Zvýšení mezd veřejných zaměstnanců realitou

ucitelka
12.9.2017 15:32
Vláda po tlaku, který vyvolali odboráři, na samém začátku předvolebního období, zvýší platy veřejných zaměstnanců od 1. 11. o 10 % obecně a o 15 % u učitelů zvlášť. Platy učitelů půjdou ovšem nahoru o 15 % „jen" v tarifní složce a nejedná se tedy o navýšení platů jako takových v této výši.

Navýšení platů pocítí již v tomto roce a zejména v příštím roce ve svých peněženkách více než 600 tisíc zaměstnanců působících ve veřejných službách. Změny se týkají např. policistů, příslušníků vězeňské služby, celníků, hasičů, sociálních pracovníků a dalších. S 10 % navýšením se průměrný plat ve veřejné sféře dostane na částku mírně převyšující 36 tisíc Kč. Průměrný plat ve školství činil ve II. čtvrtletí t.r. téměř 27 tisíc Kč a bude tedy navýšen o 15 %. Přitom průměrná mzda všech zaměstnanců v Česku činí 29 346 Kč (opět ve II. čtvrtletí t.r.).

Pokud je průměr něco málo přes 29 tisíc Kč a státní zaměstnanci berou necelých 33 tisíc Kč, logicky z toho vyplývá, že průměrná mzda zaměstnanců v soukromé sféře je podstatně nižší, nežli celkový průměr a zejména nežli průměrný plat veřejných zaměstnanců. S navýšením platů souhlasí všichni. Strany vládní koalice i opozice. Jen TOP 09 a ODS blábolí cosi o rozežranosti vlády a nikoliv zaměstnanců. Pochopitelně.

Je to určitě zajímavý moment, kdy takto razantní navýšení podpořili všichni a zcela nepochybně by se k tomuto problému chovali jinak, pokud by takový požadavek odborářů a zejména školských odborářů přišel v průběhu volebního období. Odboráři si zkrátka uměli své požadavky správě načasovat a dokázali velmi efektivně pracovat ve svém zájmu. A řekněme si otevřeně, že zvýšení platů, a to nejen 155 000 učitelů, ale i dalších platově dlouhodobě zanedbávaných skupin veřejných zaměstnanců (mám na mysli především pracovníky sociálních služeb) je společensky velmi žádoucí.

Bude dobré, když i v dalších letech, tentokrát v letech nevolebních, budou razantně učitelům navyšovány jejich mzdy. Samozřejmě, že navýšení mezd učitelů není jediným, zato však možná nejdůležitějším faktorem, který může ovlivnit v příštích letech kvalitu vzdělávacího procesu u nás. Bez kvalitního vzdělávání není možné, aby Česko zvládlo v příštích letech požadavky plynoucí z technologické revoluce a robotizace, ke které bude docházet ve výrobních odvětvích i ve veřejné sféře.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Odbory zaměstnanců, kteří jsou placeni ze státního rozpočtu, patří k těm, kde je organizovanost nenulová, na rozdíl od mnohých montoven a podobných podniků. Kromě oprávněného boje za zvyšování mezd, jde také o předvolební aktivaci odborů ve prospěch nejmenované vládní strany. Drtivá většina těchto zaměstnanců nikdy nepoznala na vlastní kůži nezaměstnanost a je sporné, zda platy těch, kteří plní státní rozpočet v nelidské soukromé sféře, kde neustále hrozí hrozba propuštění, mají být o tolik nižší.