Světová ekonomika – oblačno až polojasno s přeháňkami

Jiri-Paroubek-1403-05
7.9.2019 05:49
Zdá se, že obchodní spor, který vedou z iniciativy amerického prezidenta Spojené státy a Čína, zatím příliš nedopadá na ekonomiky obou zemí. Vlastně jak Čína, tak Spojené státy zažívají slušný hospodářský růst. Jisté problémy ovšem signalizuje na druhé straně německý průmysl, což se projevuje i v ekonomice celé eurozóny (EMU) a celé Evropské unie. Zakázky pro německý průmysl v červenci klesaly o 2,7%, když se očekával pokles jen o 1,5%. Přitom poptávka z Německa a zbývajících zemí eurozóny mírně vzrostla, ale u zbytku světa poptávka po německých výrobcích poklesla o 7%.

Prostě mimoevropské firmy vykazují nižší poptávku po německých vývozech, což jsou velkou měrou kapitálové statky. Z toho logicky vyplývá, že firmy mimo EMU a Německo nemají velkou ochotu investovat v situaci, kdy existuje nejistota plynoucí z tzv. obchodních válek a také v souvislosti s brexitem. Propad zakázek pro německý průmysl není důsledkem poklesu poptávky z Číny, ale v důsledku brexitu, dopad obchodní války USA – Čína, se tedy v německé ekonomice zatím neprojevuje.

A aby byl i do budoucna co nejmenší, navštívila německá kancléřka Merkelová již po dvanácté za dobu svého působení v kancléřském úřadu (od roku 2005) Čínskou lidovou republiku. A samozřejmě, že přijela také s početnou delegací německých průmyslníků. Německu půjde o to, a to je i v českém národním zájmu, aby si udrželo s Čínou co nejlepší obchodní vztahy. A to se promítlo pochopitelně také v číslech německého průmyslu, za červen průmyslová výroba meziročně poklesla o 4,2%, což je poměrně závažné číslo.

Nicméně, finanční trhy, zejména ve Spojených státech, ale také v Asii, čekaly na příznivé zprávy, tak jako vyprahlá rostlinka na kapičku rosy. Včera se, zejména akciové trhy konečně dočkaly. Bylo oznámeno, že se bude pokračovat v jednání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou a to již příští měsíc. Prostě v USA zájem kupovat akcie nestále existuje, i když by mohl být tlumen některými nepříznivými faktory.

V tomto týdnu se objevil srpnový index nákupních manažerů ve službách, který také vyšel velmi dobře. Oproti průmyslové výrobě, po jejíchž produktech klesá poptávka, naopak roste poptávka po službách a dnešní data také hovoří o 130 tisících nových pracovních místech, vytvořených v soukromém sektoru za minulý měsíc a také, že americký index nezaměstnanosti zůstává na 3,7%, tedy na červencové úrovni. Naopak mírně vzrostla oproti očekávání hodinová mzda v USA v červenci a to meziročně 3,2%. A pokud rostou mzdy a roste zaměstnanost anebo alespoň neklesá, můžeme očekávat růst poptávky po spotřebním zboží na trhu.

Dnes večer se očekává projev šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella na konferenci ve Švýcarsku. Uvidíme, co sdělí. Odhaduje se, že při zasedání Fedu 18.9.2019 je pravděpodobnost, že Fed sníží úrokovou míru o 0,25% nad 90%. Takže již v polovině přespříštího týdne můžeme očekávat další pozitivní impuls pro vděčné akciové trhy.

Ostatně, je to v zájmu v prvé řadě prezidenta Trumpa, který se rád chlubí americkými makroekonomickými čísly, ale pokud ta nebudou přetavena do růstu cen akcií, desítky milionů amerických investorů, kteří investují do nákupu akcií část svého jmění, nebude pochopitelně spokojeno. Zejména pokud budou přicházet finanční ztráty v hodnotě těchto akcií.

Z české ekonomiky zatím přicházejí dobré zprávy. Maloobchodní obrat včetně automobilového sektoru meziročně vzrostl v červenci o 6,2%. A to je vynikající číslo. V červenci rostly zejména výdaje na kulturu a rekreaci (růst o 11%) a o téměř 15% vzrostly tržby z prodejů počítačových a komunikačních zařízení. Také za potřeby pro domácnost a farmaceutické zdravotní a kosmetické zboží zaplatili lidé o 7,5% více, nežli před rokem. Vzrostly také tržby aut, meziročně o 3,5%. Prostě dostavil se seriózní růst maloobchodních tržeb. Velmi slušným tempem rostlo v červenci také stavebnictví, což je velmi pozitivní jev, zejména pokud se podaří tento růst udržet.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.