Jaggerovo odtažité vyjádření k dopisu Wałęsy

jagger 1967 varsava
9.7.2018 09:41
Na Národním stadionu ve Varšavě se včera konal další koncert turné "No Filter Tour" skupiny Rolling Stones. Tentokrát však vzbuzoval zájem nejen hudebních fanoušků. Čekalo se také na slova Micka Jaggera, kterými případně bude reagovat na dopis bývalého prezidenta Lecha Wałęsy této legendární rockové skupině.

Dopis publikovaný na oficiálním facebookovém profilu Wałęsy upozorňoval na „špatné věci, které se dějí v Polsku“. Zejména potom vyjádřil názor, že „současná vláda chce zničit nezávislost soudů“.  Kdo ovšem čekal, že Jagger skočí bývalému prezidentovi na lep, musel být z jeho slov notně zklamán.  „Polsko, jak pěkná je to zem. Jsem příliš starý, abych byl soudcem. Jsem ale dost mladý, abych zpíval,“ řekl frontman skupiny polsky. Potom ještě anglicky dodal: „Byli jsme tady  v roce 1967. Zamyslete se, kolik jste toho dosáhli od té doby. Ať Bůh je s vámi.“  Připomeňme v souvislosti s narážkou na věk, Jaggerovi je 75 let, že   v současnosti se v Polsku vede spor o bývalou předsedkyni Nejvyššího soudu Malgorzatu Gersdorfovou, kterou prezident Andrzej Duda odvolal, neboť podle zákona může soudce vykonávat funkci do 65 let, přičemž  Gersdorfové je   66 let.   Kritici tvrdí, že jde o politický útok na soud. Do jisté míry ovšem mají pravdu. Pravděpodobně třetina soudců Nejvyššího soudu se totiž v období komunismu a zejména válečného stavu podílela na pronásledování demokratické opozice a často vynášela velmi drastické rozsudky. 

 

Na snímku M. Jagger při koncertu Rolling Stones ve varšavském Paláci kultury v roce 1967.  Nedělní koncert byl pátým vystoupením skupiny v Polsku.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.