Jiří Paroubek: A je to venku

rusnok
17.6.2017 09:39
Guvernér ČNB Jiří Rusnok se vyjádřil, že by na přijetí eura u nás nesázel ani během příštích pěti až deseti let. Je to, bohužel, do značné míry realistické hodnocení.

Těch pět let nezavedení eura je doba, kdy se snad vzpamatuje česká koruna a posílí na svou reálnou hodnotu. Tedy na cca 18 – 20 korun za 1 euro. Ta hlavní komplikace, která způsobila, že u nás nebudeme platit eurem, je ta, že od listopadu 2013 až do dubna letošního roku ČNB zavedla režim umělého oslabování české koruny.

Rotačky za necelých 3,5 roku vyprodukovaly více než 2 biliony korun, za které byla nakoupena na světovém finančním trhu eura. Ty teď nyní ČNB bude postupně odprodávat, samozřejmě s kurzovou ztrátou, která dosáhne řádu postupně mnoha miliard korun.

Politika umělého oslabování české koruny prováděná 3,5 roku ČNB ve svých důsledcích vede k tomu, že v českých firmách nemůže, s ohledem na vysoké ceny nejmodernějších dovážených technologií a zařízení, probíhat tak rychle technologická revoluce a robotizace.

Prostě české firmy v důsledku zdražení dovozů nejmodernějších strojů a zařízení, se modernizují pomaleji, než by bylo žádoucí. A v důsledku toho neroste rychle ani produktivita práce.

Následkem stagnující produktivity práce je to, že je na pracovním trhu nedostatek pracovních sil. Je to prostě začarovaný kruh, z kterého není úniku, protože česká koruna s ohledem na více než 2 biliony korun, které jsou v důsledku předchozích měnových opatření ČNB v oběhu, posiluje jen velmi pomalu. Takže dostat se k žádoucímu kurzu, ve kterém bude možné konvertovat české koruny do eur, tedy např. pokud jde o vklady obyvatelstva, bude potřeba pár let počkat.

Kdo má za to odpovědnost? No především Singrovo vedení ČNB. Bohužel guvernér z vůle prezidenta Miloše Zemana Jiří Rusnok, který Singera nahradil, neudělal nic proto, aby se celá smutná záležitost měnových intervencí uzavřela s přijatelnou ztrátou. V jeho éře šéfování ČNB se ztráty prohloubily v řádech set miliard korun.

Pokud dnes Rusnok hovoří o odkladu termínu zavedení eura, není to moc pozitivní informace pro řadu podniků, které obchodují v euru na evropských trzích, kam jde většina českého vývozu a kde je tedy žádoucí, aby nedocházelo k výkyvům kurzu. Tedy k velkým ztrátám z kurzových rozdílů.

Prostě ČNB dělala 3,5 roku špatnou měnovou politiku a dnes začínáme zvolna sčítat nabíhající ztráty.

Jiří Paroubek

(Psáno pro Deník referendum)

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.