Karel III. dědickou daň platit nebude

15.9.2022 08:43
Nový britský král Karel III. nebude muset po smrti Alžběty II. platit dědickou daň. Podle pravidel zavedených před 30 lety vládou pod vedením konzervativního premiéra Johna Majora není panovník povinen daň platit, když je majetek převeden z jednoho vládce na druhého. Daňový případ upoutal pozornost britských médií.

Major argumentoval, že daň by představovala hrozbu pro majetek monarchie, který by se systematicky zmenšoval po několik generací pomocí „salámové metody“. „Domnívám se, že je nutné chránit nezávislost monarchie. Nerad bych to nějak snižoval,“ řekl tehdy Major, kterého cituje Sky News. Podle britského práva všichni ostatní po překročení určité hranice hodnoty zděděného majetku činí dědická daň 40 % .

„Zatímco britský panovník není ze zákona povinen platit žádnou britskou daň, královna Alžběta II. se v roce 1993 dobrovolně zavázala platit daň z příjmu a kapitálových výnosů,“ uvádí Sky News.

Loni časopis Forbes vypočítal jmění britského panovníka odhadem na 28 miliard dolarů , včetně korunních statků (19,5 miliardy), Buckinghamského paláce (4,9 miliardy), vévodství Cornwall (1,3 miliardy), vévodství Lancaster (748 milionů ), Kensingtonský palác (630 milionů) a majetek koruny ve Skotsku (592 milionů). Roční příjem např. vévodství Lancaster se v roce 2021 pohyboval kolem 25 milionů dolarů. Karel III. také zdědí velkou část bohatství v podobě závodních koní, nemovitostí a soukromých investic.

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.