Macron to nemá vůbec jisté

macron lepen
11.4.2022 14:21
Nedělní prezidentské volby ve Francii proběhly vcelku bez velkých překvapení. Do finále, v němž se střetnou dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů v prvním kole, postoupili E. Macron (28,3% hlasů) a M. Le Penová (23,3% hlasů).

Na třetím místě skončil radikálně socialistický kandidát J. Melanchon (21,2% hlasů).Je to nepochybně úspěch radikální levice, která s poněkud jinou rétorikou a s jinými kádry v podstatě substituuje roli někdejší komunistické strany.

Na čtvrtém místě s 7,2% hlasů skončil E. Zemmour. Tento berberský Žid byl zajímavou figurou voleb. Nesl prostě poselství pro lidi, kteří jsou ještě dále napravo od Le Penové.

Teprve na pátém místě se umístila reprezentantka někdejší gaullistické strany V. Pécresseová...

A hluboko v poli poražených se umístila představitelka další tradiční francouzské strany – socialistů – Hidalgová, takto starostka Paříže, s 1,7% hlasů.

Podívejme se na výsledky poněkud podrobněji, neboť prakticky všechny francouzské deníky věnují detailním komentářům výsledků voleb velkou pozornost.

Emanuel Macron zažil oproti předchozím volbám před pěti lety v prvním kole růst podpory: z 24% (rok 2017) na 28,3% v neděli, tedy o pět let později. Také druhý významný kandidát postupující do druhého kola zaznamenal za pět let také jistý nárůst podpory: z 21,3% (rok 2017) na 23,3% tuto neděli.

Na bronzové příčce zůstal J. Mélenchon. Ten získal 21,2%, což bylo také zlepšení jeho volebního výsledku z roku 2017 (19,6%).

Zcela vyhořela tradiční pravice, když její kandidátka Pécresseová získala jen 4,8% hlasů. Kandidát republikánů Fillon, před pěti lety pronásledovaný před volbami skandály, získal tehdy pro republikány 20%.

Socialisté si mohou o své krásné historii mnoho napsat, ale takovou katastrofu ve volbách, jakou zažili nyní, nikdy nezažili a asi ani nezažijí. Ona 1,7% hlasů pro úspěšnou starostku Paříže A. Hidalgovou nejsou opravdu důvodem k oslavám. Snad je dobré připomenout slavnou minulost socialistické strany: v roce 1998 s F. Mitterrandem získala tato strana 34% již v prvním kole prezidentských voleb. V prvním kole získala v roce 2007 socialistická kandidátka S. Royalová 25,9%.

A jak vypadají vyhlídky obou kandidátů do druhého kola? Jisté je, že Le Penová upevnila poněkud svou podporu ve veřejnosti, neboť se vyhnula v posledních letech obvyklým excesům, které provázely její politický život a zejména volební kampaně. Její podpora za pět let vzrostla z 21,3% na 23,3%.

V každém případě již není významnou částí francouzské veřejností považována za extrémistickou političku tak, jak jí ještě před pěti lety byla. Prototypem extrémisty, s nímž se politicky a zřejmě i lidsky rozešla je její otec, po němž převzala vedení své strany.

E. Macron toho nemůže za pět let svého mandátu ukázat tolik, kolik si sám předsevzal ve svém reformním programu. Po rozsáhlých protestech odborářů Macronovými reformami zasažených vrstev občanů, nebyly prosazeny Macronem ani reforma důchodů, ani reforma zdravotnictví, ba ani reforma sociálních dávek. To pochopitelně vedlo k tomu, že Macron nesplnil ani jiný svůj velký politický cíl. Tím je snížení státního dluhu.

 Naopak se mu podařilo rozšířit všeobecnou zubařskou péči. Po jistou dobu svého mandátu čelil Macron rozsáhlému hnutí „Žlutých vest“, které narušovalo život ve Francii a přitáhlo do protivládních pozic statisíce a možná spíše miliony Francouzů.

Zkrátka v druhém kole jsou šance obou kandidátů celkem vyrovnané.

Velkou roli může v konečné rozhodnutí Francouzů sehrát případná další televizní debata mezi Macronem a Le Penovou. A v té první televizní debatě Le Penová zrovna nezářila.

Jiří Paroubek

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.