ČNB utratila zbytečně 390 miliard

obrazek
6.11.2015 12:28
ČNB a ti, kdo mají zájem na jejích intervencích a na co nejlevnější koruně ve vztahu k euru, v předchozích dnech předvedli účelovou mediální kampaň. V té se snažili veřejnosti vymýt mozky a dokazovat, jak je to vlastně báječné, že máme euro za 27 Kč. Jak je to skvělé pro většinu vývozců, jak je to úžasné vlastně pro všechny…

Trochu mně uniká, v čem je to vlastně báječné pro běžného občana. Ten za euro platí podstatně více, nežli by musel, pokud by ČNB nechala vývoj vztahu eura a koruny volnému tržnímu vývoji. Nebylo by to už asi „jen“ těch 8 %, o které vlastně ČNB devalvovala korunu před dvěma lety, ale bylo by to podstatně víc… Možná 15 % nebo dokonce 20 %.

Konstatuji po několikáté, že ČNB nemá žádnou exit strategii na ukončení této pro lidi i pro stát zbytečně drahé intervence, a tak ji prodlužuje. Zkrátka, prodloužení doby intervencí se dalo očekávat, protože vedení ČNB neví, jak z toho. Až chlapci, které do Bankovní rady jmenoval V. Klaus, odejdou, jejich nástupci tento smutný problém ale budou muset řešit.

Intervence na slabou korunu stály ČNB, a tedy daňové poplatníky, v červenci 30 miliard korun, v srpnu 100 miliard korun a v září 63 miliard korun. Souhrnně tedy ve třetím čtvrtletí utratila ČNB za oslabování koruny téměř 200 miliard korun. Od zahájení intervencí v listopadu 2013 za oslabení koruny ČNB vyházela už 390 miliard korun, a to je opravdu drahý špás. Co tomu asi říká premiér Sobotka, který zásah ČNB pochválil?

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Jak s intervencemi dál a přitom se totálně neztrapnit a samozřejmě také "neodepsat" kurzový rozdíl  haldy  nakoupených eur? No jedině v nich tvrdošíjně pokračovat a jak píše pan Paroubek, problém předat budoucímu osazenstvu ČNB. Jenže pokud bude hospodářský růst pokračovat, propast mezi reálným a intervenčním kurzem může v budoucnu nabýt těžko řešitelných rozměrů (můžeme si sice maximálně fandit, ale přeci jen nejsme Švýcarsko).  To potom ani nové složení  ČNB nepřipustí nějaké hospodářské drama v podobě skokového posílení měny. Takže pokud vůbec, bude se valutová hodnota koruny "reálnit" se značných odstupem za inflací. Nikdo odvážnější se nenajde.