Fico v průzkumech roste, Pellegrini klesá

blaha fico hvězda
9.9.2021 10:53
Volby do Národní rady Slovenské republiky, pokud by se konaly v září t.r., by sice ještě vyhrála strana Hlas – sociální demokracie Petera Pellegriniho, oproti průzkumům před prázdninami ale zaznamenává pokles cca 5 procentních bodů na zářijových 16,3 procenta.

Naopak na druhé místo se již posunul Směr vedený Robertem Ficem, který by nyní získal 12,7 procenta hlasů. Třetí místo na pódiu patří podporou 12,3 procenta vládní pravicově liberální straně Sloboda a Solidarita.

Do slovenského parlamentu rady (NR) SR by se ještě dostalo hnutí Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti (OĽANO), které by volilo 10 procent dotazovaných, dále Progresivní Slovensko s podporou 7,2 procenta a hnutí Sme rodina by dalo hlas 7,2 procenta Slováků. Poslední stranou, která by byla zastoupena v Národní radě je konzervativní Hnutí Republika se ziskem 5,4 procenta hlasů. Celkem by tedy v parlamentu zasedli poslanci sedmi politických uskupení.

Mimo parlament by bylo Křesťanskodemokratické hnutí se ziskem 4,8 procenta a také "maďarský projekt" Aliance-Szövestég se stejným ziskem. Špatné zprávy průzkum přinesl straně Za ľudí, v minulosti založenou prezidentem Andrejem Kiskou, jíž 3,9 procenta je odrazem rozkladu tohoto uskupení. Propad zaznamenává také Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko – nyní by jí dalo hlas již jen pouhých 3,3 % procenta Slováků.

Předpokládaná volební účast by byla 69 procent oprávněných voličů.

Průzkum společnosti Median pro veřejnoprávní rozhlas a televizi probíhal od 31. srpna do 6. září, vzorek byl 1 018 respondentů.

 

Foto: Robert Fico s poslancem Ľubošem Blahou, dvě nejvýraznější postavy SměruKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.