Vysmátý Babiš

babiš ateo
16.3.2017 12:47
Včerejší bouřlivá debata v poslanecké sněmovně, která se týkala daňových triků A. Babiše a jíž se ovšem hlavní terč útoku neúčastnil, měla jasný antibabišovský záměr.

Politické strany, s výjimkou hnutí ANO (jeho poslanci hlasovali proti) a Úsvitu (ti se zdrželi hlasování), žádají, aby ministr financí věrohodně vysvětlil své příjmy použité na nákup dluhopisů Agrofertu. A aby zároveň vyvrátil vážná podezření z daňových úniků, která vznikla vzájemnými obchody mezi Agrofertem a Babišem coby fyzickou osobou. Toto vysvětlení chce sněmovna slyšet do 30.4 2017.

Sněmovna zároveň vyzvala předsedu vlády, aby vůči ministrovi financí, v případě, že ten nic věrohodně nevysvětlí, vyvodil důsledky. To tedy znamená, aby ho pár měsíců před volbami vyhodil z vlády. To je ovšem pro Sobotku velmi nemilé, neboť Sobotka chápe, že v současné době tahá za kratší provaz. Volební preference ČSSD se pohybují nominálně kolem 14 % a prakticky mezi 12-13 %. Volební preference hnutí ANO jsou nejméně dvojnásobné.

Samozřejmě, že by se hodilo poněkud oslabit hnutí ANO, ale je otázkou, zda tato poměrně složitá kauza může ministra financí a šéfa hnutí ANO a jeho volebního lídra Babiše skutečně reálně ohrozit. Uvidíme v dalších průzkumech. Skoro bych ale řekl, že naprostá většina lidí tomu vůbec nerozumí. Nechápou, o co tam jde. Je to složitá problematika, která ostatně vznikla před Babišovým vstupem do politiky. Babiš se tedy nevymyká z praxe, která je obvyklá i u ostatních podnikatelských subjektů jeho charakteru.

Ostatně, Babiš jednal sice neeticky, a i když v té době ještě nebyl politikem, je možné se na to takto dívat, ale nepochybně neporušil zákon.

S využitím veškerého umu svého marketingového zázemí a svých médií, která představují významnou část českého mediálního trhu, se bude Babiš nepochybně snažit obrátit celou tuto kauzu ve svůj prospěch. Bude omílat to, co říkal dosud, to znamená: všichni (všechny tradiční politické strany) se spikli proti mně a budou se snažit mě dostat z politiky.

Pokud se Sobotka opravdu vzmuží a Babiše z vlády, řekněme začátkem května, vyhodí, bude mít Babiš dost času na vedení volební kampaně, a velmi pravděpodobně svou dílčí prohru změní ve výraznější volební vítězství, než nyní všichni očekáváme. Karty jsou zkrátka rozdány v jeho prospěch.

To, co by mohlo změnit celý vývoj v české politice jdoucí v jeho prospěch, by bylo jasné negativní vyjádření evropského úřadu OLAF ve věci Čapího hnízda. Pokud OLAF zjistí, že došlo nezneužití evropských dotací, může to mít na Babišovu politickou kariéru zcela zničující vliv.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Už jsem to tady psal: Přátelé z ČSSD měli opravdu požádat pana Paroubka, aby se mohl aktivně podílet na předvolebním boji. Zopakujme si jeho "prohřešek": odstoupil okamžitě, když zjistil, že se opozice proti němu poskládá z neuvěřitelně odlišných táborů. Já vím, že mluvím jako frajtr-generál po bitvě. A také že se nemá říkat: co by bylo-kdyby. Vzpomeňte si, jak dlouho pevně držela ona opozice... Mělo se vydržet. Stačilo pár měsíců. Ale: jak velký byl tohle prohřešek? 

Jsem totiž přesvědčen, že platí bohužel také toto úsloví: "Jestli chceš, aby se něco vytratilo do ztracena, založ na to komisi." Můžete někdo uvést případ, kdy parlamentní komise něco konkrétního vyšetřila a KDY výsledek tady byl VČAS? 

A znovu opakuji, že si umím představit, jak by pan Paroubek s chutí a výstižně předvedl mlčící většině, co se vlastně stalo. S tím hnízdem a s tím prodáváním a oceňováním "sám sobě a nazpátek". Pro běžného občana je celá story ohledně těch jednokorunových akcíí hodně složitá. Jsem přesvědčen, že pan Jiří by onomu pánovi z Náchoda (který bude v rámci třech funkcí dělat také hlavního navigátora v předvolebním boji ...... a to zdravíčko nic moc)  dodal fůru pádných argumentů. A to nejen pro útok, ale také pro obranu, protože už dneska je známo, s čím A B-B přijde.

Uměl bych v tom také pomoci. Ale největší chybou by bylo tato fakta a jejich prezentaci ventilovat už nyní. Za domácí úkol můžete přemýšlet, jaké jsou největší slabiny hnutí ano ano. Je nejvyšší čas.  Vážení přátelé, ano.  

klokan

   Ranní fronta při nakupování základních potravin v jednom nejmenovaném supermarketu se mi zdála nekonečná. Začetl jsem se tedy do dalšího pokračování nákupní reklamní brožurky o plyšových dětských hvězdách, tentokrát o těch z archipelagu Unguja a Pemba, ze které bylo lze vydedukovat možný příběh, odehrávající se právě mezi Žrasoněm a Rybouskem.