Česká ekonomika jede

škoda rallye
4.12.2017 15:25
Ze světové ekonomiky přicházejí v těchto dnech v zásadě jen příznivé zprávy. V Kongresu USA se prezidentu Trumpovi podařilo prosadit jím dlouho ohlašovanou daňovou reformu (Je to nesporně jeho první velký politický úspěch. ) Ta bude znamenat pokles daní společností a také bohatší části amerických občanů.

Co je však na druhé straně zřejmé, že jen těžko dojde k zaplnění propadu v daňových příjmech amerického státního rozpočtu, ke kterému v důsledku razantního snížení daňových sazeb nesporně dojde. To, co Trump a jeho lidé očekávali – že dojde ke zrušení Obamovy zdravotní reformy, a tedy k „úspoře“ výdajů státního rozpočtu, se totiž nestalo. A tak v americkém státním rozpočtu vzroste deficit. Je jen otázka, o jakou částku.

Nicméně světové finanční trhy v tuto chvíli, po váhání v situaci, kdy nebylo jasné, zda reforma projde, v USA vyletěly směrem vzhůru. Evropské finanční trhy jsou o něco zdrženlivější, zejména ty německé, s ohledem na to, že dochází ke komplikacím v povolebním vyjednávání při sestavení nové německé vlády. Pokud však bude během předvánočního období ohlášeno, že novou vládu vytvoří CDU/CSU a SPD, vyletí i německé burzovní indexy směrem vzhůru. Osobně spíše očekávám dohodu o staronové velké koalici..

V evropské měnové unii (EMU) dochází k nebývalému růstu hospodářství. Ten je tažen jak spotřebou obyvatelstva, tak veřejnou spotřebou, soukromými investicemi i exportem z EU (přesněji růstem přebytku obchodní bilance zemí EU).

Česká ekonomika v tomto roce podle odhadů meziročně poroste o velmi slušných 4,5 procenta. Ve třetím čtvrtletí byl potvrzen růst HDP o 5 % a v příštím roce se očekává růst hospodářství o 3,5 %. Zdá se, že k hlavním limitujícím faktorům české ekonomiky patří neschopnost prosadit větší měrou robotizaci a automatizací výrobních procesů. A zajistit tak žádoucí úspory pracovních sil a jejich přesun tam, kde jsou pracovní síly potřeba. V tuto chvíli to ale vypadá tak, že fyzicky chybí pracovní síly, což je limitujícím faktorem dalšího rozvoje národního hospodářství.

Sobotkova vláda nyní dosluhuje a nová, Babišova, vláda bude mít nejspíš jen krátké trvání, protože menšinová vláda hnutí ANO nespíš nezíská podporu Poslanecké sněmovny. To prodlouží období nejistoty nejméně do února a po prezidentské volbě by bylo dobré, aby republika měla také novou koaliční vládu, která bude schopna získat potřebnou většinu hlasů v Poslanecké sněmovně.

Nová česká vláda by měla podpořit, například systémem zrychlených daňových odpisů, investování do nových robotů a do automatizace výrobních procesů. Stejně tak ovšem musí vláda rychle přijmout opatření na podporu bytové výstavby, aby v druhé polovině jejího funkčního období již dle nového zákonodárství začaly být stavěny komunální, sociální a družstevní byty. A stejně tak musí vláda urychlit čerpání evropských peněz na projekty, které posílí modernitu české ekonomiky. Nyní existuje v čerpání velký časový i faktický skluz v řádech až set miliard korun. Vláda by měla zamezit situaci, která se objevila v letech 2013- 2015 (tedy v posledním roce tehdejší finanční perspektivy a v dvou následujících letech), kdy bylo z evropských fondů čerpáno v řádech set miliard, což ale pozitivně ovlivnilo růst HDP. Pokud by vláda byla v předchozích letech schopná zajistit čerpání v průměru sto miliard ročně, což odpovídá ročnímu průměru republice alokovaných financí z celkového objemu evropských fondů, zvýšilo by to HDP státu nejméně o 2- 2,5 %.

Takže možnosti dalšího hospodářského růstu zde určitě jsou a nová vláda by je měla pojmenovat, a to velmi rychle, a měla by začít pracovat na souvisejícím zákonodárství, případně na souvisejících potřebných změnách.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Zaměřím se na jedinou myšlenku, uvedenou v článku, tedy na předpokládaný neúspěch a krátké trvání první Babišovy vlády. KSČM se jasně vyjádřila, že vzhledem k ochotě hnutí ANO jednat s KSČM a ochotě prosazovat společné body programu, budou komunisté Babišovu vládu tolerovat. I pro SPD bude výhodné novou vládu tolerovat a to z několika důvodů. SPD zůstane součástí tiché vládní koalice a to bude jistě výhodnější než zůstat v koutě poslanecké sněmovny. Odpor, zoufalství a humbuk tzv.ne-demokratického bloku a spřátelených médií jistě potěší duše drtivé většiny voličů SPD. Předpokládám, že pokud si to uvědomuji já, potom to vidí podobně i vedení hnutí SPD a překousne neúčast ve vládě. Není vyloučeno, že osm poslanců z řad KSČM nebo SPD bude hlasovat pro a společně s osmasedmdesáti poslanci ANO přehlasují 85 poslanců ostatních stran.