Babišův Matrix: jsi se mnou, nebo proti mně

obrazek
2.12.2015 16:04
Na ČT byl před nějakou dobou vysílán zajímavý dokument V. Klusáka Matrix AB, který odhalil pravou tvář člověka, který je v mnohonásobném střetu zájmu – ekonomickém, politickém a mediálním.

Babiše dokument popisuje jako osobu, která žije ve vlastní „bublině“, v níž v podstatě žijí (či existují) Babišovi nejvěrnější, a mimo tuto bublinu se nachází válečná zóna, na níž vicepremiér svádí každodenní boje se svými oponenty. Babiš vyjádřil s finálním vyzněním dokumentu ostrý nesouhlas a zvažuje proti filmařům právní kroky. Zřejmě se domníval, že Klusák o něm natočí nekritickou apoteózu.

Klusák ve svém filmu skvěle demaskoval Babišovy charakteristické vlastnosti – nedůvěřivost, netrpělivost, podezřívavost, netoleranci, naprostou absenci empatie. A mohli bychom pokračovat ve výčtu dále. Dokument ukazuje, jak má ministr financí k obrazu svému stvořený velmi jednoduchý svět, který se dělí toliko na dvě skupiny – přátelé (věrní) a ti druzí (rozuměj nepřátelé). Podobnými myšlenkovými procesy byl prodchnut i někdejší „superguru“ a zakladatel obskurního spolku Věci veřejné V. Bárta.

Babiš dává nahlédnout pod pokličku svého života, a to i mimopolitického. Zajímavé je, že střet zájmu už vůbec neřeší. Ostatně, jím vlastněná média mají za úkol svým psaním tento stav v očích veřejnosti „normalizovat“, brát mnohonásobný střet zájmu v demokratické společnosti za úplně běžnou věc. Jeho absurdita vynikne v momentě, kdy jsou v rámci předvolební kampaně na stáncích ANO jen tak mimochodem vyobrazeny Kostelecké uzeniny.

Babišovi evidentně v průběhu natáčení došlo, že dokument je k němu značně kritický (viz např. projekt Čapího hnízda, kdy měl Babiš čerpat spornou dotaci 50 milionů korun z prostředků EU), což je s ohledem na jeho osobní situaci jen dobře.

Závěrečné resumé pak ukazuje Babišovu pravou tvář: Udělali jste na mě podraz, zvážím proti vám určité kroky, protože můj skutečný obraz (ne)politika, podnikatele a majitele mediálního domu byl hrubě zkreslen. Klusák však na konci svého filmu argumentuje na rozdíl od ministra financí logicky, nezaujatě a věcně.

Dokument byl z mého pohledu vyvážený a Klusák se snažil v průběhu natáčení vystupovat „z pozadí“ (stejně jako to dělá např. dokumentaristka H. Třeštíková) a prezentovat své subjektivní názory jen minimálně. Učinil to až v závěrečné konfrontaci, kdy Babiš svůj finální obraz ve filmu hodnotí značně negativně, až hystericky. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

 ,, Nevíte jak může být Slunce drahé ?" Jiří Wolker.

 Pokusní ovčané, možní zaměstnaci interferentní společnosti ,, ANOfert" se z objektivní reality podmnožiny právě vycházejícího Babišstánu " tak lehce neprobudí. Chuťové vlastnosti klimatickému stressu odolné řepky olejnaté od firmy Dekalb, sice na mnohých lánech právě již nyní na podzim testují četná stáda hladových a nebohých srnců s neodolnou nervovou soutavou, ovšem již za rok si na GMO oleji můžeme smažit pomfrity. Mraky táhnou nad Čapím hnízdem. Zanedlouho si dotyčný z peněz, utržených  za prodej pomyslné ostříhané vlny z hřbetů výše uvedených ovčanů, zakoupí snad i nedaleký zámek s četnými trofejemi po arcivévodovi, který však zdaleka nezlikvidoval tolik srnců jako zde pojednávaný multimiliardář.

Zkrátka : ,,Správna Babiška pro pírko přes plot skočí". ( Tak nějak to není psáno v Koránu, ale vypsáno z digitálně vyluhovaného Matrixu  díla naší spisovatelky z nejvlastenečtejších a kdysi i nejčtenějších).