Jedánání o semaforu před zahájením

semafor
16.10.2021 11:17
Po jednáních šéfové SPD, Zelených a FDP doporučili zahájit koaliční jednání. Vedení SPD již toto doporučení schválilo - Zelení a FDP o něm ještě musí rozhodnout.

Annalena Baerbocková spolková předsedkyně Společenství 90 / Zelení, Christian Lindner, vedoucí parlamentní skupiny a šéf strany FDP, Olaf Scholz kandidát SPD na kancléře, Saskia Eskenová, spolková předsedkyně SPD na tiskové konferenci oznámili, že se dohodli na průzkumném dokumentu, který bude předložen stranickým výborům. V Německu by mohla být vytvořena vláda na modernizaci země, prohlásil kandidát kancléře SPD Olaf Scholz, a největší projekt průmyslové modernizace za více než 100 let. Annalena Baerbocková řekla, že v posledních dnech spolu velmi důvěrně spolupracovali. Exekutiva strany SPD už schválila zahájení koaličních jednání v pátek odpoledne. Zelení a liberální FDP chtějí rozhodnout v neděli a v pondělí.

Federální asociace středních podniků hodnotila průzkumný dokument SPD, Zelených a FDP v zásadě jako pozitivní. Její generální tajemník Jerger řekl německé tiskové agentuře: „Během sondáží převládalo v zásadních bodech téma hospodářské politiky.“ To ukazuje především na jasné odmítnutí nových daní z majetku a zvyšování daní. To poskytlo společnostem plánujícím bezpečnost a prostor pro naléhavě potřebné investice k posílení jejich konkurenceschopnosti. Plánované rozšíření odpisů pro budoucí investice je třeba výslovně uvítat.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNGK tomu píše: „Koalice pokroku“, jak byla pokřtěna, je na dobré cestě stát se vládou. Každý, kdo slyšel, jak se jejich zástupci navzájem chválí, se může jen ptát, proč se tři strany ve spolkové vládě sešly až v roce 2021. Podle listu se jim ve skutečnosti podařilo během krátké doby porozumět, a to i na polích, kde se střetávají velmi odlišné myšlenky. Zelení, FDP a SPD se ani tímto papírem nestali pokrevními bratry. Jak životaschopná je nová politická kultura, kterou chce vybudovat, bude známo až po líbánkách, “poznamenává FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG.

MITTELBAYERISCHE ZEITUNG z Řezna má následující názor: „Stanovisko koaličních partnerů dýchá heslem: každý dostane něco, co je pro něj zvlášť důležité, ale ne každý dostane všechno. Zelení a SPD se například musí rozloučit s vyššími daněmi pro bohaté, s povolenou rychlostí 130 na dálnicích nebo s veřejným pojištěním. Zatímco liberálové musí přijmout těžké vládní investice nebo granty proti cválajícím cenám elektřiny. Stále je jen hrubý směr, kterým bude blikat budoucí vládní semafor.

„Pro zúčastněné to není bez rizika,“ říká AUGSBURGER ALLGEMEINE: „Protože tak jednoduché, jak kompromis může být v bujarosti prvních několika týdnů, bude vláda čelit skutečnému testu dospělosti pouze v každodenním životě. SPD až příliš dobře ví, jak citlivá vlastní základna reaguje na ústupky, u Zelených a FDP tomu nebude jinak. Tato vláda - a skutečnost, že přichází, se zdá být jen otázkou formy - je odsouzena k úspěchu. Může to být pro zemi skvělá příležitost, doufá list.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.