odpovědnost. Senátoři z řad starostů by měli raději sedět v zastupitelstvech měst a obcí, nikoliv v zbytečným senátem s nezaslouženými platy. Vlastně jen o to jde, o peníze a klidek.  A víme, že všechno zlo pochází z lásky k penězům a majetku. No co chce dělat knikupkyně z Vysočiny v senátu, jak může být prospěšná pražákům? Tím, že bude provokovat Babiše či Zemana? Tím si totiž "zasloužila" u pražáků. Jinak nula!  

cernik

Senát je prostě nepotřebným dítětem české politiky, 
říkejme to, opakujme to, neutíkejme před tím, je to tak.
Problém nastal, když svého času "oranžová většina" nedokázala dát najevo svou vůli 
k reorganizaci této instituce, u nás sněmovna kandidátů na lordy.
Nějaké "lysenkovské" postupy ke "šlechtění" lehce oranžových klonů staňáků, topáků a modráků nepomohou.
V tomto smyslu to cítí i J. P., i když to tak nepíše.
I Piráti jsou tam dočasně.

M. Štech se měl k situaci postavit čelem:
... už jsme tam byl dlouho, takže už nekandiduji
A ne zkoušet si "kabát" oranžového Kubery.

A Švédsko se dokázalo vypořádat s touto komorou sloužící jako odkladiště čestných nositelů pomyslných podvazkových řádů.