Žalobce Šaroch změnil názor na Čapí hnízdo

Je zajímavé, že Unie státních zástupců, tedy těch, kdo vědí, že nějakou dobu bude trvat „zúřadování“ celé záležitosti jejich kolegou, se dožaduje zdůvodnění jeho změny názoru nejlépe okamžitě. Řekněme si otevřeně, že když by snad do celé záležitosti zasáhlo nyní městské státní zastupitelství a vyslovilo jiný názor, nežli dozorový státní zástupce Šaroch, vypadalo by to velmi nepravděpodobně. V každém případě dnešní zpráva povede nepochybně k upevnění pozice vlády. A to nejen pozice A. Babiše a jeho hnutí, ale tak koaliční sociální demokracii. Dnes už padá výtka odpůrců A. Babiše v sociální demokracii proti účasti ve vládě s A. Babišem. Tedy, pokud jde o kauzu Čapí hnízdo a z ní plynoucí případné trestně právní odpovědnosti. Je dobré také vědět, že A. Babiš celou částku evropské dotace na Čapí hnízdo ve výši 48,5 mil. Kč již před časem vrátil a kromě toho ještě věnoval na veřejně prospěšné účely 50 mil. Kč. Je škoda, že právě tento fakt v průběhu celé kauzy sám nezdůrazňoval. Újma státu ve finanční rovině tedy nevznikla, a to i kdyby státní zástupce vyjádřil dnes opačný názor.
Pro sociální demokracii je to rovněž dobrá zpráva, neboť vláda má dobré výsledky práce. Tím ovšem nechci říci, že by nemohla mít vysledky lepší, například v bytové politice atd., ale poté, co skončila tato kauza, bude mít opozice, tedy strany české pravice a Piráti, velmi ztíženou situaci co se týče jejich argumentace vůči premiérovi a vůči vládě. Zatím představitelé těchto stran předvádějí jen osobní útoky na A. Babiše a více méně málo důvodnou a konstruktivní kritiku činnosti vlády v oblasti věcné.
Mnohokrát v minulosti jsem uvedl, že když jsem působil ve funkci předsedy ČSSD či předsedy vlády, důsledně jsem trval na dodržování principu presumpce viny u politiků. Presumpce viny u politiků je princip, jehož uplatnění nás může přiblížit do vyspělejší části západního světa. Je to v tomto již několikáté viditelné rozhodnutí policie a státního zastupitelství, kdy je zřejmé, že pokud by byl uplatněn princip presumpce viny, politik, jehož se to týká, by z politiky prostě odešel. Ať je to nyní A. Babiš nebo liberecký hejtman Půta anebo to byla před řadou let Věra Jourová ve známé kauze Budišov. Zdá se, že státní zástupci a policie prostě dělají chybná rozhodnutí. Chyby může dělat pochopitelně každý. I státní zástupci. Ale víme, že v prostoru na západ od našich hranic takové chyby prakticky nejsou možné. Politici v případě obvinění ze strany policie, pokud by v našich podmínkách odešli ze své funkce, tak by jim již prakticky nebyl umožněn, v případě shledání nevinny, návrat do politiky na predchziž. To by asi neplatilo u A. Babiše, jehož hnutí ANO by bez něj a jeho peněz a mediálního vlivu těžko mohlo fungovat.
V každém případě,opozice a aktivisté z Milionu chvilek to teď budou mít s Babišem těžší, respektive s argumentací, kterou budou proti němu volit. Musí konečně začít věnovat pozornost věcné agendě a v ní s ním soutěžit .
Jiří Paroubek
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2040x přečteno
Komentáře
Připomněl bych, že podle fundovaných odhadů, je více než deset procent nevinných osob popraveno v USA. Z podstaty věci je každé lidské rozhodování zatíženo chybovostí. Navíc se jedná v drtivé většině o rozhodování bez dostatečné znalosti všech podstatných skutečností. Stále platí i pro soudce a státní zastupce otázka: "Kdo jsem já, abych mohl soudit jiné?"
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.