Král newyorské burzy: Trump

burza york
14.11.2017 15:04
Americká burza dosáhla v posledních dnech svých maxim. Je to až neuvěřitelné, kam Trump za rok od svého zvolení prezidentem burzu dostal. Finanční trhy ve Spojených státech jsou – po určitých peripetiích poklesu přízně v průběhu roku – D. Trumpem a zejména jeho hospodářskou politikou nadšeny.

Americké burzovní indexy vzrostly za dvanáct měsíců o neuvěřitelných 28,5 %. Řada analytiků ovšem vybízí k opatrnosti. Růst burzovních indexů, vyplývající z rychlého růstu většiny titulů akcií, je opravdu impozantní a je odvozen od očekávání, která na americkém finančním trhu existují ve vztahu k Trumpově hospodářské politice. Americký prezident nyní předložil Kongresu návrhy na snížení daňové zátěže.

Tyto návrhy jsou grandiózní a až tak přehnaně velkorysé ve vztahu k velkým korporacím, že je chtějí svými pozměňovacími návrhy mírnit i kongresmani, a to dokonce včetně kongresmanů Trumpovy Republikánské strany. Pokud tedy pozměňovací návrhy změní tvář Trumpových předloh daňových zákonů, může naopak na burzách dojít k silné protisměrné reakci. Jinak řečeno k poklesu cen akcií, respektive obecně k poklesu burzovních indexů na burze v New Yorku.

Frankfurtská burza, což je vidět především na poklesu indexu DAX, který sdružuje akcie 30 nejrenomovanějších německých firem, začala v poslední době naopak klesat.

Pokud jde o USA, už zhruba na konci příštího týdne budeme zřejmě vědět, jaké bude konečné znění daňového zákonodárství po případných úpravách provedených přímo v Kongresu. A finanční trhy se pak rozhodnou. Pokud shledají, že Trumpovy návrhy byly vykastrovány, může dojít k rychlému poklesu burzovních indexů, tedy cen akcií na realističtější úroveň. Ale existuje také možnost, že burzovní indexy poletí ještě nahoru.....

D. Trump by také měl v krátké době konkretizovat svá předchozí vyjádření, na základě kterých americká podnikatelská veřejnost očekává rozvoj infrastrukturního programu v oblasti investic z veřejných zdrojů v rozsahu 1 bilionu USD. Pokud dojde k rychlé konkretizaci tohoto programu, vč. termínů, je to opět další šance pro zajištění růstu cen akcií. A nejen to, urychlí to růst americké ekonomiky.

Příznivé zprávy přicházejí také z Evropy a z našeho bezprostředního okolí. Německá ekonomika zaznamenala ve III. čtvrtletí mezičtvrtletní nárůst o 0,8 %. A to je velmi slušné číslo.

Česká ekonomika zaznamenala v III. čtvrtletní, které je přitom čím dál více v zajetí celozávodních dovolených velkých českých firem, růst HDP meziročně o 5 %. Je to senzační zpráva, velmi dobré vysvědčení také pro končící vládu vedenou ČSSD. Je jen škoda, že se dobrá národohospodářská politika, kterou tato vláda, na rozdíl od dvou předchozích pravicových vlád dělala, nepodařila dobře prodat. Tedy pardon. Úspěch prodal jako svůj A. Babiš…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.