Miniaturní schodek státního rozpočtu Česka

obrazek
4.1.2018 13:25
Sobotkova odstoupivší vláda může být spokojena. Zanechává za sebou za rok 2017 šestimiliardový schodek státního rozpočtu, což je vlastně druhý nejpříznivější výsledek hospodaření státu za posledních 20 let (loni byl dokonce rozpočtový přebytek)

Oproti plánované výši 60 miliard schodku je tedy skutečnost o 54 miliard příznivější. Bylo to způsobeno celou řadou faktorů. Ministerstvo financí zdůrazňuje především lepší daňový výběr v důsledku efektu kontrolních hlášení a EET. Ekonomové pak zdůrazňují spíše silný hospodářský růst. Jedno i druhé je pravda. Stejně tak je pravdou, že se nepodařilo naplnit investiční záměry státního rozpočtu, které předpokládaly vyčerpat cca 100 miliard korun investic, přičemž bylo vyčerpáno jen 80 miliard.

Na místě v tomto případě není za každou cenu uskutečňovaná pseudokritika ze strany české parlamentní pravice v tom směru, že výsledek hospodaření státu není prý „vzhledem k ekonomickému růstu žádným úspěchem.“ I opozice, přestože je opozicí, by si měla zachovat jistou soudnost.

České státní finance se v posledních letech i díky působení vády zkonsolidovaly a po děsivých propadech schodků státního rozpočtu v letech 2009–2013 na trojciferná čísla rozpočtu, se dostaly na rozumnou úroveň. Cena státních cenných papírů, vyjádřená úrokovou měrou z nich, je jedna z nejpříznivějších v Evropě i na celém světě.

Česká republika má tedy jedny z nejzdravějších veřejných financí na světě. I z tohoto důvodu klesají náklady na obsluhu státního dluhu. Velmi příznivé je také to, že se v posledních třech letech daří snižovat anebo udržovat na zhruba stejné úrovni objem státního dluhu ČR, takže pokud v roce 2013 byl státní dluh 1667,6 miliardy korun, je nyní 1624,7 miliardy korun. V procentuálním vyjádření k HDP státní dluh dokonce klesá na neuvěřitelných 32,6 %. A v posledních letech se toto číslo stále snižuje.

Stát, tedy vláda, by jistě mohl udělat mnohem více, pokud jde o výsledek svého hospodaření, jestliže se v nastávajícím volebním období vláda bude zaměřovat také na vyšší zdanění velkých firem, zejména zahraničních. Pokud zintenzivní čerpání evropských fondů, zvýší podporu zavádění výdobytků technologické revoluce a robotizace v českém průmyslu, například formou jednorázových daňových odpisů nejprogresivnějších technologií při zavedení do používání. A například také rozumnou podporou českého stavebnictví, a zejména vyhlášením programu na podporu bytové výstavby komunálních bytů, sociálních bytů a také bytů družstevních.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.