Volební preference trochu jinak

Jiri-Paroubek-1403-05
23.11.2020 23:01
Poslední průzkum agentur Kantar CZ zpracovávaný pro ČT předvedl volební model, který by představoval vlastně politické zemětřesení. Podle něj by výrazně oslabila oproti předchozím průzkumům této agentury např. ODS a tragickým způsobem zejména sociální demokracie. A naopak by posílili např. hnutí STAN i Piráti. Prostě všechno bylo podle Kantar CZ vzhůru nohama. Při zveřejnění poměrně převratných hodnocení jakékoliv agentury pro výzkum veřejného mínění, je vhodné nějakou chvíli posečkat, seznámit se s dalšími průzkumy téže agentury i jiných agentur a hledat základní trendy, které ve vývoji volebních preferencí stran jsou.

Průzkum agentury SANEP bývá zpracováván poněkud jinou metodou, zejména při sběru dat, nežli je tomu u jiných agentur pro výzkum veřejného mínění. Také podle SANEP je vedoucí stranou pelotonu politických stran hnutí ANO téměř s 28% preferencí a s mírným nárůstem oproti předchozímu měsíci. Zdá se nicméně, že hnutí ANO i přes listopadový tvrdý postup vlády při řešení druhé vlny pandemie covid-19, tuto politickou formaci nepoškodil. Naopak.

Druhým subjektem, pokud jde o výši volebních  preferencí, je podle průzkumu aliance tří konzervativněji zaměřených politických stran – ODS/TOP 09/KDU-ČSL- s 20,5% podpory. Je to velmi slušné číslo, i když není součtem a nedosahuje výše součtu dosavadních preferencí těchto tří stran volební aliance jednotlivě. Ale to tak u volebních aliancí bývá, že 1 + 1 + 1 nejsou tři, ale poněkud méně.

Na dalším místě průzkumu jsou s 16% preferencí Piráti. Jejich podpora mírně vzrostla oproti předchozímu,  říjnovému průzkumu.

Hned za nimi je s 7,9% preferencí hnutí STAN. Je otázkou, jak se budou vyvíjet preference Pirátů a STAN v případě, že dojde před volbami k jejich aliančnímu spojení. Podle mého názoru nějaké hlasy této předvolební alianci oproti současnému stavu zmizí tak, jako je tomu u předchozí konzervativněji pojaté aliance tří stran. V případě Pirátů a STAN prostě 1 + 1 opět nebudou dvě.

Na dalších dvou místech v pořadí stran podle volebních preferencí jsou v podstatě se stejným výsledkem 7,4%, respektive 7,3% SPD a sociální demokraté. Ve srovnání s předchozím průzkumem SANEP došlo k poklesu preferencí sociální demokracie o 1,1%. Naopak formace Tomia Okamury zaznamenala nárůst voličské přízně o 1%.

Úplně na chvostu parlamentních politických stran se v listopadu ocitla, se ziskem 5,5%, KSČM.

Myslím, že tyto volební preference představují poněkud jiný pohled na věc, nežli preference Kantar CZ. Průzkum společnosti SANEP byl proveden 12. – 17. 11. 2020 na vybrané skupině 1895 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR podle údajů ČSÚ.

Jiří Paroubek,

Člen Zhmp v letech 1990-2005 a náměstek primátora pro finance v letech 1998-2004

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.