Ceny ropy letí vzhůru

obrazek
19.4.2018 15:38
Cena texaské ropy dosahuje dnes odpoledne výše 68,8 $ za barel a cena severomořské ropy Brent je dnes odpoledne 74 $ za barel. Takto vysoko byly ceny ropy naposledy v roce 2014. Na růst cen ropy má vliv několik faktorů.

Jeden z těchto faktorů zapůsobil krátkodobě. To byl sobotní útok západních spojenců na vojenské cíle v Sýrii. Všichni, vlastně celý svět, si oddychl, že tento útok nebude mít pokračování a je jen útokem jednorázovým. Cynicky vzato, Rusko, vojenský přítomné v Sýrii, vyšlo z celé situace v sobotu velmi dobře. Nechalo spojence vystřelit stovku raket a jeho vojenská technika (ne ta nejšpičkovější) v rukou syrské armády způsobila, že 70% raket bylo sestřeleno protiraketovou obranou Syřanů. Druhý faktor, který Rusy potěšil, byl ten, že se zvyšují, prakticky setrvale, ceny ropy, která je ruskou významnou vývozní komoditou.

Ceny ropy ve světě však rostou dále i poté, co se zdá, že západní spojenci vyčerpali svůj zájem dale zásahovat v Sýrii. Co to způsobuje? Jednak se projevuje stále disproporce mezi objemem produkce ropy v běžném časovém úseku a objemem poptávky po naftě. Prostě poptávka po ropě převyšuje produkci ropy. A tak se postupně snižují velké zásoby ropy v USA a to i přes to, že produkce ropy z břidlic v USA rychle roste. Naopak klesá produkce ropy, víceméně ze známých důvodů v Libyi, Venezuele, Angole a v některých dalších zemích organizace OPEC.Největší producent ropy v rámci OPEC, Saúdská Arábie, se bude snažit o to, aby tato organizace prodloužila platnost současné dohody zemí OPEC, limitující jejich těžbu ropy v rámci stanovených kvót. Dohoda zatím funguje a Saúdská Arábie má zájem, aby její platnost byla prodloužena do konce roku 2019. O tom se má rozhodnout na červnovém zasedání členských států OPEC.

Trhy také napjatě čekají na Trumpovo rozhodnutí případně obnovit sankce vůči Iránu, spočívající v omezení jeho produkce a exportu ropy, o níž uvažuje americký prezident. Toto rozhodnutí má být uskutečněno v měsíci květnu. Další účastníci, signatáři smlouvy s Iránem, ovšem mají na věc diametrálně odlišný názor, nežli americký prezident. Spojené státy dnes ropu ze Středního východu nedovážejí, ale EU ano. Proti rovným sankcím vůči Iránu je tedy EU a pochopitelně také Rusko a Čína. Takže se zdá, že ceny ropy v příštích týdnech, minimálně do rozhodnutí amerického prezidenta o Íránu porostou.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.