Kolik bude stát hospodářské oživení?

Jiri-Paroubek-1403-05
24.3.2020 14:56
Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem. A také zajistit únosnou sociální situaci širokých vrstev obyvatelstva zasažených omezeními v důsledku pandemie koronaviru. Vláda jde v zásadě správným směrem.

Ve druhém kroku by ovšem vláda měla přikročit při další rozpočtové úpravě k seškrtání některých zbytných výdajů státního rozpočtu na tento rok. Mezi tyto zbytné výdaje patří především výdaje na nákup nových zbraní a zbraňových systémů. Jestli to mají být právě americké helikoptéry za 14 mld.Kč  anebo něco jiného, v zásadě není podstatné. Záleží na tom, kam až se dostali vyjednavači ministerstva obrany s americkou stranou při uzavírání smlouvy o koupi helikoptér. Prostě státní rozpočet potřebuje jistou revizi a můžeme říci, že i ozdravení. Představa, že i nyní  všechno půjde ve starých kolejích a „jen“ nebudou nabíhat příjmy státního rozpočtu a všichni budeme "happy", je zcela zcestná. Stát musí obecně zeštíhlit veřejné rozpočty, ale do jisté míry musíme počítat i my všichni s tím, že si trochu utáhneme řemen. Jde však o to, aby dopad pandemie neznamenal další prohloubení nerovností v české společnosti.

 Víme, že miliony lidí u nás žijí od jedné výplaty ke druhé. Zejména matky samoživitelky, důchodci, osoby se zdravotním postižením ad.. To jsou ty nejrizikovější skupiny. Ale samozřejmě k velmi sociálně rizikovým skupinám patří také  lidé s nižší kvalifikací, kteří, pokud se stanou nezaměstnanými, budou jen těžko hledat na trhu práce rychle uplatnění.

Česká republika je ovšem značně ekonomicky závislá, jak na tom bude světové hospodářství. Zejména pochopitelně státy Evropské unie, s nimiž je republika spojena nekonečným  předivem ekonomických vztahů. A můžeme říci, že téměř 90% našeho zahraničního obchodu, na němž jsme existenčně závislí, probíhá právě  se státy Evropské unie. A třetina z celkového objemu zahraničního obchodu státu je s Německem. Musí nás proto zajímat v první řadě případné turbulence německé, ale také evropské ekonomiky. Německo předpokládá, že v tomto roce zaznamená nejen velký pokles hospodářství, ale také po mnoha letech vysoký schodek státního rozpočtu. Německá vláda už rozhodla o uvolnění částky přes 150 mld. eur především na pomoc německé ekonomice a na kompenzaci dopadů pandemie v německém hospodářství. Institut Ifo, který se zabývá mj. hospodářskými predikcemi v Německu, předpokládá v ekonomice ztráty plynoucí z pandemie v rozsahu až třičtvrtě bilionu eur. Nechci však jednostranně zdůrazňovat toto číslo.

Upozorňuji na to, že institut Ifo píše . Míra neurčitosti při stanovení jakékoliv ekonomické projekce, je totiž velmi vysoká. Velmi bychom si všichni přáli, aby jakmile v příštím týdnu přijdou hezké jarní dny, pandemie koronaviru skončila stejně jako každý rok končí epidemie chřipky. I to je možné řešení celé situace. Zdůrazňuji možné, ale ne jisté. Takže Němci vidí velké problémy ve své ekonomice, které velmi pravděpodobně nastanou ve druhém čtvrtletí t.r.. A i když pandemie skončí v průběhu druhého kvartálu, ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se už nepodaří vyrovnat výpadky ze čtvrtletí druhého. Hauzírovat čísly poklesu, který lze předpokládat v německé čí jiné  ekonomice je podle mě v tuto chvíli   neseriózní.

Čínská ekonomika naopak po dvou měsících útlumu,  a zdá se že i překonání pandemie, velmi pravděpodobně obnoví svou dynamiku. Jen v minulém roce jsem uskutečnil šestkrát cestu do Číny a mnohé jsem pochopil. Jedna z věcí je nesmírná houževnatost a cílevědomost Číňanů a jejich vlády a schopnost koncentrovat prostředky, aby byly v ekonomice co nejlépe a co nejefektivněji vynaloženy. Pokud se podaří obnovit dynamiku růstu čínské ekonomiky, a já se domnívám, že to nastane v průběhu druhého čtvrtletí prakticky v plném rozsahu, bude to mít pozitivní vliv také na evropské hospodářství. V první řadě na německou ekonomiku, ale i francouzskou, italskou a britskou. Všechny tyto státy potřebují prodávat produkty svého průmyslu a nacházely velký odbyt právě na čínském trhu. Pokud Čína začne žít „normálně“, obnoví se rychle poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby i po tzv. luxusním zboží z Evropy. To pomůže roztočit i kola evropské ekonomiky. Propad prodeje automobilů na čínském trhu v únoru byl meziročně kolem 80%. Poptávka by se měla během několika měsíců flexibilně vracet na původní úroveň.

Jiným problémem jsou Spojené státy. Prezident Trump působí při svých veřejných vystoupeních, alespoň na mě, jako někdo, kdo je hluboce zasažen nastalou situací. Vždyť ještě před měsícem šlo všechno tak dobře… Akciové trhy v Americe se dostaly do výšin jako nikdy předtím, americká ekonomika rostla a nezaměstnanost byla na historických minimech. To všechno odvála epidemie koronaviru, která je ve Spojených státech teprve na začátku. Protože Spojené státy nedisponují evropským systémem sociálního a zdravotního zabezpečení, tedy systémem sociálního státu, ale nejsou schopny využít ani modelu čínského, budou mít značné problémy se zvládnutím pandemie koronaviru. Desítky milionů Američanů jsou totiž bez zdravotního pojištění nebo jen s minimálním pojištěním. Jejich přístup do nemocnic, tedy k tomu, aby získali zdravotní péči srovnatelnou se zbytkem společnosti, je prostě velmi složitý. Americká vláda musí rozvinout rychle takové programy, které umožní také těmto lidem získat slušnou zdravotní péči. Na druhé straně americká vláda přišla do Kongresu s balíčkem protikrizových opatření v objemu dvou bilionů amerických dolarů, což představuje zhruba 18% HDP. Buďme otevření. Američané mají výhodu, díky svému jedinečnému postavení v měnovém systému světa a pozici jejich dolaru v něm, že si v zásadě zajistí financování svých výdajů na tato fiskální opatření z balíčku roztočením rotaček, které natisknou potřebná množství dolarů. 

Je ale otázka, jak a kdy se Spojeným státům podaří pandemii zvládnout. V současné době je v karanténě zhruba jedna třetina amerického obyvatelstva a to v podobném režimu, jako to známe u nás. To znamená, že lidé vycházejí jen do práce a na nejnutnější nákupy především potravin a nejpotřebnějšího průmyslového zboží.

Předpokládám, že fiskální balíček bude dnes  amerických Senátem schválen. Americké akciové trhy, které zaznamenaly v posledních týdnech obrovské propady již signalizují dnešního dne jisté oživení. Uvidíme v 15 hodin, po otevření americké burzy. Dlužno říci, že pozitivní opatření, přijatá americkým Fedem v pondělí  americké finanční trhy vlastně přehlédly a včerejšího dne pokračoval pád amerických akciových indexů.

Česká vláda musí v krátké době přijít, i na základě rychlé a podrobné analýzy opatření  přijatých  v boji proti krizi v okolních zemích, s návrhy protikrizového řešení, které povedou k oživení národního hospodářství po skončení pandemie. K oživení národního hospodářství, ale také k jeho potřebné restrukturalizaci a modernizaci.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Nějak jsem jsem u J. Paroubka jsem nedočetl to nejdůležitější,
a sice:
Jak a čím pomůže soukromý sektor?
Státní orgány a komunální orgány to samy bez něj nezvládnou.
A soukromý sektor se nemůže jen stavět do role nějakého šlechetného dárce, 
hodného uctívání.
Zde musí přemýšlet malí a střední soukromníci jak doplní ty velké 
výpadky zdrav. a soc. pojištění. 
Banky nad  dlouhodobými  bezůročnými půjčkami, 
odkladem splátek hypoték a spolu s mez. korporacemi nad 
zastavením odlivu prostředků mimo ČR.
Stát musí dohlédnout nad tím, aby přešla chuť na 
opakování tupých kalouskovských škrtů, které nedobrou situaci tehdy zhoršovaly 
a dnes by ji zhoršily ještě výrazněji.
Zhruba polovina zaměstnanců je již nyní v nedobré situaci, 
od nízkopřijmových až po vyšší střední třídu s hypotékami.
Je nutno velice obezřetně sledovat nějaké to utahování opasků,
s omezením přijmů přichází krize, není komu prodávat.
Platí jisté empirické pravidlo: zvýšení příjmů o 3% vede k růstu spotřeby o cca 5%.

A J. Paroubek, zvlášť v této době, jistě využije své erudice k diskusím 
a odpovědím. 
Schovávat se v této době je dost nevkusné.

Dona

Otázka by mohla znieť, nie koľko bude stáť oživenie hospodárstva - ale koľko bude stáť prestavba hospodárstva a medzinárodného obchodu.