Babiš bojuje o živnostníky

remeslnik
5.2.2019 15:25
V posledních deseti letech pracovala velmi vytrvale zejména ODS na tom, aby získala na svou stranu živnostníky. Přitom to byla sociální demokracie, která jim v době svého vládnutí v zavedením daňových paušálů v roce 2005 velmi výrazně pomohla. Sobotkovo vedení po roce 2010 ovšem dělalo vše pro to, aby živnostníky od volby sociální demokracie odrazovalo.

Často se objevovala vůči živnostníkům nepřátelská vyjádření vrcholných představitelů sociální demokracie... Stále v živé paměti je jedno z takových vyjádření, které sdělil české veřejnosti, a zejména živnostníkům, tehdejší předseda senátu Štěch. Svatá prostoto. Sobotkovo vedení zřejmě vůbec nechápalo, že se v případě živnostníků jedná o statisíce lidí, a že nejde jen o živnostníky, ale také o jejich rodinné příslušníky. Zejména drobní podnikatelé typu řemeslníků, údržbářů, účetních, poradců, kteří nemají příliš vysoké příjmy, ale vykonávají určité cenné služby, které zejména za starého režimu byly nedostatkové a můžeme říci, že vlastně nedosažitelné, jsou skupinou, kterou stojí za to podpořit. Povahou své práce mají blíže k zaměstnancům nežli k podnikatelům. Připomenu jen, že po zavedení daňových paušálů v roce 2006 z roku na rok poklesl daňový výnos státu u OSVČ celkově o více než 10 mld. Kč. Tedy jinak řečeno, 10 mld. Kč přihrála tehdejší soc. dem. vláda pod mým vedením živnostníkům do jejich kapes.

Podobný význam, jako tehdejší velkorysé řešení daňových paušálů, má nyní oznámení ministerstvo financí, že připravuje návrh zákonné úpravy daně z příjmu, podle které by živnostníci s příjmy do 1 milionu Kč ročně platili v podstatě paušální částku daně a hlavně by platili daň z příjmu a příspěvky na zdravotní a sociální zabezpečení v jedné částce. To by jim nejen ušetřilo peníze, ale také by to snížilo jejich administrativní zátěž. Ne snad na nulu, ale na velmi přijatelnou úroveň. Nic lepšího už se v daňové oblasti pro živnostníky zřejmě vymyslet nedá, pak už leda úplné neplacení daně.

Je zřejmé, kam hnutí ANO politicky v této věci směřuje. Jde mu o to, získat na svou stranu malé živnostníky a jejich rodinné příslušníky, kterých se vcelku s úspěchem svou daňovou demagogií v posledních letech ujala ODS. Pokud se tuto zákonnou úpravu podaří prosadit a začne například od roku 2020 fungovat, bude malým živnostníkům v příštích volbách do sněmovny jasné, kdo hájil nejlépe jejich zájmy a koho tedy volit. Předseda ODS Fiala, to velmi dobře chápe a proto nabídl A. Babišovi kooperaci v otázkách, které se týkají živnostníků. Předpokládám, že takový politický prostor nedostane ani od hnutí ANO, ale ani od ČSSD a komunistů. Bylo by vážnou politickou chybou, kdyby sociální demokraté a komunisté tento návrh zákonné úpravy nepodpořili. Způsobili by jen to, že návrh by nejspíš podpořila ODS, která by si tak ve vztahu k živnostníkům udržela svůj volební potenciál.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Drobní živnostníci na odvodech musí platit
prakticky stejně jako běžní zaměstnanci.

Např. v Rakousku je cca 92% a sektor OSVČ tam vzkvétá.

Co je dále potřebné prodloužit ony nesmyslně podseknuté doby pobírání dávek  v nezaměstnanosti.

 

Jiří Volný st.

I kdyby se hnutí ANO na hlavu stavělo, tak větší procento živnostníků na svou stranu nezíská. O ČSSD ani nemluvím. Pokud se bude ČSSD řídit radou Jiřího Paroubka, tak akorát rozlobí zaměstnance. Pro příklad použiji zaměstnace s hrubým příjmem 30tisíc. Superhrubá mzda činí 40200Kč a čistá pouhých 22720Kč. Zatímco živnostník s čistým příjmem 50 nebo 60tisíc zaplatí pouze, podle Babišova návrhu, 5500Kč, tak zaměstnanec s třetinovým čistým příjmem 17tisíc.