Zbyněk Fiala: Zeman neumožní návrat „Kalouskovy vlády“

obrazek
7.8.2013 12:55
Stojednička je iluze, která vyšumí během nejbližších týdnů probíhajícího vyšetřování propojenosti bývalé vládní koalice s kmotrovsko-mafiánskými strukturami. To bylo hlavní sdělení, které se dalo vyčíst z vystoupení prezidenta republiky Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně ČR před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Jak prezident výslovně uvedl, dokud toto vyšetřování neskončí, žádný druhý pokus nebude, „ani kdybyste mne kolem lámali“. Připomněl prohlášení představitelů bývalé koalice, že po případném návratu k moci chtějí toto vyšetřování ovlivňovat nebo úplně zastavit, zatímco Rusnokova vláda ve svém vládním prohlášení slibuje, že do vyšetřování zasahovat nebude.

Vystoupení prezidenta republiky Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně ČR před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka bylo příležitostí k demonstraci toho, co všechno se v zemi přímou volbou změnilo. Zeman dal najevo, že nyní musí respektovat dva projevy demokratické vůle. Není vázán jen hlasy v Poslanecké sněmovně. Musí vyjít vstříc také drtivé většině veřejnosti, která v průběhu posledních let dávala v různých průzkumech veřejného mínění soustavně najevo, že 80 až 90 procent občanů odmítá kroky pravicové koalice.

Formálně lze projit hlas lidu s hlasem sněmovny jen tak, že by sněmovna souhlasila s  předčasnými volbami. V tomto ohledu však představitelé pravice porušili své slovo, že v případě jmenování úřednické vlády dají přednost předčasným volbám. Stejnou stojedničku, se kterou proti předčasným volbám později vyrukovali, měli i předtím, poměr sil se během těch pár dnů nezměnil. Z toho plyne, že se jim nedá věřit. Prezident republiky proto bude postupovat při využití svých pravomocí tak, aby vyšel vstříc přání občanů, kteří nechtějí návrat „Nečasovy vlády bez Nečase“. Fakticky by to byl návrat „Kalouskovy vlády s Kalouskem“, upřesnil Zeman.

Další postup Zeman naznačil nepřímo, prostřednictvím citátu bývalého prezidenta Václava Havla z obdobné situace z ledna 1998. Ten dal tehdejší sněmovně otevřeně na vybranou - buď podpoří úřednickou vládu Josefa Tošovského, nebo prezident začne zdržovat s dalším pokusem a mezitím úřednická vláda v demisi vydrží až do řádných voleb.

Zdržování druhého pokusu ve stínu pokračujícího vyšetřování je zřejmě Zemanovou trumfovou kartou. Výsledky vyšetřování pak poměr sil změní. Zeman v této souvislosti upozornil na nedávný rozhovor vrchního státního zástupce Ištvána pro Hospodářskén noviny, že je dost důkazů pro „senzační“ oznámení.

Prezident republiky zároveň odmítl podezření, že i po volbách by se choval obdobně a jmenoval premiérem někoho bez ohledu na jejich výsledek. Jasně před sněmovnou prohlásil, že po volbách bude jmenovat premiérem „představitele vítězné strany“. Kdo se tedy chce zbavit prezidentovy nadvlády, musí souhlasit s předčasnými volbami.

Pokud jde o Rusnokovu vládu, zatím podle Zemanova hodnocení postupovala dobře. Připomněl zvýšení minimální mzdy, dohodu s kraji o řešení problémů s evropskými fondy a dohodu ministerstva průmyslu s ministerstvem zahraničí o ekonomické diplomacii. Všechny tyto kroky buď sama Nečasova vláda, nebo její neschopnost vnitřní dohody, dlouhé roky blokovala.

Rusnokova pomoc krajům v situaci, kdy si nevěděli rady s pokutami za špatnou administraci evropských fondů (zcela v pořádku byl jen Středočeský ROP z časů hejtmana Davida Ratha), rozhodla i o postoji celé ČSSD k překlenovací vládě. Bohuslav Sobotka nakonec sdělil, že předsednictvo ČSSD je pro hlasování ve prospěch vyslovení důvěry.

Důsledky chybějící ekonomické diplomacie pro celou republiku názorně ukázala úterní statistika zahraničního obchodu. Někdejší motor ekonomiky, export, v červnu meziročně v běžných cenách klesal už o 2,5 procenta. Nejpostiženější je přitom jeho nejvýkonnější část z mezinárodních firem, protože vývoz subjektů se sídlem mimo Českou republiku byl nižší o 4,8 % a jejich dovoz (meziprodukty, díly pro příští výrobu) dokonce o 14,1 procenta. Nelze se divit Zemanovu vyjádření, když označil vládu bývalé trojkoalice za „katastrofickou“.

Dodejme, že Nečasova vláda byla dvacetkrát horší než povodně. Vyplývá to ze zprávy ČSÚ o vývoji průmyslové produkce, když uvádí, že „podle odhadu ČSÚ červnové povodně snížily průmyslovou produkci o 0,2 procentního bodu, tzn. že po vyloučení vlivu povodní by průmyslová produkce meziročně reálně klesla o 5,1 %.“ Takže 0,2 % jde na triko povodní a 5,1 % na triko vlády. Doufám, že si to na to triko nechají natisknout…

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Pane Fialo, díky za shrnutí Zemanova projevu. I když byl přednesen již dopoledne, nikde není kompletní k sehnání (záměr médií?), stenoprotokoly asi ve sněmovně také poškodila bouře, není tam z dnešní schůze nic... 
15:05 - stále tam projev prezidenta není...