Zbyněk Fiala: Přímo na solár

obrazek
19.11.2013 10:51
Varšavská konference OSN o klimatu se soustřeďuje hlavně na rizika uhlíku a přátelé jaderné energetiky by ji rádi vydávali za nábor pro jejich nabídku. Budou se však divit, čeká je spousta mrzutostí. Jejich elektřina je drahá. Je centralizovaná. Vyžaduje závislost. Sjednocuje se proti ní pozoruhodně různorodá fronta pravičáků a levičáků pod hesly svobody. A také byznys začíná být jinde. Solární panely jsou za babku a slunce je zadarmo.

Hurikán Haiyian, který zpustošil Filipíny, zasáhl i 19. Konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o klimatu ve Varšavě. Podle listu New York Times se tak jednání nad novou dohodou o omezování skleníkových plynů do roku 2020 změnilo v emotivní fórum, na kterém zástupci chudých rozvojových zemí požadují kompenzaci za znečištění atmosféry obsahem, který si vybíjí energii silou atomové pumy. A po tornádech, která se prohnala americkým státem Illinois, se mohou přidat i ti bohatí. V takové debatě můžeme jen prohrát.

Smrduté přebory

Jestli totiž někdo hodně smrdí, jsme to my. Česká republika produkuje na obyvatele 10,9 tuny oxidu uhlíku ročně. Kdybychom se drželi jen tohoto čísla, můžeme se schovávat za záda sousedního Německa (9,8 tuny oxidu uhlíku na obyvatele). Dokonce bychom se mohli i lehce prsit, protože oproti roku 1990, který slouží jako základna pro omezování skleníkových plynů podle Kjótského protokolu, postupovala ČR na první pohled rychleji než západní soused a snížila své emise CO2 na 68,4 % stavu výchozího roku. Německo je omezilo méně, jen na 74,5 %.

První pohled však klame, protože srovnává německé šetření energií s českým kuponovým chaosem 90. let, který pohřbíval emise i s průmyslem. Mnohem výmluvnější je srovnání s rokem 2000, kdy už jsme měli to nejhorší za sebou. A tam vidíme, že během posledních deseti let (přesněji do roku 2010) Německo stáhlo emise o 9,5 procentního bodu, zatímco ČR jen o 6,1 bodu. Z toho je zřejmé, že Německo snižuje emise o polovinu rychleji než ČR.

Závody v energetické efektivnosti jsou ještě drsnější. Jistou míru zvyšování účinnosti využití energie sice ČR prokázala, když v době rekordních temp přírůstku HDP v letech 2005 a 2006 rostly emise skleníkových plynů velice pomalu, vůči roku 2000 o pouhý procentní bod (2006 - 75,4 %). Avšak okamžikem pravdy je srovnání množství emisí, které vyprodukujeme na jednotku HDP. Například podle statistik Světové banky Německo vypouští na stejný produkt polovinu českých emisí (v přepočtu na paritu kupní síly) nebo ještě méně (v přepočtu na směnný kurz CZK/USD).

http://apl.czso.cz/pll/eutab/html.h?ptabkod=tsdgp410

http://apl.czso.cz/pll/eutab/html.h?ptabkod=tsdcc100

http://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PP.GD

Vetchá novinka

Česká delegace, která nyní vyjednává ve Varšavě o pokračování závazků Kjótského protokolu, to nemá lehké. Státní energetická koncepce, kterou připravila k aktualizaci vláda v demisi, hodlá současný neblahý stav zakonzervovat. A jako kdyby žádné oteplování klimatu nebylo, znovu oživly pokusy o prolomení uhelných limitů. Třešničkou na dortu je přijatá novela zákona o obnovitelných zdrojích energie, která zastropovala prostor pro alternativní zdroje a postavila je do role škodné, tolerované jen v rámci ochrany biodiverzity.

„Úředníci ministra Ciencaly svérázně obešli zákonný požadavek ministerstva životního prostředí na zpracování více variant energetické koncepce. Vytáhli pouze ze šuplíku scénář, který v roce 2004 vypracoval tým tehdejšího náměstka ministra průmyslu Martina Peciny. Nepřipravili tedy požadovanou progresivní variantu vycházející z evropských strategií snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a maximalizace energetické efektivity. Aktuální verze koncepce je tak ještě horší, než byla její předchůdkyně z letošního jara, stěžují si ekologické organizace.

http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/Pozadujeme-prepracovani-energeticke-koncepce/

V této disciplíně tedy patříme v OECD k zaostalcům. A je to možná důvod, proč jsme na chvostu i v dalších žebříčcích, například v konkurenceschopnosti. Ostatně, ústup ze slávy vidí i ti, kdo statistiky nesledují a pociťují jen důsledky poklesu průměrných reálných příjmů. To se občanům nemůže líbit. Proč by je měla lákat představa, že vláda přihodí ke státnímu dluhu, církevním restitucím a oslabení koruny ještě připlácení na Temelín nějakou „garantovanou cenou“ za elektřinu, která se nakonec stejně vyveze, protože ji nikdo nepotřebuje?

Zelený čaj

Povzbudivé je, že to odpuzuje i jinde a že odpor proti závislosti na centralizovaných zdrojích už nelze odbýt jen jako levičáckou úchylku. Agentura Bloomberg informuje o pozoruhodném spojenectví politických protinožců v USA – ultrapravičáků z Tea Party a environmentalistů ze Sierra Clubu, starodávné federální občanské organizace na ochranu přírody (od 1892). Pozvedají se v těch nejkonzervativnějších jižanských státech, které jsou zárukou hlasů pro Republikánskou stranu. Nový cíl vyjadřuje i vtipný název Green Tea Party. Vznikla v Georgii, ale získává vliv i v dalších státech napříč kontinentem, od Arizony po Severní Karolinu. Obě skupiny spojuje požadavek vstřícnějšího přístupu k nasazení střešních solárních panelů proti monopolu tradičních elektrárenských gigantů. Chtějí být nezávislí na cenách centrálních zdrojů, protože nezávislost se vyplatí.

http://www.bloomberg.com/news/2013-11-12/tea-party-s-green-faction-fights-for-solar-in-red-states.html

Je to jednoduché. Ceny solárních panelů klesají, jen od roku 2011 ztratily 59 procent a klesly na 83 centů (16,60 Kč) za instalovaný watt špičkového výkonu, uvádí agentura Bloomberg na základě vlastních zjištění. To znamená, že cena solární elektřiny ve světě klesla na průměrných 143 dolarů (2860 Kč) za MWh. Elektřina z jaderných zdrojů má náklady 101 dolarů a plynové elektrárny 70 dolarů za MWh. Jenže ani jadernou, ani plynovou elektrárnu si nepostavíte z několika platů na střeše. U vlastní investice máte jistotu po dobu životnosti, za kolik ta elektřina bude, zatímco centrální dodavatel bude po celou dobu životnosti klientů zkoušet kličky, jak je dostat pod tlak a cenu zvednout.

Není taky cena jako cena. Když se podíváme na aktuální kurzy elektřiny na středoevropské energetické burze PXE, zjistíme, že kratší kontrakty jsou pod 40 euro za MWh (asi tisíc korun) a roční za 36,50 euro za MWh (o stovku méně). Ve světle těchto čísel by se mohlo zdát, že obava z cenové konkurence solárních panelů je přehnaná. Jenže cena elektřiny na střeše pro vlastní spotřebu je cenou konečnou, odpadají náklady na distribuci a další platby. A ty nejsou malé - v Česku je cena elektřiny pro koncové spotřebitele se všemi poplatky a daněmi zhruba čtyřikrát vyšší než ceny silové elektřiny na energetické burze.

Chceme svobodu!

Není divu, že v americkém státě Georgia se uvedené skupiny potýkají s odporem dvou hlavní elektrárenských společností, které správně vyhodnotily rozšiřování solárních panelů jako hrozbu pro svůj obchodní model. Ale Green Tea Party se nevzdává, odmítá snahy o zachování centralizovaných dodávek elektřiny a vidí v nich útok na občanské svobody a volný trh.

Klíčový spor se vede o to, zda se mají v Georgii dostavět dva jaderné bloky v podobném rozsahu jako v Temelíně, tedy každý s kapacitou 1 100 MW. Má to stát 14 miliard dolarů (280 miliard korun), a tak je zákazníkům Georgia Power už teď účtován příplatek, přestože nové bloky mají být spuštěny až v letech 2017 nebo 2018. Zákazníkům se to nelíbí a chtějí mít volnost výběru – v noci brát elektřinu ze sítě a ve dne ze střechy. Zákon to zatím zakazuje. Ovšem voliči jsou voliči - elektrárny nabízejí, že by zapojení střešních panelů připustily za poplatek 100 dolarů ročně, ale regulátor požadavek takové platby odmítl.

Do hry vstupují těžké váhy. Elektrárny nemají rády konkurenci, prohlašuje syn někdejšího senátora Barryho Goldwatera (tatík kandidoval na prezidenta za Republikány roku 1964 proti Demokratu Lyndonu Johnsonovi, sebral mu hlasy na jihu a vystupoval jako všech pravičáků futrál). „Jsem konzervativní Republikán a myslím, že lidé mají mít možnost výběru,“ hlásá potomek a založil akční skupinu „Řekněte elektrárnám, že solár nesmí zabít“.

Když se k nim připojil bývalý předseda Republikánské strany v Arizoně, zdůvodnil to následujícími slovy:

„Elektrárny strkaly tak dlouho hlavy do písku, až si nevšimly, že už se jim dá konkurovat, protože se to vyplatí.“

Tolik zpráva agentury Bloomberg.

Malá země, velké zisky

Jak je vidět, v Americe nedokážou předstírat vysokou cenu solární energie, jak se to podařilo českému regulátoru. Český stát v zajetí (state capture) pomohl energetickým gigantům zastřít, kudy vede vývoj ve světě. Čeští solární baroni však se svým tunelem na konci světla věčně nevydrží. Státní podpora alternativních zdrojů ve světě dosáhla svého cíle – vytvořila masový trh, který přitáhl výzkum i inovativní podnikatele a sráží výrobní ceny, takže začínají konkurovat fosilním zdrojům i poté, co se státní podpora zruší.

Na některé plody rychlého tempa inovací v energetice upozorňuje inzertní příloha týdeníku Bloomberg Businessweek o Tchajwanu. Můžeme ji brát s rezervou, ale je psána celkem věcně a články jsou podepsány. Informuje, že jako největší výrobce solárních panelů bývá sice uváděna Čína, ale značná část technologií vzniká na Tchajwanu, na ostrově s poloviční rozlohou než je ČR, avšak s více než dvojnásobkem obyvatel. V oboru působí 131 společností s obratem 5,6 miliardy dolarů (132 miliard korun – polovička obratu Auto Škoda). Soustřeďují se hlavně na výrobu křemíkových článků, které jsou pak osazovány do panelů na ostrově nebo v kontinentální Číně a prodávány pod různými značkami po celém světě. Tchajwanští výrobci tak zúročili zkušenosti z tradice polovodičového průmyslu. U nás se tyto zkušenosti (Tesla Rožnov) hodily na hnůj.

Sekuritizované slunce

Také tchajwanské společnosti se začaly soustřeďovat také na hlavní brzdu poklesu cen solární elektřiny, jíž jsou nejrůznější doplňkové prvky, které z holých solárních článků tvoří elektrárenský systém. Pokles cen těchto zařízení otevírá zcela novou budoucnost. Ve chvíli, kdy se produkce vyplatí v konkurenci s tradiční výrobou elektřiny, vzniká prostor pro průlomové obchodní modely. Například lze využít faktu, že spousta průmyslových podniků má volné střechy, které by bylo možné pokrýt solárními panely. Nemusí to být nutně na úvěr. Do hry mohou vstoupit finanční společnosti, které budou sekuritizovat investiční náklady a prodávat cenné papíry kryté částí výnosu z prodeje elektřiny. Na první pohled to připomíná sekuritizaci hypoték, která položila Lehman Brothers, ale je tu jistý rozdíl. Slunce bude svítit furt a nic za to nechce.

Zajímavé jsou také experimenty s tenkovrstvými solárními články CIGS (měď, galium, iridium, selen), které jsou napařovány na sklo ve vrstvě stokrát tenčí než v křemíkových článcích. Postupně zvyšují účinnost, zatím za dva roky z 10 – 11 % na 14 %. V laboratoři dokonce přemění 15,7 procenta světelné energie na elektřinu, což je víc než nabízejí komerční křemíkové články. Zdá se, že se rýsuje převratná inovace, které nabídne levnější panely, a navíc se schopností přizpůsobení různým vlnovým délkám světla. Lze je například vyladit pro světlo nižšího Slunce, jaké putuje po naší obloze.

Varšavská konference o klimatu je především debatou o příležitostech nové průmyslové revoluce, které si všimli i v sousedním Německu. My se tváříme, jakoby se spletli, jako by byli omámeni po pádu z višně. Diagnóza je možná správná, jen tou padavkou je jiný.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Výborný blog pane Fialo, díky :)

antoninsebek

Včera v Událostech opakovaně mačkal redaktor představitele onoho ANO a socanů, aby mu řekli, kde vezmou peníze na ty předvolební sliby, když se nesáhne na korporátní daně. Oba hráli kličkovanou a z AŇÁ-ka vypadlo, že se sníží rozpočet jednotlivých ministerstev o 10 procent. Nemluvil prosím o provozních nákladech ministerstev, podotýkám. Svatá prostoto.

Když jsem se ubezpečil, že nás povedou "OO" -  Opravdoví OdPorníci, tak si nyní s dovolením smlsnu na Vás, pane. Všude všichni hledají úspory, chtějí roztrhat smlouvu s církvemi a NIKDO si nevšimne, že tato republika ROČNĚ doplácí na slunečníky, větrníky a spalovny 45 mld. Kč (čtyřicetpět miliard káčé). Ani Vy ne. Pročpak? Že by na vysvětlení stačilo pět písmen, například slovo "řepka"??? A Vy víte, že tyhle náklady se promítají VŠEM a DO VŠEHO.

Vy se rozčilujete nad tím, že naše republika stále ještě dost nezabraňuje zasmrďování vzduchu. Přestože se tady těží polovička uhlí než za bolševika, náš železný a chemický průmysl je na tom stejně. Mám dotaz, proč nepoužijete tzv. argument Rathových příznivců? Tedy i těch, kteří si myslí, že na tom obvinění něco je. Onen argument zní asi takto: Proč se nepotrestají ti (nejmenovaní), kteří si nakradli stamiliony nebo i miliardy?

Proč nezaujmete stanovisko typu: Jsme malí a smrdíme do ovzduší málo. LIDOVÁ Čína a Strýček Sam kašlou na Kjótský protokol a ... smrdí stále více? Nic. Myslím, že také proto, že se neprokázala příčinná souvislost mezi smradem a tajfuny.

Proč nemáte rád jadernou energetiku? Protože se u Barrandova našly pozůstatky mořských potvor a možná tady někdy bylo tsunami? A dál? Proč neuvedete, že tzv. odpady z výroby se v dohledné době budou znovu využívat? A budu reagovat na Vámi uvedenou údajnou nemožnost si postavit atomovou elektrárnu na střeše: Americké letadlové lodě a ponorky jsou poháněně - čím? VLASTNÍMI jadernými elektrárnami. Tyto lodě mají dokonce dvě, jednu záložní. Zaujímají velmi malý prostor, daleko menší než ty slunečné obludy. Nejsou uplatněny zřejmě kvůlivá válečnému tajemství. Plavou v moři a nikomu to nevadí. Temelín vadí fůře Rakušáků a Vám.

Možná použijete častý argument typu: Brusel to nařídil. Mám protiargument. Svým způsobem předchůdce EU, Rakousko-Uhersko, mělo ve svém znaku toto heslo: JEDNOTA V MNOHOSTI (či různosti). Tj. v jednom státě pastevec na Balkáně a Škodovy závody v Plzni. Proč by Česko mělo zastavovat ornou půdu ztrátovými panely, když má stavebně připraveno zdvojnásobení kapacity v Temelíně? A Angela si zase bude strkat větrníčky do moře.    No a co? Když na to (zatím) má.