Ekvádorci umožnili zatčení Juliana Assange

assange zatcení
11.4.2019 14:05
„Jsme velmi vděční ekvádorské vládě prezidentem Morenem za přijatá opatření,“ řekl náměstek britského ministra zahraničních věcí Alan Duncan ke zrušení azylu Julianu Assangemu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Tento krok umožnil britské policii zatčení zakladatele WikiLeaks přímo v prostorách ambasády a jeho následné násilné odvedení. V současné době se Assange nachází v policejní vazbě.

Na akovou možnost portál WikiLeaks upozornil již před několika dny. Důvodem odebrání azylu může být skandál kolem Morenovy rodiny, která údajně převáděla peníze do daňových rájů. Server podrobnosti kolem případu zveřejnil a Ekvádorci z takového kroku začali vinit Assange. V rozhovoru pro londýnský Evening Standard náměstek Duncan řekl, že v posledních měsících Assange "byl nemilosrdný vůči ekvádorské vládě“. Britský list "Guardian" přitom uvádí, že v poslední době neměl Assange přístup na internet ani možnost přijímat hosty na velvyslanectví. Britská vláda se údajně zaručila ekvádorským úřadům, že zakladatel WikiLeaks, Assange nebude vydán do země s trestem smrti - řekl prezident Ekvádoru Lenín Moreno. "V souladu s naším silným závazkem v oblasti lidských práv a mezinárodního práva jsem požádal Spojené království, aby zajistilo, že Assange nebude vydán do země, kde může být mučen nebo odsouzen k smrti," řekl ve filmu zveřejněném na Twitteru. Podle bývalého prezidenta Rafaela Correy se prezident Moreno dopustil zrady, zrady na Ekvádoru, zrady na Jižní a Latinské Americe. Britská vláda prý toto slíbila a písemně potvrdila. Podle WikiLeaks byl Assange dlouhodobě očerňován „vlivnými hráči”, včetně americké CIA.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Vydávat někoho do zemí s trestem smrti?

Listina základních lidských práv a svobod zakazuje vydávat lidi (a to i zločince!) do zemí, kde jim hrozí mučení a trest smrti. Že, Velká (kdysi) Británie? No, ale Česko vydáním Nikulina do USA má na hlavě také tunu másla! Kdy půjde náš pan ministr nespravedlnosti před soud za zneužití své pravomoci a pošlapání Listiny základních lidských práv a svobod?