Válka oceli, Evropy a USA

box eu usa
1.6.2018 13:41
Americký prezident Trump ukončil po dvou měsících výjimku, kterou umožnil nepoužití dovozních cel při dovozu oceli a hliníku ze zemí Evropské unie, ale také z Kanady a Mexika. Ode dneška budou evropské (ale také kanadské a mexické) firmy platit za dovážený polotovar, u oceli 25% cla a u hliníku 10%.

Toto ochranářské opatření má posílit konkurenceschopnost amerického ocelářství a průmyslu výroby hliníku. A naopak má snížit konkurenceschopnost evropských dovozců při dovozech oceli a hliníku na americký trh. Ani pro Čechy to není zcela zanedbatelná záležitost, neboť do Spojených států vyváží v těchto dvou komoditách ročně za 5 mld. Kč výrobků. Jedná se celkem o 69 000 tun oceli (podle údajů z roku 2017). Největším vývozcem oceli do USA bylo ze zemi EU Německo s 951 000 tun oceli, dále Nizozemsko s 633 000 tun oceli a po nich následovali čtyři další poměrně velcí vývozci: Švédsko (216 000 tun oceli), Itálie (212 000 tun oceli), Lucembursko (207 000 tun oceli) a Francie (237 000 tun oceli). A významné objemy oceli do USA vyváží i další země EU.

V případě řady vývozů z EU se přitom často jedná o oceli speciální, které americké ocelárny v krátké době nedokážou vyrobit a jež nedokážou nahradit ani levnější dovozci z třetího světa. A pochopitelně tyto speciální druhy oceli z Evropy, jejichž cena se zvýší o čtvrtinu, ovlivní významně také finální cenu amerických výrobků.

Evropská unie bude muset v odvetě zavést ochranářská cla na některé druhy ze Spojených států do Evropy dovážených výrobků. Evropská komise již předložila Světové obchodní organizaci (WTO) seznam amerických výrobků a zboží, na které by mohla v odvetě uvalit vysoká cla. Na tomto seznamu je například rýže, americká whisky, kukuřice, brusinky, ale také třeba ocelářské výrobky.

Spojené státy a jejich prezident zřejmě čekají na odezvu, co si všechno Evropané nechají líbit. A v případě, že odezva nebude dostatečně tvrdá, můžou přijít na pořad dne například cla na dovoz automobilů z Evropy, což postihne v první řadě německou produkci. Němci pak budou hledat odbytiště pro svá auta na jiných trzích, což zvýší konkurenci, s níž se budou střetávat i tři velcí čeští výrobci automobilů. Velmi pravděpodobně lze očekávat, pokud budou Spojenými státy uvalena cla na dovoz evropských automobilů, snížení produkce evropských automobilek. To se opět promítne velmi rychle do hospodaření celé řady českých výrobců, kteří vyrábějí náhradní díly a součástky do automobilů, a to zejména pro německé automobilky. Prostě nejvýznamnější segment českého průmyslu a nejvýznamnější vývozní odvětví české ekonomiky, automobilový průmysl, by byly závažným způsobem postiženy tímto Trumpovým rozhodnutím. Pro první chvíli již ke "štěstí" stačí české ekonomice ty nepříjemné dopady, které budou mít zvýšená cla na dovoz oceli a hliníku do USA.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Pokud budou platit americká cla, dá se předpokládat, že dojde k přetlaku nabídky oceli na evropském trhu. V důsledku toho dojde k snížení ceny oceli a následkem bude snížení cen automobilů zhruba o deset procent. Zájem o levnější automobily poroste a bude zapotřebí vyrobit více oceli a americký trh nám může být ukradený. Prezident Trump sníží deficit platební bilance mezi USA a Evropou a společně s Nobelovou cenou za mír, za podpis mírové smlouvy s KLDR, si bude moci zaletět do Stokholmu i pro Nobelovu cenu za ekonomii. Tady taky ušetří, protože zvládne při jedné cestě dvě Nobelovy ceny.

Dona

Kanada, Mexiko, EÚ, ale aj Čína ťažili doteraz z obchodnej výmeny so Spojenými štátmi.  Prvé príznaky snahy o narovnanie obchodnej bilancie sa ukazovali už za Baracka Obamu. Trump to  len dokončuje.

Nič sa nezje také horúce, ako sa uvarí. Európa cúvne. O to sa postará NATO a jeho servilní stúpenci : Pobaltie, Poľsko a Rumunsko. Dosť možné, že sa k nim pridajú ostatné NOVÉ štáty EÚ. Clá budú najviac bolieť STARÉ západné štáty - aj preto     " vzbura " vychádza odtiaľto.

Spojené štáty nielen Európu dotlačia  k tomu, čo si želajú v záujme America first. Nadišiel čas platiť za doteraz výhodné vazalstvo a lokajstvo voči USA, ktoré má bezprecedentné rozmery a hĺbku. Z jamy, ktorú sme 100 rokov usilovne kopali a dobrovoľne sme do nej spadli, sa už nedokážeme vyškriabať. Je neskoro.

Spojené štáty vládli a budú vládnuť svetu tak, či onak : " cukrom a bičom " - prípadne s heslom :    " Rozdeľuj, a panuj ".  

Jediné, čo by ťažko " predýchali " - je totálne oslabenie amerického dolára = petrodolára. Tož uvidíme.