AIIB: Nová světová banka?

china world
12.4.2015 10:15
Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) se zatím velmi daří. Přes snahu Spojených států odradit své spojence od členství v AIIB o něj země Západu stojí. Spojené státy vytváří na své spojence tlak, aby do AIIB nevstupovali - banka bude podle nich údajně při realizaci projektů tolerovat volnější měřítka ohledně poskytování úvěrů a finanční transparentnosti. Kromě toho jde podle USA hlavně o další nástroj, kterým Peking rozšiřuje svůj hospodářský vliv.

Všichni na palubu?

Jako první ze zemí Západu projevila zájem o členství Velká Británie. Britské ministerstvo financí pak uvedlo, že se bude snažit zajistit, aby AIIB „ztělesňovala nejlepší standardy v účetnictví, transparentnosti a řízení“.

Poté, co o členství v AIIB projevila zájem Velká Británie, neváhaly se přidat další západní státy. Často jde o velmoci a spojence USA: Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko a další projevují zájem o členství, a to navzdory jak zmíněným snahám USA, tak navzdory členství Ruska.

O členství v AIIB projevil zájem i Izrael, kterému kupodivu nevadí, že v rámci tohoto projektu naskočí na jednu loď například s Íránem. Dokonce i japonský velvyslanec v Číně (jakkoli se Japonsko spolu s USA drželo stranou) prohlásil, že jeho země do Asijské banky vstoupí do konce tohoto roku. Inu, když jde o byznys, netřeba brát ohled na spojence, údajné porušování lidských práv v Číně a podobně. A je to jen dobře.

Nová hedvábná stezka

Cílem Asijské banky pro investice do infrastruktury je financovat infrastrukturní projekty v Asii. Ani západní mocnosti pochopitelně nechtějí přijít o příležitost k získání kontaktů a k účasti na stavebních projektech po celé Asii, respektive po celé délce „Nové hedvábné stezky“.

Svým zaměřením je tedy nová čínská banka konkurencí západních institucí typu MMF či Světové banky. Čína dlouhou dobu usilovala o posílení své pozice v těchto institucích, kde ovšem mají hlavní slovo Spojené státy (a při hlasování se hlasy sčítají).

Jelikož se jí to nedařilo, založila si prostě instituci svou. Ba co víc, očekává se, že kapitál AIIB bude dost vysoký na to, aby se vyrovnal Světové bance. Čína sama poskytne AIIB padesát miliard dolarů, což je polovina základního kapitálu této banky. I díky velkému zájmu (a to nejen asijských zemí) se zdá velmi pravděpodobné, že fungování AIIB oslabí vliv MMF i Světové banky, tedy potažmo i vliv USA ve velké části rozvojového světa.

Svou účast v projektu banky AIIB by měla ostatně zvážit i vláda naší země...

 

Psáno pro deník Referendum.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Souhlas až na to, že naše vláda by měla ne zvážit, ale co nejrychleji se zapojit. Diverzifikace zdrojů nemůže být nikdy na škodu.