Britské delirium…

vyvadil jiří nový
16.1.2019 13:03
Přiznávám, že sledování britského rozvalu v přímém přenesu bylo fakt něco nechutného a já automaticky vypínal televizi, když na tuto otázku padla řeč. O nic jsem nepřišel. Nikdy jsem nebyl anglosasky myslící člověk a nechápal jsem adoraci části politiků, novinářů či politologů jak pro USA tak Velkou Británii. No USA v této chvíli vypustím, protože Británie prostřednictvím svého Brexitu se na nás tlemí z novin, ze všech televizí, ale i sociálních sítí a zaslouží si drobnou glosu.

Začnu z mého úhlu pohledu coby poslance. Když jsme se dělili se Slovenskem a já se jako poslanec ČNR též toho účastnil, bylo to pro mnohé z nás i trpké a pro mne jako bývalého předsedu Československé strany socialistické, která se sloučila v březnu 1990 s národněsocialistickou stranou ještě trpčí. Pro čechoslovakistu masarykovského i benešovského ražení to představovalo definitivní konec odkazu První republiky. Přesto se většina z nás důstojně a pracovitě podílela během několika málo měsíců na podzim roku 1992 na přípravě zákonů, které v podstatě plynule umožnily samostatné fungování České republiky vzniklé 1. 1. 1993.

Když člověk sleduje britské poslance, bez ohledu na to, zda se jedná o konzervativce či labouristy, vidí zpovykovanou bandu hysteriků a hlupáků, kteří se neumí dohodnout ani na tom, že 1 + 1 jsou dvě…Nelze si jich vůbec vážit.

Když už jsem však použil ten trochu expresivní nadpis „Britské delirium“, budiž řečeno, že tím mám rozhodně na mysli víc než jen včerejší fiasko o dohodě, kterou sjednávala premiérka May.

Ten pojem delirium je totiž ještě velmi krotký a neodráží hloubku problému. Celá britská společnost se totiž rozděluje na přibližně stejně silné poloviny, jedné ostře proti Evropské unii a druhé vášnivě pro ní, bohužel ovšem komplikovaně tím, že ony procenta stále přesunují z jedné poloviny na druhou. Takže někdy je to 52 : 48 ve prospěch Brexitu a jindy je to přesně naopak. To ostré vnitřní pnutí hned tak nezanikne a zřejmě dokonce nikdy.

Znovu a znovu se toto téma bude vracet. Uvidíme, co udělá Skotsko či severní Irsko. Uvidíme, zda členové britského Commenwealthu budou ještě cítit svou sounáležitost se zemí, jejíž politici se chovají doslova jako šílenci.

V očích mezinárodní veřejnosti se tak Velká Británie díky schizofrennosti svých poslanců, ale i současné vlády zcela odepsala a uspíšila tak svůj odchod z geopolitické pozice dříve světové a dnes již jen regionální velmoci. Má stále výbornou ekonomiku a kurs libry dokonce zajímavě zpevnil, ale jinak je to šaškovský stát.

No zato já jsem rád, že přes všechny ty Kalousky, Bartoše, Fialy či Petříčky žiji v České republice, kde bohudík stále převažuje racionální myšlení.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Využijem túto príležitosť, aby som pridala tú trochu do mlyna :

Anglický parlament bol od svojho počiatku 1265 zmes revúcich primátov. Dôkazom sú historické fotografie, kresby a filmové dokumenty, dokonca aj historické filmy ( napr. o Henrichovi VIII. ) verne zobrazujú chaotické prekrikovanie a bučanie poslancov. Speaker je červený ako moriak od revu na utíšenie hlučného parlamentu počas vystúpenia hocijakého poslanca.

Posledné zábery z rokovania o Brexite to potvrdzujú - a to je 21. storočie !

Neviem odkiaľ sa vzali vtipy o dôstojnom anglickom lordovi. Jeden jediný si pamätám, tak ho uvediem :

Lord hovorí manželke : " Madam, dúfam že ste otehotnela. Nemienim opakovať tie smiešne pohyby. " Tento vtip predstavoval suchého, dôstojného a váženého lorda, ktorý váži každý pohyb, či slovo, kým niečo urobí.

Možno aj kvôli týmto vtipom o lordovi si mnohí idealizovali Angličanov ako dôstojný , odmeraný a suchopárny národ.

Všetky dosiaľ zverejnené zábery zo zasadania britského parlamentu sú veľkým sklamaním pre normálneho človeka, ktorý ctí pravidlá diskusie a  očakáva seriózne rokovanie elity národa . Nevraviac o tom, že národ potrebuje vzor.