Boj Pirátů s čínským drakem

piratska vlajka
8.10.2019 12:39
A vlastně to nejsou jen Piráti, kdo projevuje v pražské městské radě naprosto kolosální neschopnost při řízení města. Tak nějak tam jsou všichni stejní. Přitom to všichni tito borci z městské rady zakrývají hloupými exkurzy do rádoby vysoké politiky. A tak prý primátor Hřib, který předsedá této kondelíkovské hlouposti, spolu s dalšími radními Prahy došel k názoru, že nepotřebuje partnerskou smlouvu s Pekingem.

Konec konců Peking má „jen“ třicet milionů obyvatel, tak proč se s ním bavit. Zápecnické konšele Prahy vůbec nenapadlo využít Peking, respektive partnerské smlouvy s ním, k získání zkušeností Číňanů např. se systémem Smart City, který v čínských městech bezvadně funguje. Jedná se zejména o dopravní systémy, ale také třeba o bezpečnost ve městě. Pražští radní by se mohli také v Pekingu či v Šanghaji anebo v jiném čínském městě s více než deseti miliony obyvatel podívat a zeptat se vedení těchto měst, jak to dělají, že v těchto městech jsou rovné a čisté chodníky a silnice, přestože je tam vysoká koncentrace automobilů a obrovská frekvence chodců.

Jako záminku ke zrušení smlouvy s Pekingem si Hřib a spol. vzali to, že v partnerské smlouvě mezi oběma městy nemají prý být politické deklarace. Ale pokud se jednou, v nedávné minulosti objevilo v partnerské smlouvě to, že Praha akceptuje bez výhrad zásadu „jediné Číny“ a Tchaj-wanu coby "provincie Číny", nemůže se nikdo divit, že Číňané považují požadavek na odstranění těchto formulací z partnerské smlouvy, jež považují za zásadní, za nestoudný. A že se vůbec s takovým „partnerem“ dál už nechtějí bavit. Velká čínská města mají smluvní vztahy s celou řadou světových velkoměst a Peking zcela nepochybně neutrpí, když jedna partnerská smlouva, tedy s hlavním městem České republiky, již nebude. Zatím tuto nepříjemnost poznávají prakticky ve svých příjmech hudební tělesa, v jejichž názvu se objevuje slovo Praha. Číňané tato hudební tělesa nebudou již do Pekingu zvát a místo nich si mohou pozvat hudební tělesa německá, italská či ruská. A ta ráda takové pozvání přijmou.

Je dobře, že se jak premiér, tak ministr kultury i ministr zahraničí od hloupého aktu politického charakteru pražských radních distancovali. Bylo by nepříjemné, kdyby Praha přišla například o možná tři čtvrtě milionu čínských turistů, kteří do České republiky, a to zejména do Prahy, v tomto roce zamíří. Představují určitou kupní sílu, a to nejen v pražských hotelích, ale i v obchodní síti. Není pravda to, co říká primátor Hřib, že se jedná o byznys čínských cestovních kanceláří. To jistě také, ale na své si přijdou zvláště pražští hoteliéři... Řeknu to krátce, pandy v pražské ZOO prostě nebudou.

Jiří Paroubek

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.