Hodně hloupá vyjádření Mayové i Dombrovskise

skripal
13.3.2018 10:44
Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis ujistil Velkou Británii o solidaritě Evropské unie v souvislosti s otravou dvojitého rusko-britského agenta Sergeje Skripala. Komisař tak reagoval na silná slova britské premiérky Theresy May, že je velmi pravděpodobná ruská účast na této události. „Jsme velmi znepokojeni situací a dosavadními výsledky britského vyšetřování. Samozřejmě Spojené království může v této otázce počítat se solidaritou Evropské unie,“ pronesl místopředseda.

Britská premiérka v pondělí prohlásila, že je „velmi pravděpodobné“, že rávě Rusko stálo za pokusem o zabití Skripala. Její obvinění se zakládá na skutečnosti, že k otravě údajně došlo   nervovou látkou „Novičok“, která se vyráběla v dobách Sovětského svazu. Současně žádá, aby Rusko vyjasnilo, jakým způsobem byla látka na území Velké  Británie použita.  Podle britského ultimáta   má Moskva odpovědět do úterní půlnoci.  May  vyhrožuje, že   jestliže  nedostane odpověď, bude situaci  považovat    za „neoprávněné použití síly ruským státem proti Velké Británii.    Vyjádření T. May jsou pokračováním   namyšleného britského  obviňování Ruska, které začalo již v případě Alexandra Litviněnka, rovněž využitého ke kampani proti Vladimiru Putinovi. Připomeňme, že za dvanáct let britské orgány nebyly schopny v tomto směru přinést reálné důkazy.  Jistě by byla zajímavá rekce Londýna, pokud by z Ruska zaznělo obvinění, že Skripala zabily  cizí tajné služby s cílem vyvolat pnutí mezi Ruskem a Západem.  Vyjádření Dombrovskise  je z uvedených důvodů nekvalifikované a spíše hloupé.

 

Na snímku Segej Skripal, který jako pracovník ruské GRU byl od roku 1995 byl placeným agentem britské MI6. Podle Britů byl důvodem jeho spolupráce majetkový prospěch, za každou informaci dotával v přepočtu sto až sto dvacet tisíc korun.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.