Američané: Kázání vody a pití vína v praxi

delaware
26.8.2016 19:23
Američané mají vždycky plná ústa boje proti praní špinavých peněz a daňovým únikům. A v americkém soudnictví se občas stává, že evidentní zločinec, kterému není možné jeho zločiny prokázat, třeba pokud jde o vraždu, bývá usvědčen při daňovém úniku a odsouzen k mnoha letům vězení…

Nedávná historie panamské firmy, která se programově zabývala daňovými úniky (a kde se nakonec neobjevili žádní američtí daňoví poplatníci, což je skutečně zvláštní – tím nechci říci, že byli vyjmutí záměrně), otevřela debatu o daňových rájích. Například o tom, kolik peněz v daních podle odhadů každoročně uniká z EU (má to být až 200 miliard eur ročně), či z ČR, kde se odhaduje, že do daňových rájů plyne minimálně 55 miliard korun ročně…

Kdyby český státní rozpočet měl těchto 55 miliard korun k dispozici, byl by v zásadě už v tomto roce vyrovnaný nebo téměř vyrovnaný. Proto by mělo být urgentním zájmem vlády ČR se touto záležitostí zabývat. Faktorem zvyšujícím možnosti daňových úniků je existence daňových rájů po celém světě.

A světe div se, část těchto rájů je právě v USA. Takovým daňovým rájem pro ty, kdo nechtějí platit daně, je stát Delaware (dalšími daňovými ráji v USA jsou například Wyoming, Nevada, Florida, Texas, Washington, New Hampshire či Tennessee…) a jsou to i některá americká města.

Cílem EU by samozřejmě mělo být dohodnout s USA, aby likvidovaly tyto daňové ráje na svém území. A samozřejmě by měly zmizet všechny ráje i mimo USA v podobě Kajmanských či Bahamských ostrovů atd..

Nyní přichází zpráva, že americká firma Apple při „optimalizaci“ daní v Evropě, tedy při vyhledávání právních a dalších kliček, aby tato společnost v EU platila co nejnižší daně, je podporována americkou vládou.

To je naprosto skandální přístup a před tím by příslušné orgány EU včetně Evropské komise, neměly zavírat oči.

Američané by se zkrátka měli snažit, aby jim ta jejich hezká slova o daňových únicích a jejich potírání do ručiček ráčila vstoupit…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.