Zbyněk Fiala: ČR vyváží víc elektřiny než Čína!

čína větrník
1.5.2014 23:07
Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak, malá Česká republika s vývozem 17 TWh elektřiny ročně vyváží o 3 TWh víc elektrické energie než Čína. Připomíná to zpráva Hnutí DUHA, snad aby nezapadlo, čeho dosáhli ti, kdo v této zemi doopravdy vládnou.

Vecpali jsme se mezi skutečnou elitu – země s velmocenským statutem jako jaderná Francie, dále Rusko s monokulturní ekonomikou energetických exportů, k tomu „břidličná“ Kanada, to jsou největší vývozci elektřiny světa, a hned za nimi ČR. Prosákla tam ještě prťka Paraguay, ovšem tu živí podíl na největší hydroelektrárně světa Itaipú na společných hranicích s Brazílií a Argentinou. I kdyby nebyla největší, je obrovská. Jejích 18 turbín, které jsem tam kdysi viděl instalovat, má po 16 metrech v průměru, oběžná rychlost vnějšího okraje překračuje rychlost zvuku a má výkon temelínského bloku. A s tím závodí smrad z našeho hnědého uhlí.

Hnědé uhlí se v tom motá každopádně, i když elektřina se nedá barvit jako benzín, a tak nelze s určitostí říci, kdy se z ČR vyváží ta hnědá, a kdy ta žlutá. Možná je to teď ta hnědá, kterou provází odstraňování nejcennější lázeňské krajiny na severu Čech, známé z návštěv i literárních a hudebních děl světových velikánů. Ale stejně dobře to opravdu může být ta žlutá, temelínská, jihočeská, která měla původně rypadla a čadidla na severu nahradit.

Máme obojí, a tak se to v těch drátech nějak smíchá, byť se původně důrazně argumentovalo, že ta žlutá tu hnědou nahradí. Obzvlášť to hřmělo, když se stavba protahovala, ministr financí měl znovu a znovu přitlačit a vláda měla pocit, že by se s tímhle vydíráním fakt už mělo přestat. Nakonec couvla. Kdo by ustoupil – aspoň v heslech – od plánů na zlepšení podmínek pro život našich dětí!

Děti mezitím vyrostly, a tak mohou spořit na další podobné kousky. Jaké, to zatím nevíme. Před „zaručenou cenou“ jaderné elektřiny (třikrát dražší než z trhu) naštěstí vláda couvla. Nicméně debata o aktualizaci energetické koncepce a surovinové politiky je před námi a s ní přijdou i nová proroctví o prudkém růstu energetické spotřeby v budoucnosti a o nezbytnosti prolamovat různé limity. O dějinné nutnosti podřizovat ekonomiku potřebám těch, kdo sklízejí na konci penězovodů.

Nakonec ještě pár řádek k té Číně za námi. Její uhelné elektrárny smrdí velmi, proto tam probíhá neuvěřitelný rozvoj obnovitelných zdrojů. V loňském roce vložila Čína 29 % z celkového objemu investic do obnovitelné energie z celé skupiny G-20. Fakticky hlavně do větru a slunce, ostatní tvořilo jen drobek. S investicemi za 54 miliard dolarů jen v roce 2013 se tak probila na první místo ve světových tabulkách a přeskočila o fous dosud vedoucí Německo. Až za nimi jsou Spojené státy se 36,7 miliardami dolarů investic do obnovitelných zdrojů, které však nyní začala dusit „břidličná revoluce“.

http://www.china.org.cn/world/Off_the_Wire/2014-04/04/content_31997406.htm

Japonsko zatím bylo trochu vzadu, ale během loňského roku tam vzrostly investice do obnovitelných zdrojů o 80 % (!) na 28,6 miliardy dolarů. Rychle tak stahuje odstup od čela peletonu. Také přírůstek Kanady o 45 procent za jediný rok (přestože mají břidličný plyn jako USA) je úctyhodný, i s částkou 6,5 miliardy dolarů. Dvakrát víc než Kanada utrácí za obnovitelné zdroje Británie (12,4 miliardy dolarů) a také tam tyto investice prudce rostou (o 13 % v roce 2013).

http://www.bloomberg.com/news/2014-04-03/clean-energy-investment-rises-in-3-countries-amid-global-decline.html

U nás už jsou investice do obnovitelných zdrojů prakticky zakázány, takže tahle soutěž se nás přestává týkat.

A teď už nabízím tu zprávu Hnutí DUHA:

Číslo týdne: pět. Naše malá země je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Čína je až za námi

Výstavba nových jaderných bloků a udržování obstarožních uhelných elektráren jsou nejen drahé, ale také zbytečné. Hnutí DUHA v rámci seriálu Číslo týdne (www.cislotydne.cz) upozorňuje, že malá Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě [1].

Český vývoz činí 17 TWh ročně. Čína – nejlidnatější stát světa a země s největším přírůstkem nových zdrojů energie – vyváží o 3 TWh méně. Českou republiku překonaly jen státy disponující obrovskými zásobami přírodních zdrojům jako je Kanada či Rusko. Druhé místo obsadila málo zalidněná Paraguay s obřími přehradami. Na prvním místě je jaderná Francie.

Obrovský vývoz elektřiny však není pro stát ani jeho obyvatele výhodný. Pálení špinavého hnědého uhlí v elektrárnách způsobuje škody přes 60 miliard korun ročně [2]. Tyto obrovské peníze nejsou započteny do výrobních nákladů elektřiny. Stát a občané tedy výrobu uhelné elektřiny a její vývoz skrytě dotují.

Vývoz elektřiny ze starých uhelných elektráren je výhodný pro energetické mamuty také proto, že stát odevzdává svoje nerostné bohatství za směšných 1,5 % tržní ceny. Za čtyři roky tak Tykač a další uhlobaroni utržili na dividendách 17 miliard korun, zatímco stát získal zlomek – jen 0,4 miliardy.

Spotřeba energie přitom v úspěšných státech klesá. Britové například mezi léty 2000 a 2012 zvýšili svoje HDP o 58 % a zároveň spotřebu energie snížili o 12 % [3]. Podobně i Německo snižuje spotřebu energie a ekonomicky roste. I česká ekonomika od roku 2000 výrazně posílila, ale spotřeba energie stagnuje.

Plány na další zbytečné posílení českého vývozu postavením nové jaderné elektrárny v Temelíně ztroskotaly na tom, že vláda odmítla garantovat výkupní ceny elektřiny vysoko nad její tržní cenou a zatížit tak domácnosti na desítky let dopředu.

Ale vláda by neměla jen škrtat nepotřebné megalomanské projekty. Její programové prohlášení obsahuje závazek na zvýšení rozpočtu Nové zelené úsporám a také úkol navrhnout antifosilní zákon, který by dle britského vzoru nasměřovat ekonomiku směrem k větší efektivitě a zamezil plýtvání cennými přírodními zdroji i masivnímu vývozu elektřiny.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Po zrušení temelínského tendru se zdá, naštěstí nebudeme novými reaktory dotahovat Rusko ve vývozu elektřiny. Ale i tak stále vedeme v jejím exportu například nad Čínou. A stojí nás to desítky miliard za škody na zdraví lidí a životním prostředí kvůli pálení uhlí v zastaralých elektrárnách. Nové reaktory by zase masivně zvýšily účty domácností na desítky let.“

„Temelínský tendr nesliboval srazit závislost na ruském plynu, pouze zvýšit už tak obrovské vývozy elektřiny. Po jeho zrušení má vláda volné ruce a prostor se na energetiku podívat jinak, moderně, a začít řešit skutečné dnešní problémy: vysoké účty, znečištění a závislost na dovozu.“

„To, co potřebujeme, nejsou kilowatty, jouly, barely a kubíky, ale energetické služby: topit, svítit, jezdit, vařit atd. Toho můžeme mnohem výhodněji dosáhnout se zcela jinou energetikou než dosud – efektivněji, decentralizovaněji, soběstačněji a čistěji.“

Poznámky:

[1] IEA: Key world energy statistics 2013: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyWorld2013.pdf (str. 27)

[2] Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy: Měrné externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v České republice: http://cozpserver1n2.jinonice.cuni.cz/wp/12/01.pdf

[3] The Association for the Conservation of Energy (ACE): It’s official. Energy consumption in the UK is on the way down: http://www.ukace.org/2014/04/its-official-energy-consumption-in-the-uk-is-on-the-way-down/

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: Česko, Čína, elektřina, vývoz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

A Švýcarsko určitě vyváží více mechanických hodinek než Čína.

NO A CO?

Buďte rád, že alespoň něco ještě vyvážíme. Konec konců, náš vyšší vývoz elektřiny je výrazem toho, že naše obchodní bilance je v ---deli.  Dovážíme už 40 (ČTYŘICET) procent mléka, pane Fialo. Co na to Váš ekologický pohled? Je tady méně potravy pro dojnice?