Zbyněk Fiala: Ostrava v kleštích a my s ní

obrazek
24.8.2013 10:20
Už to bylo i v televizi – Bakalova společnost NWR, která vlastní černouhelné doly OKD, utrpěla další ztráty a bude propouštět. Chce zavřít důl Paskov, prodat koksovnu, stopla investice, omezuje činnosti a ohrožuje tak další partnery v regionu. Hrozí otřes, který může přerůst v sociální výbuch. Kdo pomůže? Stát? Najednou? Aby zpřerážel neviditelné ruce trhu?

OKD hledí do tváře zániku. Mateřská NWR ohlásila propad tržeb za první pololetí o dalších sto milionů eur pod loňských 350 milionů eur. A protože značný podíl tohoto propadu pochází z poklesu cen uhlí, snížila také hodnotu svých zásob, což zatížilo pololetní výsledek astronomickou ztrátou 315 milionů eur (osm miliard korun). Když ponecháme odpis zásob stranou (důl Paskov už je vykazován s nulou), upravená hrubá ztráta z provozu (EBIT) činila k 60 milionům eur (skoro dvě miliardy korun). Za půl roku.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2412204/nwr-z-12-na--6-za-2q-se-ztratou-315-milionu-eur-odepisuje-uhelna-aktiva-a-mluvi-o-nove-realite-komentare.html

Pár hodin poté přišly ještě horší zprávy. Snížení hodnoty majetku znamená zhoršení možnosti půjčit si peníze. „Představenstvo NWR předpokládá, že ve druhém pololetí nebude schopné splnit zmírněné podmínky poskytnutých úvěrů a upozorňuje na pokračující nejistotu ohledně svého financování. NWR má podle odhadu vedení v současnosti další hotovost pro zajištění provozu minimálně na další rok, ale nečekaný negativní vývoj na trhu nebo v plnění cílů v oblasti úspor a prodeje aktiv může vést k nedostatečné likviditní pozici a nutnosti dalších záchranných škrtů a hledání dalších zdrojů financování,“ píše Martin Tesař z Patria Direct. Informuje i o odhadu analytiků banky JPMorgan, že na konci prvního čtvrtletí roku 2014 bude mít NWR schodek ve financování asi 200 milionů eur.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2413145/nesplnime-podminky-uveru-priznava-nwr-jpmorgan-varuje-pred-nedostatkem-penez-a-ceka-pad-akcii-o-50-komentar.html

Tomáš Sýkora z Patria Direct se přesto snaží ve svém video komentáři mluvit o perspektivách NWR vlídně. Soustřeďuje se proto na vývoj hotovosti, který se díky prodejům ze zásob, jednáním s věřiteli a totálnímu zastavení investic příliš nezměnil a zastavil tedy krvetok, při kterém NWR přišla v prvním čtvrtletí o 80 milionů eur (tři miliardy korun).

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2413166/t-sykora-o-nwr---uspory-hotovosti-hodnotime-kladne-mohou-byt-kratkodobe-pozitivnim-impulsem-pro-akcie-video.html

Vlídné chování analytika Patria k Zdeňku Bakalovi lze připsat tomu, že kdysi tuto první českou merchant bank založil (a přiznejme, že dobře, když probereme výčet osobností, které tudy během let prošly). O tom, že udělal chybu, když šel do uhlí, asi věděl hned po prvních měsících, kdy společnost uvedl na burzu, protože takový strmý sešup z nejvyšší ceny po úvodním prodeji akcií (IPO) snad historie nepoznala – v prvním roce víc než o 90 procent (dnes však víc než o 95 procent).

Měl samozřejmě smůlu, že na burzu vstupoval na vratkém vrcholu konjunktury roku 2008 (kdy na finančních trzích USA už silně zapáchalo). Schytal tak kombinaci krizového roku 2009 – a prozření akcionářů z investičních iluzí. Část uhelných zásob, ze kterých vyhodnocovali cenu akcie, totiž patřila pouhému rozvojovému projektu v Polsku, který nakonec padl pod stůl.

Kdysi jsem o burze psával hodně, a tak i já dokážu pohlédnout na Bakalu vlídněji než ti, kdo do jeho prašivých akcií vložili peníze. V roce 2008 vycházel logicky z raketového růstu cen energií, hnaných rekordní cenou ropy pronikající nad 150 dolarů za barel. A veřejný akciový trh na burze preferoval i z toho důvodu, že jej považoval za nezbytnou součást fungující tržní ekonomiky a slušně se zapsal i jako předseda pražské burzy.

Ostatně, na burze vzniklo i jeho původní bohatství. Když se pražská burza po revoluci znovu otvírala, byl zřejmě největším poptávajícím, tehdy ještě jako pražský šéf švýcarsko-americké banky Credit Swiss First Boston. Roku 1994 váha jeho poptávky vyhnala ceny akcií z první vlny kuponovky do astronomické výše. Hnaly se tak rychle, že tehdejší pravidla burzy většinou neumožnila skutečné prodeje, jen maximální zvyšování kurzů. Pouze výjimečně se sešla poptávka s nabídkou tak, aby se mohly uzavřít platné obchody. Měl jsem tehdy kliku. Když jsem synkovi prodal čtyři akcie spořky, stačilo mu to na úhradu privatizace bytu na pražských Vinohradech.

O den později už by to nebylo možné, poptávka náhle zmizela a ceny se řítily stejně rychle dolů. Skončila prodejní fáze české privatizace a nastala fáze nákupní, která podle všeho trvá dodnes. Index pražské burzy PX, který v dubnu 2004 začínal na 1000 bodech, je už druhým rokem pod touto hodnotou (a v prvním desetiletí byl i na třetině současného stavu). Podstatou nákupní fáze je přizpůsobování hodnoty aktiv kupujícím. Cena musí dolů. Krach je výhoda.

Pak někteří přišli na to, že propad ceny může být výhodný i pro majitele. Vzpomínám, jak se za prvního předsedy Burzovní komory Richarda Salzmanna zavedlo pravidlo, že cena může během jednoho dne růst nebo klesat až o 99 procent. Okamžitě toho využilo Vinium Znojmo, kterému cena akcie spadla na pětikorunu a mělo tak jistotu, že akcie nikdo neprodá. To byla nejlepší obrana proti nepřátelskému převzetí.

Neříkám, že teď si s akciemi NWR někdo hraje. Pád černouhelného monopolu je signálem změny epochy, kdy se hospodářská perspektiva neodvíjí od těžby milionů tun, ale od jejich nejvhodnějšího využití, a pokud možno i úspor. Mateřská země průmyslové revoluce, Velká Británie, která v 18. století odstartovala moderní využití fosilní energie jako mocného urychlovače hospodářského růstu, nyní oslňuje zprávami opačného charakteru. Domácnosti v Anglii a Walesu snížily během šesti let spotřebu tepla a elektřiny o celou čtvrtinu. Podle anglického Národního statistického úřadu, který údaje zveřejnil, k tomu vedly zejména investice do zateplování, energetické štítkování domů či zavádění moderních kotlů. Informovalo o tom Hnutí Duha, které u nás vytrvale prosazuje zavedení britské obdoby zákona o závazném tempu snižování závislosti na fosilních palivech (o povinném procentu ročních úspor fosilních paliv).

Méně energie a z jiných než fosilních zdrojů, to je jeden zdroj tlaku na ceny uhlí. Dalším je laciný dovoz uhlí do Evropy ze Spojených států, kde nyní vrcholí bublina frakování plynu z břidlic. Ložiska tam mají obrovská, leží přímo pod průmyslovými oblastmi východního pobřeží, největší je přímo ve státě New York, a jsou zatím relativně dobře těžitelná. Avšak podle nejnovějších signálů může jejich výnos začít klesat mnohem prudčeji než při těžbě z klasických ložisek. V opačném směru naopak porostou náklady těžby.

Ostravsko, jehož doly OKD teď nahlédly do tváře zániku, je v kleštích klesající poptávky po uhlí i oceli, a přitom má naopak energii drahou. Jedním z prvních kroků Rusnokovy vlády bylo vytvoření pracovního týmu regionální tripartity, který poukázal především na obrovskou zátěž tributu solárním baronům.

Je to smutný paradox důsledků aktivit Bakaly, který před volbami mohutně finančně podpořil strany, jež pak vytvořily Nečasovu vládní koalici, a teď sklízí důsledky katastrofální hospodářské politiky svých favoritů. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny, vedený ODS, roku 2009 blokoval projednání zákona o redukci výkupních cen solární elektřiny. Do poslední chvíle byly blokovány informace o tom, kdo z politiků se na solárním byznysu přiživoval. Tak jako obvykle, pravice dala přednost parazitickému využití společenské změny.

A pak je tu ta krize. Bakalův týdeník Ekonom (který se lepší!!) nabízí rozhovor Jana Světlíka, šéfa a majitele Vítkovice Holding, uvedený příznačnou otázkou:

- Nachází se podle vás Ostrava v krizi?

Víte, já se domnívám, že krizi si vytváříme sami tím, že neinvestujeme. Vzniká tak určitý bezvýchodný kolotoč, kdy lidé šetří, neutrácejí, rostou jim úspory, ale na druhou stranu tak nemohou vznikat žádné obchody. Ostravsko vnímám tak, že lidé jsou tady vystrašení, očekávají špatné věci a bojí se, co bude dál. Do jisté míry je to i důsledek obrazu, který nám předkládají média a která bijí na poplach. Jsou zde samozřejmě rizika jako prodej Evrazu nebo situace v OKD. Oficiálně nikdo nic neví, panují ale dohady, které jsou někdy hodně špatné.

Oficiálně tedy zle není, ale jinak zle je. Nemluvě o tom, že ne všichni šetří. Někteří si naopak zoufale doplňují zdroje, třeba u popelnic.

A teď, co s tím.

Proběhne na Ostravsku nějaká významná restrukturalizace průmyslu, začnou hrát větší roli třeba IT obory a další „lehké“ věci?

Restrukturalizace už vlastně do velké míry proběhla. Dělali jsme si takové srovnání: ve španělském Bilbau měli hutě a vyráběli tam lodě. Nechali to úplně zlikvidovat a stálo je to obrovské peníze. S náklady, které šly na Ostravsko, se to nedá srovnávat. Ostravsko si zatím pomohlo samo. Podle mne se spíš z tohoto regionu vytahovaly obrovské peníze. Fabriky na Ostravsku ale mají problémy hlavně kvůli tomu, že platí obrovské poplatky. Vezměte si, kolik se platí nejen za obnovitelné zdroje, ale také za distribuci elektřiny a plynu. Vezměte si, kolik stojí voda. Podívejte se, kolik stojí stavební povolení. Proč tedy platíme daně, když kromě toho musíme platit i jakési desátky? Já odvádím dvě miliardy korun na daních a 500 milionů na poplatcích jenom energetice. Máme o 53 procent vyšší poplatky než naše německá konkurence.

Co by tedy firmám na Ostravsku pomohlo?

V první řadě snížit poplatky. A sanovat ekologická nařízení. Ty firmy se neumějí vyrovnat s miliardovými investicemi do ekologie, s tím asi stát bude muset pomoci.

Bude tedy potřeba hospodářská politika, kterou Nečasova koalice prakticky zrušila. Výsledkem je pohřeb konkurenceschopnosti pod hromadou keců o svobodě a demokracii. Pijavice korupce a vládní neschopnosti svázala nejen Ostravsku, ale i dalším regionům ruce a znemožnila jim přizpůsobovat svoji budoucnost vývoji ve světě. Vláda se opájela šílenými představami, že se staneme evropským centrem investičních fondů – proto to zrušení daně z dividend, - z čehož by měli havíři a oceláři, kterým před očima zavírají krám, nepochybně radost…

Na problémy by se přišlo dřív, kdyby se nesmyslně nerušila účast zástupců zaměstnanců v dozorčích radách. Vinu nesou i odbory, které se nechaly opít rohlíkem. Ale co mohly dělat? Je to i trest za to, že jsme dopustili jejich oslabení.

Bude tedy potřeba pomoc státu hned, a strategický manévr, který by oživil skutečnou perspektivu českého průmyslu, zítra. Souběh hospodářské a politické krize je drsný, ale na druhou stranu může nabízet příležitost – jak jsem si přečetl na jednom ostravském webu – vzít toho víc z jedné vody načisto. V řadě míst proběhnou volby v radikální atmosféře. Doufejme, že vynesou do popředí sociálně cítící krizové manažery, nikoliv krysaře, kteří nadhánějí dav bezohledným parazitům.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, nezaměstnanost, Ostravsko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dobrý večer. Velice děkuji za odezvu. Ostravsko je domovem "druhé" poloviny mé rodiny. Měl jsem tam mnoho přátel, zůstalo jich jen pár, bohužel. Pokud se o existenci řadových občanů - zaměstnanců, "starají" lidé jako Bakala, o dalších "uhlobaronech" raději nemluvit, "hospodaří" tam indický ocelářský kolos tak asi oba chápeme, že těmto "soukromníkům" (a nejen jim) neleží obyčejní lidé a jejich životy ani v patě. Bohužel, těžký, strategický průmysl, jako prvovýroba, další bohužel, těžce zatěžující životní prostředí,  přinášela obyčejným lidem Ostravska a v podstatě celému Československu v synergiích dalších činností a výroby - obyčejné, slušné živobytí pro statisíce, ne-li miliony lidí. To bylo.... Od prvopočátku "sametové" změny a seznamování se s praktikami kapitálu a lidských hybridů, coby podnikatelské "elity", mi bylo naprosto jasné, že jde o snahu "dosáhnout konkurenceschopnosti" vykrádáním kapes a ničením životů obyčejných, nebo řadových, prostě normálních lidí a zaměstnanců. Tzv. "PŘEROZDĚLENÍ" majetku a "ROZDĚLENÍ" na bohaté a zbytek... Pokud Ekonom "zjišťuje" a "informuje" o kontraproduktivním řízení ekonomiky, nastavování parametrů, žumpoidních zákonů, nesmyslného systému daní a drancování kapes občanů tohoto státu od dementů říkajících si vláda, přes NERV, tisíce "poraděnků", agentur, zprostředkovatelů, analytiků a podobných parazitů, kteří za nic neodpovídají, ani za své bohapusté lži a žvásty, tak je mi o něco "lépe" - k tomu jsem dospěl exaktní zkušeností na vlastní kůži řádově před 20ti roky. A ono je to ještě nesrovnatelně horší, než pověřený "bakala" píše v Ekonomu, protože je to téměř neřešitelné, JE TO DANÉ ZVRÁCENÝM, RAKOVINOU PROŽRANÝM SPOLEČENSKOPOLITICKOEKONOMICKÝM SYSTÉMEM tzv. "tržním", což je stále a vytrvale kapitalismus.... Jsem si vědom, že je to dnes celosvětový řád, který my NEZMĚNÍME.... Ale MĚLI JSME ŠANCI A mohli jsme ho "modifikovat" tak, aby přece jen byl lidštější a také trochu sloužil nám, "obyčejným" - nevyvovleným. A do "čela" jsme si "vyklíčovali" jen bastardy bez morálky a charakteru...

Měl jsem tu "čest", že jsem prožíval tuto strategii v té "střední lisované" vrstvě, kterou řídí majitelé a akcionáři. A bylo to děsivé, někdy nepochopitelné a nestravitelné.... Ale pokud jsem chtěl dělat svoji profesi, uplatnit vzdělání, zkušenosti a zajistit rodinu, své děti atd., tak jsem prostě majitele poslouchal. Proč se o tom zmiňuji, protože ŽÁDNÝ SOUKROMÝ KAPITALISTICKÝ SUBJEKT nebude NIKDY BRÁT OHLEDY na "nějakou" zaměstnanost, ekologii, prosperitu země, sociální klid, slušný život i pro ty "druhé". Hledáme v tomto systému něco, co najít prostě NELZE - LIDSKOST, SOUNÁLEŽITOST, SPOLUÚČAST, NEZIŠTNOST, MORÁLKU, ÚCTU K ŽIVOTU DRUHÝCH...

TENTO SPOLEČENSKÝ CELOSVĚTOVÝ ŘÁD, JEHOŽ JSME SOUČÁSTÍ - JE POUZE O ZISKU, MAXIMÁLNÍM, ZA KAŽDOU CENU A BEZ OHLEDU NA "MRTVOLY".... Vím, že je to proklamativní, nic neřešící, ale je to můj pohled na všechny ty, které jste jmenoval ve svém blogu. Tito bastardi NIKDY OSTRAVSKU, BRUNTÁLSKU, MOSTECKU...CELÉ TÉTO ZEMI - NIKDY V NIČEM NEPOMOHOU. Chtějí pouze moc a majetek, ono to totiž o penězích není, protože to už je jen fiktivní "hodnota" mít "prachy"....

Je to doslova zoufalé, kolik našich spoluobčanů nemine osud, jaký už prožívají např. na východě Slovenska - kdysi též prosperujícímu díky "těžkým" VSŽ.... A dnes? Znám "recept", je to v základních rysech naprosto v souladu s vizí pana Schlimbacha. Ale ta, bohužel, NENÍ v souladu s realitou současného běžného života ani blízké budoucnosti...

Jak pomoci Ostravsku, vlastně celé naší zemičce? Jediné řešení je změna společenskopolitickohospodářského systému v intencích skutečně demokratické a hluboce humánní přeměny. Ale jsme toho schopni? Medituji, protože jakákoliv zmínka o "hodném" panu podnikateli, akcionáři (generalizuji a používám nadsázku), "slušných novinářích, komentátorech, zpravodajích - např. ČT",  apod. ve mě vyvolává pocit, že snad nemůže být nikdo tak naivní a tupý, aby NEPOCHOPIL, že je to o PRINCIPU "ČÍ CHLEBA JÍŠ, TOHO PÍSEŇ ZPÍVÁŠ" (musíš.....když chceš "být za vodou" a nežít na hraně, nebo v bídě  - viz "ambiciozní" investigativní "novinář" Komárek, Ráďa Johnů atd.).

Nevynechám žádný Váš blog a nesmírně oceňuji rozsah Vašich vědomostí, znalostí a schopností předávat korektní informace. Bohužel, občas narazíte i na "zuřivce", který s ohledem na své zkušenosti těm, kteří jednou lhali, jednou podvedli, jednou kradli..... už nikdy nebude věřit. A "bakalové" mohou psát cokoliv, ve zlatě, posvěcené, pořád to budou Bakalové. Jako "slušná a hodná" Němcová...... Vždy budu "ve střehu" i když je to "pro srandu", protože systémově svůj život ovlivním naprosto nepodstatně. Je mi líto této země, že ji z valné části "vedli a řídili" bezcharaktení bastardi a gauneři. OSTRAVSKO je odsouzeno, pane Fialo.

Těším se na další Vaše názory, informace a podněty. Zdravím Vás.


 

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dobrý večer. Procházím si Váš blog po několikáté. A jsem doslova vytočený. Chápu, že jsme dojné krávy pro hochštaplery, gaunery a galaktické lotry.... Co jméno ve Vašem blogu to jedna větší zrůda než druhá. Myslíte, že jim má "pomoci stát"...??????? To snad ani nemůžete myslet vážně?! Zase? A Bakalům a spol.? Souhlasím, ale za podmínky zestátnění a kompletního "zrekvírování" veškerého osobního majetku do posledního haléře. Vždyť jsou to jen "burzovní hráči". Je mi jasné, že píši o neřešitelném postupu, ale tito mutanti rozkradli tuto zemi, hráli si s "a la hausse", "a la baisse" a ve jménu "lidu, občanů a zaměstnanosti" je budeme zachraňovat? Aby se snad Bakala nemusel stěhovat do zemljanky?

Nemám slov. Váš blog mě úplně rozuřil, protože jestli Bakalův Ekonom se lepší... Pánbůh s námi a zlé pryč. Jak mi minulý týden řekl velice zasvěcený, vzdělaný a informovaný přítel - Vláďo, tady to skončí katastrofou. Zvažuji emigraci.... Snad se už "obyčejní" lidé nenechají nadále oblbovat a tu pakáž vymlátí. Vždyť to snad už skutečně demokratickou a lidsky přijatelnou cestou nejde. Nejprve "těžká konkurence polského uhlí", následně fotovoltaických "baronů", nyní "levného" uhlí z USA... Možná jsem duševně omezený a se slabým intelektuálním potenciálem, ale probůh, nepište, že "Bakalův Ekonom se lepší". To je strašidelné.

Zdravím Vás. Jsem ledově chladný, protože i když se mi maximálně zvedl puls, tak mi nezbývá, než si dát 2 dcl červeného, protože by to moje nemocné srdce asi nevydrželo.

Příjemný zbytek víkendu.

rku

Informace kdo z politiků se na soláru přiživuje nebyly blokovány do poslední chvíle, ale jsou blokovány i nadále. Snížení výkupních cen blokoval hospodářský výbor jako celek, nejen poslanci ODS. Odbory se v mnoha případech nenechaly opít rohlíkem,ale jejich šéfové se na zlodějinách přímo podíleli- viz MUS. A akci tam skupovali od obcí také poslanci ČSSD. A zateplování v Anglii jistě přinese větší úspory energie než zateplování u nás, kde je každá chata již teď zateplena lépe než londýnské domy.