Jiří Paroubek: Jak je to se zdaněním živnostníků?

obrazek
13.1.2014 17:00
Bezprostředně poté, co skončila svou činnost minulá poslanecká sněmovna, jsem v září po patnácti letech působení v politice (náměstek primátora Prahy, ministr pro místní rozvoj, předseda vlády a poslanec) obnovil svůj živnostenský list. Vrátil jsem se tedy k podnikání, k ekonomickému poradenství.

Moje konkrétní zkušenost z živnostenského podnikání mě vedla před lety k tomu, že jsem podpořil některá, pro tuto sociální skupinu, velmi užitečná opatření, která prosadila vláda pod mým vedením v roce 2005. Mám v první řadě na mysli nákladové paušály, což byl velmi dobrý nástroj jednak odstraňující administrativní zátěž, snižující náklady a samozřejmě zvyšující jejich čisté příjmy. To živnostníkům dávalo větší jistotu, zvyšovalo životní úroveň a rozšiřovalo jejich možnosti investovat.

Pamatuji si také, jak jsem po nesmyslném zavedení výdajových pokladních stvrzenek u všech živnostníků u nákupu zboží či služeb nad 100 Kč v červenci 2005 prosadil rychlé odstranění této hlouposti. Tohle opatření ministerstva financí mělo ve svých důsledcích v podstatě šikanózní důsledky vůči malým podnikatelům a z hlediska fiskálního nemělo velký význam.

Paušály pro živnostníky prosazené v roce 2005 byly správnou cestou a v porovnání se změnami, kde byly v té době uplatněny, byly úpravou velmi velkorysou. V úpravách nákladových paušálů v roce 2009, prováděných vesměs podle návrhů z dílny ODS, se plně projevil demagogický populismus této strany. ODS zkrátka věc silně přehnala a navrhla paušály také pro pracovní kategorie, ve kterých se to stát nemělo (advokáti) a vesměs tehdy došlo také ke zvýšení procentní sazby paušálů i proti velkorysému řešení z roku 2005. Byl to další daňový zásah, který snížil výběr daní u této skupiny občanů. ODS cynicky – a vcelku oprávněně – očekávala, že živnostníci budou její hlavní voličskou skupinou. To se ve volbách do sněmovny v roce 2010 skutečně také stalo. V říjnu 2013 při sněmovních volbách už živnostníci ovšem měli novou naději – ANO 2011 A. Babiše.

Podívejme se na to, jak se posledních 10 let vyvíjel výběr daní z příjmu OSVČ:

       Rok      

     V mil. Kč       

    2004

     24 040

    2005

     26 583

    2006

     17 854

    2007

     17 003

    2008

     17 749

    2009

       5 565

    2010

       7 987

    2011

       2 939

    2012

       3 261

    2013

       2 680

Z hlediska příjmů státního rozpočtu je trend vývoje této daně katastrofou. Jsem samozřejmě dalek nepřiměřených soudů J. Mládka o parazitech v souvislosti se živnostníky. Myslím, že každá vláda by měla uvažovat o tom, jak prosadit férové daně. Pro všechny sociální skupiny a vrstvy společnosti, tedy i pro živnostníky.

Z vlastní zkušenosti vím, že pro každého živnostníka je důležitější nežli sazba daně to, aby byly zakázky, aby byla poptávka po jeho službách, po zboží, které prodává anebo po službách, jež nabízí. A vyšší poptávka bude jen tehdy, porostou-li reálné příjmy širokých vrstev lidí. A to se zatím neděje.

Po překonání hospodářského poklesu české ekonomiky, kdy i živnostníci zaznamenají v důsledku rozvoje koupěschopné poptávky výrazný růst příjmů, bude možné začít dialog s reprezentanty živnostníků na téma daní.

Stát by naopak měl vážně přemýšlet o tom, jakými cestami pomůže jejich prosperitě. Jak např. dostat živnostníky k veřejným zakázkám státu atd.

(Text byl napsán pro Deník Referendum)

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: daně, ekonomika, OSVČ, živnostníci

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Souhlasím se závěry p.Šingla, tabulka má vypovídací hodnotu a výpadek 8,6 mld v r.2006 proti r.2005 byl zřejmě něčím nahrazen, přesto by bylo vhodné vedle této tabulky uvést deficit státních financi v jednotlivých letech. Budu psát jen za sebe, nedomnívám se, že sledování nákladů je až tak časově náročné (každá domácnost, která platí kartami si provádí měsíční kontrolu zda všechny položky byly správně zaplaceny),  ve skutečnosti je vede každá OSVČ a porovnává, zda se mu vyplatí používat výdajové paušály, či nikoliv. Pokusil bych si zodpovědět otázku p.Štingla...nejde to proto....že OSVČ je skoro 1 milion s rodinnými příslušníky 2 miliony potenciálních voličů...a jak je vidět ani snížení výběru daní od OSVČ v r.2006 nepomohlo soc.dem k vítězství v parlamentních volbách, rovněž tak pokles výběru v r.2013 nezabránil propadu pravicové koalice.. Možná by nebylo od věci provést analýzu činností OSVČ a rozdělit přímy z jejich činností na jednotlivé obory...(řemeslníci, lékaři, asdvokáti,služby...) a určit jejich participaci na výběru daní.

Vladimír Štingl

Dobrý den. Není zapotřebí se zaobírat obsahem celého blogu. Nebýt tabulky srovnávající výběr daní z příjmu, tak jde o další "taneček" kolem horké kaše.... Pane Paroubku, domníváte se, že "krize" je tak rozsáhlá, že se daně dostaly po 10ti letech na 10% výběru daně z příjmu OSVČ oproti roku 2004? Já zcela určitě ne. Co zdravotní pojištění, sociální pojištění OSVČ? A co má dělat decimovaná "armáda" vydíraných a odíraných zaměstnanců, kolik je OSVČ, kolik zaměstnanců....?? Vždyť je to vše nekončící komedie a tak budeme "čekat, až naprší a uschne", abychom jedno z tisíců zvěrstev řešili? Asi jako církevní prostituce, zločinecké zákony a předpisy související s exekucemi (a byl jste u toho, když se to "rodilo"....). A JUDr. Horák "vedle" chce psát o "(ne)úctě" k zákonům, když jsou 23 let tvořeny tak, aby o spravedlnosti, zákonnosti bylo v těch "takézákonech" co nejméně paragrafů..... Byli jste u toho, pánové.... Velice bych ocenil a asi nejen já, hledat formy a způsoby JAK TO ZMĚNIT, než hledat důvody PROČ TO "NEJDE"...... (faktem je, že celosvětově vše nabírá neřešitelnou nejen formu, ale PŘEDEVŠÍM OBSAH pro "obyčejné" lidi a je  naprosto zarážející, že je na VaVě, až na malé výjimky, ticho a info se musí vyhledávat jinde....škoda, pro nás všechny).

Chápu, že jste de facto mimo hru v  politickém dění, ale to by Vám mohlo dát podstatně větší volnost a prostor pro vyjádření jasného názoru jak problém řešit, i když dávat "návody" vládnoucí svoloči není radno... Nehezké čtení, katastrofální průkaznost Vaší tabulky o rozvalu této země.... Kdo nám to vládne? EU, ECB, FED nebo Češi, geneticky upravení opolidé (hezky po "americku" jako brambory, sója, kukuřice .....) z tohoto národa? TO MUSÍ BÝT NEUVĚŘITELNÉ ZRŮDY A KSINDL.......

Znechucení je slabé slovo. Zdravím Vás.