Návrat do Ruska bez fanfár

Jiri-Paroubek-1403-03
9.7.2017 16:32
Když byly v roce 2014 Západem vyhlášeny protiruské hospodářské sankce, mělo to samozřejmě mít politické důsledky. Rusko mělo být zasaženo velmi podstatným způsobem, což se v prvním období, pokud jde o ekonomiku, také stalo.

Ruský hrubý národní produkt poklesl o několik procent, v tomto roce však již meziročně vzrůstá. Hlavně pak sankce přinesly ruskou snahu posílit vlastní průmysl a zemědělskou produkci. To se daří zejména pokud jde o zemědělství. Putin proto také s velkou chutí podpořil sankce na dovoz potravinářského zboží ze Západu. Jedná se o dovoz potravin z USA, států Evropské unie, Norska, Austrálie a Kanady a především o masné výrobky a ryby, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce atd.

Ve všech těchto potravinářských komoditách muselo Rusko posílit vlastní výrobu a nebo dovozy z třetích zemí. Jedno i druhé se Rusku dařilo. V loňském roce zažilo rekordní sklizeň pšenice a reálně je možné očekávat podobně pozitivní vývoj i v tomto roce.

Pokud jde o český export, tak jak je vidět z přiložené tabulky, je v roce 2016 zhruba o třetinu nižší než v roce 2012 nebo 2013. Samozřejmě, že to poznamenalo především řadu českých strojírenských firem, ale také potravinářský průmysl. Některé české firmy kvůli tomu dokonce zkrachovaly (např. Transporta Chrudim).

Od počátku letošního roku se projevuje meziroční růst českého exportu zhruba o pětinu. Ale i tak stále silně zaostává za čísly dosaženými v letech před uvalením sankcí. Rusové si také pro dovoz některých výrobků kladou určité speciální podmínky, např. část produkce komponent pro strojírenské výrobky by měla být produkována přímo v Rusku. To je samozřejmě další rána českému exportu, alespoň z dlouhodobého hlediska.

Hlavní cíl sankcí, oslabit politickou pozici Vladimira Putina v Rusku, se ale totálně nezdařil. Pokud Rusové budou chtít přistoupit k řešení situace na východě Ukrajiny, učiní tak zajisté sami. A dají si záležet na tom, aby to nebylo pod taktovkou Západu.

Jiří Paroubek

 

 

(v milionech euro) 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

K té jazykové záležitosti bych chtěl poznamenat:  Nejdřív jako vždy chlubivě uvedu, že také na Ukrajině jsem byl nepochybně 50 x. (Někdo jezdí na Kamčatku ...)

Nepoznal jsem na Ukrajině člověka, který by neuměl rusky! To myslím tak, že všichni hovořili BEZ ŠPATNÉHO AKCENTU, jaký mám já. Z nedávného poslechu radia ČT Dvojka a Českého rozlasu mám následující poznatek: Nic se nezměnilo! V obou pořadech sice Ukrajinci pokorně žehrali na Rusko, ale po pár větách v ukrajinštině přešli plynně na kvalitní přednes v ruštině!

Mám v Užhorodu velkého přítele. Pamatuji, jak po roce 1991 (kdy se dělil SSSR) spolu se svou manželkou si doslova opakovali ukrajinštinu ...  A protože to jsou Rusíni, tak také trénovali tento svůj rodný jazyk. Ten však ani tehdy nebyl a není jazykem úředním dodnes! 

Pamatujete se na první rozhodnutí Nového, Svobodného, Nezávislého, Ukrajinského Parlamentu? Kdy se záhadně nedostavilo 90 poslanců a ti byli hned nahrazeni těmi pravými?  Bylo to zrušení ruštiny jako jednoho z úředních jazyků na Ukrajině!  No, bylo to hodně brzy potichu zrušeno. 

Velkým problémem Ukrajiny je jiná národnost než jsou Rusové. To jsou ti bojovní fašouni na severozápadu země. Ti co staví pomníky. Zdaleka nikoliv jenom Banderovi. Bandera byl dlouhou dobu války ve fešáckém německém kriminále (účastnil se na vraždě polského zástupce na Ukrajině - krátce před 2. svět. válkou) Bylo tam a je dodnes plno (cituji z Cimrmana) "nových a mladých, co se nezakecají". Pokud by to vzdali obránci zmíněných oblastí na východě Ukrajiny, tak tam vypukne krvavý atak těchto hord. S tichou podporou podnikatele Prošenka (ano: Prošenka) A to nikdo nedopustí. Sankce nesankce.   

 

 

Jiří Volný st.

Domnívám se, že vojenský konflikt mezi ukrajinskou vládou, která má podporu USA a EU, na straně jedné a Donbaskou a Luhanskou republikou, s podporou Ruské federace, na straně druhé, je velký problém. Ten nedokáže ani V.V.Putin vyřešit mávnutím kouzelného proutku. Ukrajina byla rozdělenou zemí už před Majdanem. Údajně se oficiálně používalo až deset jazyků, to znamená, že například názvy jedné obce mohly být i v pěti jazycích. Oceňuji ty, kteří zachovávají zdrženlivost a snaží se najít cestu k mírovému řešení.

antoninsebek

Pamatuji si, když jsem se "toulal" po Uralu, tak nastal jakýsi spor o kvalitu dovážené drůbeže z USA. Překvapilo mě, že Jimmy Carter, tehdejší prezident se v tom osobně angažoval. Podařilo se.

Nadále jste pak další roky mohli vidět krabice se zmraženými kuřecími stehny i na trhu na Sibiři. Kilogram tam tehdy stál v přepočtu na naše peníze 45 Kč. V Tambovské oblasti (400 km jižně pod Moskvou) jsem viděl kravíny na 800 kusů. Byly zcela prázdné. Přitom jde o velmi kvalitní černozemní oblast. 

K obnově ruského zemědělství napomohly právě sankce a jsem rád, že jsou protahovány. Už loni se z Ruska stal vývozce obilovin. Minulý pátek byl na první stránce MFD článek o tom, že Rusové i od nás některé zemědělské produkty dováží. Jde o tzv. násadová vejce a Rusové budou za chvíli soběstační  i v kuřatech na grilování.

Pokud V.V. Putin bude i nadále upřednostňovat rozvoj venkova, potom by mu už za toto měl být postavení pomník. Naši představitelé by si od něj měli vzít příklad. Obávám se, že více si všímají dotování "slunečníků a větrníků" (44 miliard Kč ročně!). A také zvedneme dovoz zbraní až o 5O mld. Kč ročně. Proti komu? 

vasevec

Vážený pane Palečku, děkujeme za upozornění, je opraveno. 

duchodce

Místo miliard má jít asi o miliony a vývoz 2015 bude zřejmě bez nuly za trojkou, ale to není podstatné. Jde o porovnání  vzájemného obchodu před a po sankcích. Propad je zřejmý.