Zbyněk Fiala: V ekonomice propadla

obrazek
9.7.2013 08:59
Odstupující vládě Petra Nečase i jejím předchůdkyním po volbách 2006 namalovala nejvýstižnější vysvědčení klikatá čára, která zachycuje katastrofální vývoj české průmyslové produkce. Na první pohled vidíme, že polovinu času od roku 2007 strávil tento graf pod nulou nebo blízko nuly. V květnu průmyslová produkce meziročně klesla o 2,2 procenta a bude hůř, protože hodnota nových zakázek klesla dokonce o 6,1 procenta. Stále však mluvíme o průměru. Detailnější pohled ukazuje, že exportní podniky v zahraničních rukou celkem slušně přežívají, ale domácí míří rovnou cestou do kopru.
graf-zf-0907

Statistika je mocná čarodějka, a tak se vždycky najde metoda, která celkem korektně vykouzlí úsměv na zmučené tváři. Tentokrát je to sezónní úprava strmého poklesu průmyslové produkce, to znamená – vyloučení sezónních vlivů. A hned máme z poklesu mírný růst – je to o 0,7 procenta lepší než v dubnu.

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpru070813.doc

Ve skutečnosti i údaj o meziročním poklesu ve stálých cenách o 2,2 procenta představuje příliš optimistický obraz toho, co se odehrává pod ním. Čerstvá čísla Českého statistického úřadu za květen 2013 jsou nejvýstižnější tam, kde nemluví o přepočtených výkonech ve stálých cenách, ale o tržbách, ze kterých průmyslové podniky skutečně žijí. Exportní podniky, které jsou v rukách zahraničních majitelů, zatím kopírují vývoj v okolních zemích a vzrostly meziročně o přijatelných 2,9 procenta. Zato domácí tržby jsou obrazem domácího trhu zdecimovaného škrty, aby dost zbylo na rozpočtově zodpovědné rozkrádání veřejných prostředků, takže klesly o drsná 4,0 procenta. A tento vývoj, který se v mírných obměnách odehrává od roku 2007, je podbarvován burácivými hesly, že průmysl je největší česká priorita, neboť nás živí. Vyfasovali jsme redukční dietu.

Výmluvy na krizi tedy byly zatím dost vedle. Jinou věcí je, co nás čeká. Zpráva o prudkém poklesu hodnoty nových zakázek o 6,1 procenta má tentokrát váhy rozloženy opačně. Tuzemské zakázky už nemají kam klesat, proto spadly jen o 2,3 procenta. Zato nové zakázky v zahraničí obracejí mnohem prudčeji a zřítily se o 8,0 procenta. Už teď český export pokračuje v poklesu – meziročně v běžných cenách o 0,8 procenta, z toho vývoz strojů a dopravních zařízení dokonce o 3,6 procenta.

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cvzo070813.doc

Vzhledem k české automobilové monokultuře je nejnepříjemnější pokles zakázek ve výrobě motorových vozidel o 11,4 procenta. Vyhlídky přeměny regionů s tradičním těžkým průmyslem na Silicon Valley trochu zastiňuje údaj, že zakázky na počítače a podobná zařízení sletěly o mocných 25,7 procenta, takže tam se budou fabriky zavírat ještě rychleji než hutě, které měly nahradit. Nové zakázky ve výrobě kovů spadly „jen“ o 10,3 procenta.

Stavební produkce ČR v květnu klesla meziročně o 15,5 procenta, hlásí dále nemilosrdně ČSÚ. Klesá tak třikrát rychleji než nijak optimistický průměr EU 27. Dokončeno bylo o 34,9 procenta méně bytů než vloni. Pokud jde o českou budoucnost, vyčteme jej z údaje, že orientační hodnota stavebních povolení meziročně propadla o 28,7 procenta.

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta070813.doc

Česká ekonomika je tedy po sedmileté vládě pravice totálně zdevastovaná, a to je možná větší škoda, než rozkradené stamiliardy, které nám naskočily ve státním dluhu, nebo přeměna vnitřního života na přebory v odposleších a nezákonných operacích veřejných i soukromých tajných služeb. Dluhy jsou kruté teprve ve chvíli, kdy není šance, abychom si na ně vydělali. Obhajoba „parlamentarismu“, který má v pojetí pravice znamenat, že se na tyto škody nehledí, zdobí celé dílo šaškovskou čepicí.

Vláda Jiřího Rusnoka tak vstupuje do hořícího domu obklopeného povodní. Parlament ji nechce, ale když s ekonomikou rychle něco neudělá, lidé vezmou vidle a nebude ani ten parlament. Situace je tak hrozná, že už se o ní dá jenom žertovat. Znáte rozdíl mezi pesimistou a optimistou? Pesimista myslí, že už nemůže být hůř. Ale optimista věří – jistěže může!

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Po spálené zemi (po Klausovi) přišel Zeman a vše napravil. Bude tomu tak znovu?