Konec jedné ostudné transakce ČNB

ceske penize
6.4.2017 15:03
Když v listopadu 2013 rozhodlo vedení ČNB o tom, že bude uměle udržovat kurz koruny k euru na pozici 27:1, byl jsem vlastně jediný, kdo proti tomuto rozhodnutí vedení ČNB vystoupil. Dokonce jsem tehdy před vchodem do ČNB malou demonstraci, kde jsem několika desítkám lidí, které to zaujalo, vysvětlil, o jakou nehoráznou hloupost se jedná. Hloupost to skutečně byla, a nyní s jejím prodlužováním ČNB konečně skončila.

Náklady celého tohoto dobrodružství. Singerova vedení ČNB, ve kterém ale pokračovalo i vedení Rusnokovo, zatím nebyly plně vyčísleny. Zdá se, že se bude jednat o „pouhopouhé“ dva biliony korun. To je samozřejmě nehorázná suma a nehorázné jsou i výsledky těchto intervencí…

Díky vládě B. Sobotky došlo k hospodářskému oživení. Na tom ČNB svým rozhodnutím nemá žádnou zásluhu, anebo jen zásluhu titěrnou. Pokud by ČNB k tomuto zcela neprofesionálnímu rozhodnutí nepřistoupila, pravděpodobně by se kurz koruny a eura nyní pohyboval někde kolem 23–24 korun za euro, a to by bylo zajímavé jak pro běžné občany, tak pro zpracovatelské podniky dovážející suroviny ze zahraničí, protože ty by dovážely suroviny o více než 10–15% levněji než nyní.

Měnové intervence na umělé udržení kurzu české koruny mely ve svých důsledcích také neblahý vliv na vývoj, respektive stagnaci mezd ve zpracovatelském průmyslu. Ale nejvíce negativní vliv intervencí byl podle mého v tom, že český průmysl a české hospodářství obecně musí dovážet nejmodernější technologie ze zahraničí o 10–15 % dráže, nežli by to mu bylo, neexistovaly-li by měnové intervence ČNB. Řekněme si otevřeně, že intervence ČNB zabránily technologické revoluci a rychlé robotizaci českého průmyslu.

Ve všech aspektech krom nemnoha je rozhodnutí o zavedení intervencí ČNB třeba hodnotit jako negativní, a ty zhruba dva biliony korun, které za toto opatření až do dneška ČNB vyházela, je třeba k tomu negativnímu připočítat…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.