Facebook blokuje informace o německých zločinech

facebook logo
9.2.2021 10:27
Facebook zablokoval od sobotního rána anglicko-jazyčný účet Ústavu národní paměti (IPN). Důvodem byl text týkající se německých plánů na germanizaci polských dětí. „Institut národní paměti protestuje proti cenzuře informací o německých zločinech během druhé světové války,“ reaguje IPN na bezprecedentní důvod cenzury ve zveřejněném prohlášení.

Institut národní paměti v tiskové zprávě oznámil, že 6. února 2021 Facebook zablokoval účet IPN v angličtině. Důvodem měl být příspěvek z doby před sedmi měsíci týkající se německých plánů na germanizaci polských dětí. „Připomínáme, že během druhé světové války pouze v tzv Aktion Zamosc (Akce Zamość) Němci vzali rodičům 30 000 dětí a přepravili je do táborů (včetně zvláštního tábora v Lodži) a továren v Německu. Byly také předány německým rodinám k poněmčení. Tento zločin, jeden z nejkrutějších během druhé světové války, byl souzen během Norimberského procesu. Symbolem této akce je , mimo jiné osud Czesławy Kwoky, která, vysídlená z regionu Zamość, skončila v Osvětimi, kde byla zabita injekcí fenolu. Bylo jí 14 let “- píše se ve zprávě Institutu. Akce byla prováděna od listopadu 1942 do srpna 1943 v Zamośći, administrativním obvodu polského Generálního Gouvernementu a řízena Odilem Globocnikem, velitelem policie a oddílů SS v Lublinu.

Není to první případ, kdy Facebook blokuje informace o německých zločinech během druhé světové války. V polovině ledna Facebook zablokoval možnost zahraniční propagace filmu IPN o německém zvláštním dětském táboře v Lodži , kam Němci umístili asi 3000 dětí. Dokument ukazuje šokující historii německého pracovního tábora pro polské děti na ul. Przemysłowa v Lodži. Ačkoli film poskytuje pouze fakta o samotném táboře, Facebook informace o filmu zablokoval, protože byl považován za politickou kampaň.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.