Americké sankce kvůli výstavbě Nord Stream 2

nord stream 2
18.12.2019 13:22
Plynovod Nord Stream 2 má již v polovině příštího roku přivádět plyn z Ruska do Německa i k nám. Plynovod je přitom pokládán na dno Baltského moře, takže obchází tradiční tranzitní země, v první řadě Ukrajinu, ale také Polsko. A tak zejména tyto dvě mají na věc jiný názor, nežli ostatní evropské země.

V současné době je postaveno zhruba 2100 km tohoto plynovodu a k jeho dokončení tak chybí jen 300 km. Americký Kongres chce ovšem dokončení tohoto projektu zabránit anebo s využitím uvalených sankcí jej alespoň oddálit. Přitom Američané nabízí alternativu za ruský zemní plyn, protože musí někam exportovat svůj vlastní plyn. Nelze se proto na první pohled ubránit dojmu, že rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů a nyní i Senátu USA, je politickým rozhodnutím, majícím za cíl vytvořit podmínky pro zvýšení dodávek amerického plynu do Evropy.

Mají být podrobeny sankcím všechny firmy, které se podílejí na realizaci plynovodu Nord Stream 2. A perspektivně také dodavatelé komponentů a prací nezbytných pro výstavbu plynovodu Turkish Stream pod Černým mořem. Tímto plynovodem se ruští dodavatelé opět vyhnou Ukrajině a přes Turecko budou proudit dodávky plynu do řady zemí jižní Evropy. Lidé, kteří působí v těchto firmách a nejsou to firmy ledajaké (francouzská Engie, rakouské ŐMV, britsko – nizozemský Shell a německé společnosti Uniper a Wintershell). Lidé z těchto firem by měli ztratit víza do USA a tedy ztratit možnost cestovat do Spojených států.

Německý ministr zahraničí Maas postup Američanů rozhodně odsoudil s tím, že o evropské energetické politice se nebude rozhodovat ve Spojených státech. Zdá se, že německá vláda a také Evropská unie chce americké sankce, uskutečněné již od pátku tohoto týdne, zřejmě v tichosti přetrpět. Žádná odveta, žádné velké řeči kolem amerického vměšování do vnitřních záležitostí klíčové země EU – Německa.

Česko bude k Nord Stream 2 připojeno plynovodem EUGAL, který je prakticky již hotov. Plynovod povede přes Meklenbursko, Braniborsko a Sasko a na česko-německém pomezí v Krušných horách se napojí na český plynovod Gazela. Délka EUGALu je téměř 500 km. Po zprovoznění Nord Streamu 2 a EUGALu by tak přes české hranice každoročně mělo proudit až 35 mld. m3 ruského zemního plynu.

Podle reakcí německých médií je rozhodnutí Kongresu a vlády USA snahou Washingtonu prosadit vlastní ekonomické zájmy (tedy razantní navýšení dodávek vlastního plynu do Evropy) a nikoliv na odiv dávaná starost o přílišný vliv Ruska v Evropě. Představa Američanů, že by Němci teď snad začali uvažovat o ukončení výstavby Nord Streamu 2 je čirá utopie. Americký postup je jen jedním z mnoha vybídnutí ze strany Američanů, aby si Evropané o svých věcech rozhodovali zcela sami.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.