Zajímavé výsledky průzkumu Medianu

Jiri-Paroubek-1403-05
9.10.2017 11:16
V minulém týdnu při debatě představitelů stran v ČT 24 byly letmo zveřejněny zajímavé průzkumy veřejného mínění týkající se referenda o setrvání v EU, vývoje vztahu ČR s Visegrádskou skupinou, s EU a dále s USA, Ruskem a Čínou.

V některých směrech přinesly výsledky průzkumu do jisté míry překvapivá zjištění. Pokud jde o otázku EU, 26 % respondentů je spíše pro setrvání a dalších 21 % určitě pro setrvání v EU. Celkově tedy 47 %. Pro vystoupení z EU, spíše či určitě, je 39 % respondentů. Případného referenda by se nezúčastnilo 11 % respondentů a další 3 % nevědí anebo nemají na věc názor.

O Česku se říká, že jeho obyvatelstvo je nejvíce euroskeptické ze všech zemí EU. To do jisté míry potvrzuje i tento průzkum, ačkoli pokud jde o rozhodnuté občany, je zde stále převaha 55 : 45 pro zachování členství v EU. Není to sice žádný zázrak, ale je to slušné východisko, pokud po volbách vznikne vláda s rozumným postojem k EU, která bude umět rozumně prosazovat české národní zájmy a využívat všech výhod, které plynou z členství v EU…

Pokud jde o vývoj vztahů Česka s Visegrádskou skupinou, zdrcující většina, více než devět desetin dotázaných, chce posilovat či zachovat tyto vztahy. Také k otázce o vývoji vztahů ČR s EU je možné říci, že představuje určité překvapení. Posílení vztahů si přeje 39 % a zachování současných vztahů rovněž 39 %. Tedy téměř čtyři pětiny respondentů jsou pro rozvoj vztahů s EU. Naopak oslabení si přeje pouze necelá jedna pětina respondentů.

Vztahy ČR a USA si přeje oslabit 15 % respondentů, a naopak posilovat či zachovat 81 %. Vztahy s Ruskem si přeje oslabit zhruba jedna pětina respondentů, což není s ohledem na intenzitu antiruské propagandy tolik, jak by se čekalo, a naopak posílit či zachovat tyto vztahy si přejí plné tři čtvrtiny dotázaných občanů.

Něco podobného platí také, pokud jde o hodnocení vývoje vztahů ČR a Číny, které si přeje posilovat či zachovat 75 % respondentů, a naopak oslabit tyto vztahy si přeje jedna pětina dotázaných.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.