Zastavíme někdy pandemii? Česko se řítí do katastrofy.

covid ilustrace
18.2.2021 15:50
Podstata úspěchu sousedního Německa při řešení pandemie spočívá v tom, že vláda v čele s kancléřkou Merkelovou, vycházela při usměrňování společenského života v zemi vždy z tvrdých statistických údajů, z vědeckých poznatků, z vědeckých expertíz a z vědci připravených anticipací budoucího vývoje počtu nemocných.

Ne tak v Česku. A. Babiš, když měl počátkem září zasáhnout velmi tvrdě proti nebezpečí, ztrácel drahocenný čas s vidinou voleb, které se uskutečnily začátkem října. A aby vláda udělala radost občanům a zejména obchodníkům, povolila otěže lockdownu těsně před Vánocemi.

Opozice se ovšem chovala ještě nezodpovědněji nežli A. Babiš. Mám v dobré paměti, jak počátkem července prostřený stůl, táhnoucí se přes celý Karlův most, u něhož debužírovali popletení Pražané a s nimi i některé smutné postavy české pravice (Němcová) pod heslem: „V Praze je blaze“. Tento stůl měl být vyjádřením definitivního vítězství boje nad zákeřným koronavirem.

Ještě v minulém týdnu pravice ve sněmovně bojovala proti nouzovému stavu. Přitom i jejich odborníci, pokud vůbec nějaké má (mohla by si je půjčit od Merkelové), ji museli upozorňovat na zrychlení průběhu pandemie v důsledku britské mutace, kterou se lidé snadněji a rychleji nakazí.

V tomto týdnu část pravice vedená potroublým předsedou Senátu, M. Vystrčilem, vyhrožovala, že podá ústavní stížnost Ústavnímu soudu proti prodloužení nouzového stavu vládou. Mrtvol nám sice přibývá každým dnem tolik, že už krematoria ani nestačí oběti koronaviru spalovat, ale stále se ještě najde řada „odborníků“ mezi politiky, kteří by rádi - v zájmu svého politického zájmu a profilu- rozvolňovali. Bohužel, pravdu mají epidemiologové, kteří před tím varují. A kteří upozorňují, že pokud se otevřou obchody, služby, školy, vlastně se tedy škrtne celý lockdown, povede to ke katastrofě. Ale my už na samém prahu katastrofy jsme. V některých krajích jsou lůžka na odděleních JIP a ARO obsazená natolik, že již zítra budou nemocnice muset nebohé pacienty s Covidem-19 štosovat po chodbách.

Je dobře, že se za této situace nalezlo v táboře pravice alespoň několik čelných činitelů, kteří jsou ochotni konstruktivně jednat s vládou. Obě dvě strany jednají v národním zájmu, v celé země. 

Je dobré ještě upozornit v souvislostí s řešením současné  situace na několik dalších věcí:

 1. Vláda by měla okamžitě zajistit chybějící vakcíny. Dovézt je z Číny, z Ruska anebo z Marsu. A současně řešit problém s vakcínou AstraZeneca, jejíž druhé dávce se celá řada lidí vyhýbá z obavy před  silnými vedlejšími účinky.

 2. Soustředit se na skupinu zahraničních pracovníků, kteří k nám údajně bez větších problémů pronikají za prací,  zj. z Ukrajiny přes Polsko, ale, bohužel, také bez testů a často tedy jako potenciální nosiči nákazy.

 3. Okamžitě zahájit testování ve firmách větších zaměstnavatelů, např. od pěti pracovníků výše. Opět vlastně dennodenně. Jde o to, ty lidi, kteří budou mít pozitivní testy, ponechat v nezbytné karanténě doma, ale zajistit jim také rozumnou finanční kompenzaci. A podobný přístup uplatnit i vůči žákům a studentům škol.

Pokud vláda neudělá důrazné kroky a nebude podpořena alespoň konstruktivní částí opozice, dojdeme během deseti až čtrnácti dní k naprosté katastrofě. Počet nakažených se denně bude pohybovat nejméně mezi 15 – 20 tisíci a lůžka v nemocnicích určená pro covid pacienty nebudou stačit. A zejména nebude stačit kapacita dýchacích přístrojů a kyslíku pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.

Žádná politická reprezentace v moderních českých dějinách od roku 1945 nebyla postavena před tak obtížný úkol

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Zdeněk412

Lžou už zcela nestoudně a drze. Nemocnice jsou prý zcela plné ale každý si na stránkách IZIS může najít počet hospitalizovaných s "covidem". Na začátku listopadu cca 8 tis., v současnosti cca 6 tis. A to prý to prudce roste !!  Nemluvě o tom, jak může pár tisíc hospitalizaci navíc položit zdravotnictví státu s 10,5 mil. obyvatel. Máme cca 60 tis. akutních lůžek a infekčních cca 12 tis., takže 6 tis. je přeci polovina !! Něco je hodně špatně, ale není to "pandemie" !

paysan

Je nad slunce jasnější, že prát se s pandemií ve volebním roce je jasně nad síly politiků! Zde by pomohla jen vynucená demise vlády a její nahrazení vládou nekompromisních odborníků s veškerými krizovými pravomocemi. Muselo by se však konat rychle!

Dona

Pandémia je plánovaná do roku 2025.