Meze růstu české ekonomiky

ekonomika šipka
16.11.2018 18:02
Když jsem si četl na Bloombergu charakteristiku čísel, která charakterizují vývoj německé ekonomiky ve III.čtvrtletí a později jsem četl komentáře k vývoji české ekonomiky, bylo to téměř identické čtení.

Česká ekonomika ve III.čtvrtletí vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,4% a německý HDP dokonce ve III. čtvrtletí meziročně klesl o 0,2%, což je nejslabší číslo od roku 2015. Odhad letošního růstu české ekonomiky zůstává na 2,3 - 2,5% a německý růst HDP se odhaduje na 1,2%. Přitom ve středoevropském regionu všechny další ekonomiky zemí Visegrádu rostou podstatně rychleji. Slovenská ekonomika očekává letos růst 4,5%, maďarská 5% a Polska dokonce 5,7%. Česká ekonomika zjevně narazila na meze svého růstu. V Česku je nyní historicky nejvyšší zaměstnanost a současně vysoká nabídka volných pracovních sil. Největší problém podle mého názoru spočívá v málo dynamicky se rozvíjející produktivitě práce v českém průmyslu. Český průmysl působením řady faktorů (zj. byl téměř 3,5 roku udržovaný kurz slabé koruny) nepřistoupil v posledních letech k razantnímu a intenzivnímu uplatnění technologické revoluce, digitalizace a robotizace. Právě uplatnění nejmodernějších světových technologií by pomohlo zvýšit v českých výrobních kapacitách významně produktivitu práce a uvolnilo by tak desítky tisíc kvalifikovaných pracovních sil do jiných odvětví a výrob. Slabá koruna zdražovala podstatně dovozy.

Německá ekonomika je největším partnerem ekonomiky české. Plná třetina českého exportu jde právě do Německa. Proto případné problémy německé ekonomiky dříve nebo později zasáhnou českou ekonomiku. Proč vlastně ve III. čtvrtletí německé HDP kleslo? Klesají čísla prodejů aut německých výrobců a to v důsledku připravovaného zavádění přísnějších standardů emisí a také v důsledku nasycenosti trhu automobily. Druhým důležitým faktorem, kterým se zvyšují tenze na trhu, což se Německa jako jedné z největších ekonomik světa velice týká, je globální obchodní válka zahájená americkým prezidentem Trumpem. Na exporty evropského a tedy i německého zboží působí negativně také vyšší celní tarify uplatněné Spojenými státy. Dalším faktorem nejistoty jsou jednání o Brexitu. Byla sice dokončena tato jednání a světlo světa spatřil 600 stránkový dokument, se kterým premiérka Mayová narazila již v britské vládě a je otázka, jak je vlastně celá věc průchodná v britské Dolní sněmovně. Pokud věci budou pokračovat v Británii tak, jak se nyní zdají, nemusí být společný dokument britské vlády a Evropské komise britským parlamentem přijat. To by ovšem znamenalo nejspíše pád vlády T. Mayové a nové volby. Další faktor, který způsobuje nejistotu a obavy z blízké budoucnosti, je rozpočtová kolize Brusel vs. Řím, když Evropská komise odmítla akceptovat italský návrh státního rozpočtu, který by vedl k razantnímu navyšování státního dluhu k HDP. Z dnešních už tak vysokých 130% na již neudržitelnou úroveň. Tyto všechny negativní faktory působící na německou ekonomiku se pochopitelně promítají i do ekonomiky české.

V každém případě však česká ekonomika, pokud nevyřeší svůj fundamentální problém v oblasti produktivity práce, nemůže počítat v příštích letech s vyšším hospodářským růstem, nežli bude ten růst letošní.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.