Itálie: Vládní koalice ztratila většinu

conte renzi
14.1.2021 13:14
Liberální strana bývalého italského premiéra Matteo Renziho Italia Viva odešla z italské vládní koalice. Renzi to oznámil na středeční tiskové konferenci. Odchod strany z koalice má vážné důsledky. Conteho vláda tak ztratila parlamentní většinu. Renzi naplnil dlouhodobé hrozby premiérovi Giuseppe Contemu a koaličním partnerům z jiných liberálních a levicových frakcí.

Důvodem rozkolu v koalici je vládní plán naložení s  200 miliardami eur, které Itálie obdrží ze zvláštního fondu Evropské unie určeného na oživení ekonomik zasažených pandemickou krizí.  Renzi tvrdí, že vládní přístup   riskuje plýtvání prostředky.

Premiér Giuseppe Conte vyzval Renzieho, aby koalici udržel do poslední chvíle.  Lídr Italia Viva prohlásil, že i přes odchod z koalice je jeho strana připravena podpořit vládu v boji proti pandemii koronaviru  a oživení ekonomiky po odstávkách souvisejících s   protiepidemickými opatřeními.

Conte má  učitou šanci udržet si vládu, i když v roztříštěném italském parlamentu to může být obtížné. V případě předčasných voleb mají největší šanci na převzetí moci euroskeptické a protiimigrantské strany, Liga a Přátelé Itálie, které v současnosti mají podporu 23 a 17 procent a Vzhůru Itálie 11 procent.

 

Foto: M. Renzi a G. ConteKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.